Anasayfa / Ekonomi-Finans / Borsa Analist Yorumları

Borsa Analist Yorumları
Vob Bülten – Endeks kontratları üzerinde geçen hafta boyunca gördüğümüz satış baskısı, yeni haftanın ilk işlem gününde de devam etti. Euro bölges – 19.07.2011

Endeks kontratları üzerinde geçen hafta boyunca gördüğümüz satış baskısı, yeni haftanın ilk işlem gününde de devam etti. Euro bölgesine ilişkin olumsuz haber akışının, özellikle Yunanistan ve İtalya konusunda artan kaygıların, ABD`nin kredi notuna ilişkin endişeler ile ABD`de hükümetin borçlanma limitinin yükseltilmesi konusunda yürütülen görüşmelerde henüz bir uzlaşma sağlanamamış olmasının, yurtdışı borsalardaki zayıf seyrin endeks kontratları üzerinde olumsuz etkilerinin sürdüğünü takip ettik. Geçen haftayı 76.900 seviyesinde kapatan, hafta başında etkili olan satışlarla 75.650 seviyesine kadar gerileyen en aktif Ağustos vadeli endeks 30 kontratı günü, 75.825 seviyesinde, %1.40 oranında değer kaybı ile tamamladı.

Endeks kontratlarında bugün de ağırlıklı olarak yurtdışı taraftaki gelişmelere bağlı hareketler yaşanacağı söylenebilir. Borsalardaki hareketler başta olmak üzere, Avrupa tarafındaki haber akışı, ekonomide önemli sorunlar yaşayan Yunanistan-İtalya-İspanya-Portekiz-İrlanda konusundaki gelişmeler, Avrupa Birliği (AB) liderlerinin Perşembe günü yapmaları beklenen zirveye ilişkin beklentiler ile ABD`de Kongre üyelerinin hükümetin borçlanma limitinin yükseltilmesi konusundaki görüşmeleri yine yakından izlenecektir.

ABD`de geçen hafta başından beri açıklanan yılın ikinci çeyreğine ilişkin bilançolar da piyasalarda önemsenmektedir. Bugün açıklanacak bilançolardan Coca Cola, Bank of New York Mellon, Bank of America, Goldman Sachs, Johnson & Johnson, Wells Fargo, Apple, Yahoo`nun sonuçları önemli olacaktır. Goldman Sachs`ın yılın ikinci çeyreğinde hisse başına 2.32 dolar, Wells Fargo`nun 0.69 dolar kar edeceği tahmin edilmektedir.

İçeride ise endeks kontratları üzerinde TCMB`nin 21 Temmuz`daki Para Politikası Kurulu (PPK) toplantısına ilişkin beklentilerin etkili olacağını düşünmekteyiz. PPK`nın Perşembe günkü toplantısında gösterge faizlerde ve bankaların munzam karşılıklarında bir değişikliğe gidilmeyeceği tahmin edilmektedir. Daha çok toplantı sonrası yapılacak açıklamaların endeks kontratları üzerinde etkili olması beklenebilir.

Ayrıca hafta başında Türk Telekom ile başlayan İMKB şirketlerinin ikinci çeyrek sonuçları da yakından takip edilecektir. Özellikle ay sonundan itibaren bankacılık sektörüne ilişkin sonuçların gelmeye başlamasına paralel, bilançoların hem İMKB hem de endeks kontratları üzerinde etkilerinin daha fazla olacağı düşünülebilir.

Yurtdışı borsalara bakıldığında Euro bölgesine ilişkin olumsuz haber akışının, özellikle Yunanistan, İtalya konusunda artan kaygılar ile ABD`nin kredi notuna ilişkin artan endişelerin, yine ABD`de hükümetin borçlanma limitinin yükseltilmesi konusunda henüz bir uzlaşma sağlanamamış olmasının olumsuz etkilerinin sürdüğü gözlenmektedir. Ancak güne başlarken bugün borsalarda daha dengeli hareketler gözlenmekte, satış baskısının bir miktar durulduğu görülmektedir. Bunda da teknik nedenlerin yanında, AB liderlerinin Perşembe günkü zirvesine ilişkin beklentilerin, ABD`de iyi gelen bilançoların etkili olduğu takip edilmektedir.

Mayıs ayı başından beri etkili olan, kısa vadeli olarak nitelendirdiğimiz alçalan hareket içinde bulunan Ağustos kontratında, bugünün önemli destek noktaları 75.500 ve 75.000 seviyelerindedir. Özellikle 75.000 seviyesi ana destek noktası olarak etkili olacaktır. Kontratta toparlanma hareketlerinin sınırlı kalması, kısa vadeli alçalan hareket içinde son bir haftadır yeniden artmaya başlayan satış baskısının sürmesi halinde, teknik açıdan 75.000 seviyesine yaklaştıkça satışların durulması, bu seviyeye yakın alış eğiliminin güçlenmesi beklenebilir. Kısa vadeli göstergelerin aşırı satım bölgesine gerilemiş olması, düşüş trendlerinin sonunda geri dönüş formasyonu olarak ortaya çıkan Ağustos kontratında gözlediğimiz “ters omuz-baş-omuz” hareketi bu olasılığı güçlendirmektedir. Daha orta vadeli denge bölgesi olarak 73.550 seviyesi izlenebilir.

Ağustos kontratının bugün açılışta önemli direnç noktaları ise 76.400 ve 76.800 seviyelerindedir. Bugünün diğer önemli direnç noktaları 77.400, 77.700 ve 78.000 seviyelerindedir. Ana direnç noktası olarak ise kısa vadeli alçalan trend çizgisinin ve 70 günlük hareketli ortalamanın bulunduğu bölgeye denk gelen 78.400 seviyesi ön plana çıkmaktadır. Geri çekilme hareketinin teknik olarak bu aşamada 75.000 seviyeleri ile sınırlı kalmasını beklediğimiz kontratta, hafta içinde bu seviyenin üzerinde yaşanacak olası yukarı hareketlerde de, teknik olarak ilk etapta 78.400 seviyesine doğru bir hareketlenme beklenebilir. Bu seviyenin aşılması, Ağustos kontratının kısa vadeli alçalan trend baskısından kurtmasını, yükseliş eğiliminin daha uzun süreye yayılmaya başlamasını sağlayacaktır. Bu seviyesinin üzerinde, ivme kazanmasını beklediğimiz yükselen hareket içinde diğer bir ana direnç noktası olan 80.000 seviyeleri hedeflenebilir.

Olası yukarı hareketlerde 78.400 seviyesinin üzerine güçlü bir şekilde çıkılmadığı sürece yükselişlerin sınırlı kalmaya devam edeceğini, kontrat üzerinde kısa vadeli alçalan trend baskısının süreceğini düşünmekteyiz. Bu nedenle, 78.400 seviyesinin altında Ağustos kontratında daha çok kısa pozisyon ağırlıklı kalınması gerekildiğine ilişkin görüşümüzü devam ettirmekteyiz. Uzun pozisyon almak için destek seviyelerine yaşanacak geri çekilmelerin değerlendirilmesinin ya da 78.400 seviyesinin aşıldığının görülmesinin daha uygun olacağı söylenebilir. Kısa pozisyonlar için 78.400 seviyesi teknik olarak önemli bir stop loss noktası olarak da kullanılabilir.

Sonuç olarak; haftaya satış ağırlıklı başlayan yurtdışı borsalarda bugün gözlenen toparlanma eğiliminin dün günü satıcılı kapatan endeks kontratlarının, bugünkü açılışını olumlu etkileyeceğini düşünmekteyiz. Gün boyunca dışarıdaki gelişmelere paralel hareketlerin sürmesi beklenebilir. Perşembe günkü Merkez Bankası PPK toplantısına ilişkin beklentilerin de endeks kontratları üzerinde etkili olmaya başladığı görülebilir.

Ağustos kontratında teknik olarak 78.400 seviyesinin üzerini daha olumlu değerlendirmekteyiz. Bu bölgenin güçlü bir şekilde aşılamaması, toparlanma hareketlerinin sınırlı kalmaya devam etmesine, kontrat üzerinde daha çok satış baskısının etkili olmasına neden olacaktır. Teknik olarak 78.400 seviyesi kısa pozisyonlar için bu hafta önemli bir stop loss noktası olarak önemini korumaktadır.

Gündem – İspanya ve Yunanistan, Avrupalı liderlerin bölge istikrarını görüşmek üzere Brüksel`de biraraya gelmeden iki gün önce, 5.75 milyar euro – 19.07.2011

İspanya ve Yunanistan, Avrupalı liderlerin bölge istikrarını görüşmek üzere Brüksel`de biraraya gelmeden iki gün önce, 5.75 milyar euro (8.1 milyar dolar) tutarında tahvil satacak. Avustralya Merkez Bankası`nın bugün açıklanan toplantı tutanaklarında, Banka, Avrupa`da süregelen kriz ve ülke ekonomisindeki yavaş büyümeden kaynaklanan riskler nedeniyle, faiz değişikliklerine verdiği molayı uzatma potansiyeline sahip olduğunu kaydetti. ABD`de Senato liderleri, görüşmelerin borç limiti konusunda anlaşma sağlanana kadar süreceğini kaydetti.

ABD Hazine Bakanı Timothy Geithner, Cumhuriyetçi ve Demokrat liderlerin er ya da geç borçlanma tavanı konusunda bir anlaşmaya ulaşılacağına inandığını söyledi. Geithner, CNBC´ye yaptığı açıklamada yasa yapıcıların ve Obama yönetiminin bu güne kadarki en geniş, en büyük bütçe anlaşması üzerinde yoğun şekilde çalışmaya devam ettiklerini de vurguladı.Geithner ayrıca Avrupa´nın borç krizini aşmak ve bankacılık risklerini kontrol altına almak için daha zorlayıcı olması gerektiğine inandığını da ifade etti.14.3 trilyon dolarlık borçlanma limitinin acil olarak artırılmaması durumunda not indirimi uyarısında bulunan uluslararası kredi derecelendirme kuruluşlarına Fitch de katıldı. Fitch, ABD`nin borçlanma sınırının yükseltilememesi ve ülkenin yükümlülüklerini karşılayamaması halinde kredi notunun olası bir not indirimi için negatif izlemeye alınacağını açıkladı. Daha önce de S&P ve Moody`s ABD`yi negatif izlemeye almış ve gerekli adımların atılmaması halinde notun düşürüleceği uyarısında bulunmuştu.

Mood´y’s, ABD´nin devlet borçlanma limitini kaldırması gerektiğini öne sürdü. ABD, Kongre´nin devlet borçlanma limiti koyabildiği nadir ülkelerden biri. Moody´s tarafından hazırlana raporda, “Hükümet devlet borçları yönetimini değiştirirse ya da bu belirsizliği giderirse risk beklentimizi düşürebiliriz.” denildi

Atlanta Fed Başkanı Dennis Lockhart, yılın ilk yarısındaki hayal kırıklığı yaratan performansının ardından ABD ekonomisinin yılın son altı ayında sıçrama göstereceğini söyledi. Lockhart, kendisi ve pek çok meslektaşının da ekonomi için ´´bekle ve gör´´ modunda olduklarını kaydetti. Lockart, Fed´in uzun bir süre beklemede kalmaya devam etmesinin makul olduğunu söyledi.

AB`nin Yunanistan`ın 50 milyar euroya kadar borcunu bankalara yüklemeye hazırlandığı bildirildi. Euro Bölgesi liderlerinin borç krizine önlem için 21 Temmuz`da Brüksel`de gerçekleştirecekleri olağanüstü zirvede Yunanistan`ın 50 milyar euroya kadar borcunu bankalara yüklemeye hazırlandığı bildirildi.Alman Die Welt gazetesi, liderlerin Yunan tahvili tutan bankalar ve yatırımcıların ellerindeki kağıtların vadesine göre yüzde 40`a kadar indirimli geri alınmasını tartışacağını yazdı.Haberde, Alman Maliye Bakanlığı`nın hazırladığı önerinin çok riskli olduğu ve geçici iflas anlamına geldiği için reddedilebileceği belirtildi.

Portekiz Başbakanı Pedro Passos Coelho, bütçe açığını düşürme hedeflerinin tutturulabilmesi için kamu harcamalarında 2 milyar euroluk daha kesinti yapılacağını açıkladı. Başbakan Coelho, geçtiğimiz pazar akşamı Portekiz´in RTP televizyonuna verdiği demeçte, ´´Yıl sonundaki bütçe açığı hedefinin tutturulması için devlet bütçesinde yaklaşık 2 milyar euroluk kesinti yapmamız gerekiyor. Hükümetimiz, ağustos ayı sonuna kadar yeni önlemleri sunacak´´ dedi. Kamu harcamalarını daha da düşüreceklerini belirten Coelho, yeni önlemlerin kamu firmalarını ve çalışanlarını etkileyeceğini ifade etti. Portekiz Başbakanı, özelleştirmeyle ilgili ilk adımların da atılmak üzere olduğunu ve olağanüstü ek gelir vergilerinden 1 milyar 250 milyon euro toplamayı hedeflediklerini söyledi.

Almanya Merkez Bankası (Bundesbank), Almanya´nın ekonomik görünümünün, güçlü yurt içi talebin, ihracattaki büyümede görülen yavaşlamayı telafi etmesinin etkisi ile hala uygun olduğunu bildirdi. Bundesbank bugün yayınladığı aylık raporda, “Orta vadeli ekonomik görünüm, ekonomik yavaşlamanın görüşmeye başlandığı işaretlerine rağmen hala uygun olarak değerlendirilebilir. Ekonomik büyümenin yönlendiricileri giderek artan şekilde yurtiçine kayıyor. Mevcut göstergeler iç talebin canlandığına işaret ediyorlar” ifadelerine yer verdi.

HSBC döviz stratejisi birimi başkanı David Bloom´a göre, Atlantik´in diğer tarafında borç tavanına dair yaşanan anlaşmazlık sayesinde Euro Bölgesi şu ana kadar büyük bir para birimi krizini önledi. CNBC´ye konuşan Bloom, “Avrupalılar ABD´deki borç tavanını artırma anlaşmazlıkları euro krizini önlediği için memnun olmalı. BU bir borç krizi para birimi krizi değil ve bunun için ABD´ye teşekkür etmeli.” dedi.

Portekiz Başbakanı Pedro Passos Coelho, bütçe açığını düşürme hedeflerinin tutturulabilmesi için kamu harcamalarında 2 milyar avroluk daha kesinti yapılacağını açıkladı.

Ekonomist Roubini İtalya`nın yeni bir hükümete ihtiyacı olduğunu iddia etti.Roubini, La Repubblica gazetesine yaptığı açıklamada, İtalya`nın finansal piyasa fırtınasının üstesinden gelmek için yeni bir teknokratlar hükümetine ihtiyacı olduğunu çünkü Başbakan Silvio Berlusconi`nin yatırımcıların güvenini kaybettiğini ifade etti.

Allianz, özel sektör yatırımcılarının Yunan tahvillerinde yüzde 25-30 zarar yazmalarını uygun buluyor. Financial Times Deutschland´a konuşan Allianz CFO´su Paul Achleitner, anlaşmanın gönüllü olması gerektiğini ve bunun temerrüdün önlenmesi için bir çözüm olabileceğini söyledi. Achleitner, “Mesela Yunanistan nominal değeri 100 olan eski tahvilleri değeri 70 olan yeni tahviller ile değiştirebilir. Bu yolla hem vadeler uzar hem de borç yüzde 30 azalır.” dedi.

ABD´de ev üreticileri güven endeksi Temmuz´da beklenenden fazla yükseldi ama endeks tarihi düşük seviyelere yakın seyretmeye devam ediyor. ABD Ulusal Ev Üreticileri Birliği/Wells Fargo ev piyasası endeksi Temmuz´da 15´e yükseldi. Endeks, Haziran´da 13 seviyesi ile dokuz ayın düşüğüne gerilemişti.

Bank of America, mortgage zararları fonları tükettiğinden temettüler için 50 milyar dolarlık sermaye desteği yaratmak zorunda kalabilir. Kötü konut kredilerinden kaynaklanan giderler ikinci çeyrekte 20.4 milyar dolara yükselerek bankayı yeni uluslararası sermaye standartlarının altına çekti. Açık 2013 itibariyle risk ağırlık varlıkların yüzde 2.75´i olabilir. Her 1 puan için 18 milyar dolarlık açık bankanın CEO´su Brian T Moynihan´ın temettü dağıtımı ve hisse geri alımı sözünü zora sokabilir.

İhracat Beklenti Endeksi, 3. çeyrekte 20,4 puan azalırken, İthalat Beklenti Endeksi de 8,2 puan geriledi. Ekonomi Bakanlığı tarafından üçer aylık dönemler halinde uygulanan Dış Ticaret Beklenti Anketi`nin(DTBA), 3. Çeyrek Beklentileri yayımlandı. İhracat Beklenti Endeksi, yılın 3. çeyreğinde, ikinci çeyreğe göre 20,4 puan azaldı. İthalat Beklenti Endeksi ise söz konusu dönemde 8,2 puan geriledi.

Bu yılın ilk 6 ayında toplam otomotiv sanayindeki ihracat, önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 16 artarak 9,4 milyar dolar olarak gerçekleşti. Otomotiv Sanayii Derneği`nin (OSD) Uludağ İhracatçı Birlikleri (UİB) ve Orta Anadolu İhracatçı Birlikleri (OAİ) verilerinden derlediği bilgilere göre, bu yılın ilk 6 ayında otomotiv sanayindeki toplam ihracat, önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 16 artarak 9,4 milyar dolar olarak gerçekleşti. 2010 yılı Ocak-Haziran döneminde 2 milyar 612 milyon dolar olan toplam yan sanayi ihracatı ise 2011 yılının aynı döneminde yüzde 31 artarak 3 milyar 416 milyon dolar oldu. Bu dönemde otomobil ihracatı yüzde 1 oranında artarak 3,4 milyar dolara yükseldi.

Sermaye Piyasası Kurulu (SPK) ile ABD finansal piyasaları düzenleyici kuruluşu Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) arasında, düzenleyici diyalog olarak adlandırılan resmi işbirliği mekanizması oluşturulması kapsamında, 21 Temmuz’da Washington’da bir “görev tanım belgesi”nin imzalanacağı bildirildi.

Avrupa’da yaşanan son gelişmelerle ilgili, “Biz kurumlarımıza 3 ay önce her türlü kötü senaryoya hazır olmaları talimatı verdik” uyarısı yapan Babacan, EKK toplantısıyla yeni hükümetin bu dönem için ‘start’ verdiğini söyledi. Başbakanlık’da yapılan toplantıya Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, Gümrük ve Ticaret Bakanı Hayati Yazıcı, Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek katıldı. 7 bakanlı toplantının özel bir gündem maddesi olmamakla birlikte, ekonominin başındaki isimler de ilk kez biraraya geldi

TEB Yatırım


İlginizi Çekebilecek Benzer Konular

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir