Anasayfa / Ekonomi Haberleri / Borçlu Vatandaşa “Affın affı”

Borçlu Vatandaşa “Affın affı”2011 yılı için öngörülen sosyal güvenlik açığı 30 milyar TL iken bu rakam 6111 sayılı yapılandırma kanunu ile yetkili ağızlardan öğrendiğimiz kadarıyla 22 milyar TL olarak gerçekleşmiş. Tabi hal böyle olunca Cumhuriyet tarihinin en kapsamlı borç affı olarak nitelenen 6111 sayılı yasanın öngördüğü bir takvim yılında taksitlerini 2 defa ödememe hakkı olan vatandaşın ekonominin soğutulması için öngörülen tedbirlerle birlikte içine düştüğü nakit sıkıntısı 3. Taksitini de ödeyememe durumuyla karşı karşıya bıraktı.

Bu durum sosyal güvenlik borçlarını yapılandıranlar için ilk taksit için öngörülen süre dolmadan borçlarını talep etmeleri halinde şayet taksitle ödemek istemişler ise peşin olarak, peşin ödemeyi seçmişler ise taksitler halinde ödeme tercihinde bulunabilme hakkı sosyal güvenlik kurumunun 2011/63 sayılı genelgesiyle düzenlenmişti. Hatta birden fazla işyeri olup da sadece bir işyeri için talepte bulunmuş olanların veya prim borcu haricinde destek primi, işsizlik sigortası gibi sosyal güvenlik borcu kapsamında bulunan borçlar için yapılandırma talebinde bulunmamış olanlarında tüm borçlarını yapılandırmaları hakkı getirilmişti.
Yasa ile düzenlenen bir hükmün kapsamının genelge ile nasıl olup ta değiştirildiği ve genişletildiği gibi hususları bir tarafa bırakarak affın affı olarak nitelendirilebilecek yeni bir düzenlemeye gidildiğini ve borçlarını ödeyemeyen vatandaşlarımıza buradan duyuralım. Taksitlerini 3 kez üstüste aksattığı için hakkını kaybedenlere, ‘borçlarını 4 ay içinde ödemeleri’ koşuluyla yeni bir hak daha verilecek. Yasa tasarısı önceki gün akşam saatlerinde Meclis Plan ve Bütçe Komisyonu’nda kabul edilerek, görüşülerek yasalaşmak üzere Meclis Genel Kurulu’na sevkedildi.

6111 sayılı af yasası 2011 şubat ayında yürürlüğe girmişti, yapılandırılan borçların, tamamının peşin ya da 6, 9, 12, 18 taksit seçeneklerinden birine göre ikişer aylık dönemler halinde ödenmesi gerekiyordu. Bu kapsamda yapılandırılan borçların birinci taksidinin Haziran ayında, ikinci taksidinin Temmuz’da, üçüncü taksidinin de 30 Eylül 2011 tarihi akşamına kadar ödenmesi gerekiyordu. Bir takvim yılında 2’den fazla vadeyi ödemeyen ya da eksik ödeyenler bu yasadan yararlanma haklarını kaybetmektedirler. Dolayısıyla yasa kapsamında borçlarından dolayı oluşan gecikme zammı ve faizin taksit sayısı göz önüne alınarak affedilen kısmı tekrar borç haline dönüşmesi ve toplam gecikme zammı ve faizi ile birlikte ödenmesi gerekiyor.
Yine torba yasa ve borcunu ödemeyen bir kez daha kârlı çıkıyor.

  Türkiye ekonomisinin lokomotifi

Maliye Bakanlığı tarafından hazırlanan Torba Yasa’yla ilgili görüşmelerde bir geçici madde eklendi. Bu maddeye göre, 6111 sayılı yasadan yararlanan ancak 3 taksitini aksatarak hakkını kaybetmiş olan mükelleflerin, borçlarını 4 ay içinde ödemeleri halinde hakları kaybolmayacak. Yapılandırmaları devam edecek. Tabi ki bu kapsama sosyal güvenlik borçları da dahil edilecek.

Ne diyelim hayırlı olsun.

Zeki Onat
Yazımızı beğendiniz mi?

Size daha güzel hizmet sunabilmemiz için lütfen bize destek olun. Yazımızı aşağıdaki sosyal medya sitelerinde paylaşabilirsiniz.

Bunu da İnceledinizmi ?

Momentum odaklı stratejide öne çıkan hisseler

BIST-100 endeksi 2019 yılının geride kalan 13 işlem gününün 11’inde günü yükselişle tamamlamış durumda. Yılın …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir