Turizm ve Tatil

Bol Oksijen Derin Bir Nefes Kafa Dinleyecek Yer

ZİRVEDE ÇİÇEK BAHÇESİ

Türkiye Çevre Koruma ve Yeşillendirme Kurumu, Kaçkarlar’da Dağ Alanları Yönetimi (DAY) adlı bir çalışma başlattı. Birleşmiş Milletler destekli bu çalışma beş kişilik bir ekipten oluşuyor. Saha ekibinin başında 15 yıllık dağcı yerbilimci Dr. Yıldırım Güngör var. DAY ekibi Kaçkar Dağları’nda tırmanış, yürüyüş, bisiklet geçiş rotaları, eğitim haritaları, çevresel yerleşim planları gibi konularda çalışmalar yapacak.



Kaçkar Dağları kış ayları hariç her mevsim çiçek bahçesine dönüşür. Proje çalışmalarında her bir örnek alanda 80 bitki türü saptanmış. Bir çiğdem türü olan sarıhuzmancık Doğu Karadeniz’e özgü endemik bir bitki türü. Yani dünyada doğal ortamda yaşadığı tek yer Kaçkarlar. Düğün Çiçeği, Eğri Çiçek, İt Üzümü, Kumar, Turna Gagası gibi bitkiler de Kaçkarlar’da bulunan yüzlerce türden bazıları. Bu konuda literatür çalışmaları ekip tarafından yürütülüyor. Kaçkar tur kayağı için de çok cazip. Kışın tur kayakları ile çok zevkli dağ geçişleri yapılabiliyor. Kayak için henüz pist ve benzeri bir altyapı yok. Öncelikle proje alanının “Çığ Risk Haritası”nın çıkarılması gerekiyor. Proje çalışmaları sırasında yamaç paraşütü ve rafting için de uygun parkurlar aranacak.

Kaçkar Dağları, 4000 metreye yaklaşan zirveleri arasında yüzlerce buzlu gölü de saklıyor. Bu göllerin en büyüğü Deniz Gölü. Deniz seviyesinden 3412 metre yükseklikte ve en derin noktası yaklaşık 60 metre olan pırıl pırıl masmavi bir göl. Deniz Gölü, yüksek irtifa dalışları için çok uygun. Proje çalışmaları sırasında bu tür dalışlar için uygun diğer göller araştırılacak. Proje alanı dağ bisikleti için çok uygun parkurlara sahip. Özellikle de buzul vadileri bu spor dalı için biçilmiş kaftan.



Önceki sayfa 1 2

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu