Anasayfa / Ekonomi Haberleri / Borsa coştu hisse fonları ne durumda?

Borsa coştu hisse fonları ne durumda?BİREYSEL Emeklilik Sistemi (BES) büyümeye, gelişmeye devam ederken fon büyüklüğü de giderek artıyor. Türkiye’deki toplam tasarruf açığına çare olarak uygulamaya konulan sistem kendinden beklenileni yerine getiriyor. 30 Ekim 2015 itibariyle sistemde biriken fonların değeri 41 milyar 659 milyon TL’ye ulaşırken, 4 milyar 546.8 milyon TL’lik devlet katkısıyla toplam tutar 46 milyar 205.8 milyon TL oldu. Sistemdeki katılımcı sayısı hali hazırda 5 milyon 840 bin 697 kişi. Bu gidişle yılsonunda 6 milyonluk bir katılımcı sayısına ulaşmak hiç de hayal değil.

borsa istanbul

BES’e katılım uzun vadeli bir yatırım. Bunu teşvik etmek için devlet de katılımcılara bir yıl içerisinde brüt asgari ücretin yüzde 25’i kadar katkıda bulunuyor. Bu cazibe ile sisteme giren katılımcılar acaba sistemden istedikleri verimi alabiliyorlar mı? Özellikle seçim sonrası coşan piyasalar hisse fonlarda getiri sağlıyor mu?

Son dönemde yükselişte olan hisse fonlar hangileri? Getiriler, piyasa getirisine ne kadar yakın?

31 adet hisse fonu var
Sektörde hali hazırda 19 bireysel emeklilik şirketi faaliyet gösteriyor. www.fonbul.com’a göre, bu şirketlerin katılımcılarına sunduğu 31 adet hisse fonu var. Tabii ki diğer fonların içeriğinde de hisse senedi mevcut olabilir ama içinde asgari yüzde 80 oranında hisse senedi bulunduran fonlar hisse fon olarak ad-landırıldığı için değerlendirmeye bu 31 adet hisse fon alındı. Ancak, bu fonlardan üç adedi (Allianz Yaşam İkinci Esnek EYF, AvivaSA BRIC Ülkeleri Esnek EYF, Anadolu Hayat Yükselen Ülkeler EMY) yurtdışı piyasalardaki hisse senetlerine yatırım yapıyor. Bunları dışarıda tutunca TL bazlı hisse senetlerine yatırım yapan 28 adet hisse fon kalıyor. Birinci kıyaslama dönemi, Borsa İstanbul’da BİST 100 Endeksi’nin 24 Ağustos’ta yaptığı dip ile seçim sonrası 2 Kasım’da oluşan zirve aralığı. Borsa İstanbul, 71.342 seviyesinden başlayan yükselişle 83.693 seviyesine ulaştı. Gün sonu kapanış fiyatlarıyla, 24 Ağus-tos-2 Kasım 2015 tarihleri arasında BİST 100 endeksinde getiri yüzde 17.3’e ulaşırken bireysel emeklilik hisse senedi fonlarında bu getiriyi yakalayabilen olmamış. BİST 100’ün dip yaptığı 24 Ağustos 2015 ile zirve yaptığı 2 Kasım 2015 döneminde en yüksek getiriyi sağlayan fon yüzde 14.26 ile Vakıf Emeklilik Büyüme Amaçlı Hisse Senedi EYF olmuş. Arkasından yüzde 13.89 ile Anadolu Hayat Büyüme Amaçlı Hisse EYF gelirken, Axa Hayat Büyüme Amaçlı Hisse Senedi EYF yüzde 13.82 getiri sağlamış. Bu dönemde TL bazlı hisse senedi fonlar içerisinde en düşük getiri yüzde 7,62 ile Halk Hayat Katılım Hisse Senedi EYF’de olmuş.

  Arz fazlası elektriği ucuzlatır mı?

Hisse fonlarında getiri düşük

Peki, getirilere bir de yılbaşından bu yana bakalım. Yılbaşından bu yana BİST 100 Endeksi’nin getirisi ne olmuş? BİST 100 Endeksi’nin 31 Aralık 2014 kapanış seviyesi 84.537 iken, 2 Kasım 2015 kapanış seviyesi 83.693 olmuş. Yani BİST 100’de çok küçük, yüzde l’lik bir kayıp var yılbaşına göre. Şimdi hisse senedi fonlarına bakalım. www.fonbul.com’a göre, BES’te yılbaşından bu yana faaliyette olan 30 adet hisse fon var. Bunlardan yurtdışı hisse senetlerine yatırım yapan üç adet (Allianz Yaşam İkinci Esnek EYF, AvivaSA BRIC ülkeleri Esnek EYF, Anadolu Hayat Yükselen Ülkeler EMY) fonu dışarıda bıraktığımızda 27 hisse fon arasından Asya Emeklilik Büyüme Amaçlı Katılım Hisse Senedi EYF yüzde 12.32’lik getirisiyle ilk sıraya yerleşiyor. İkinci sırada yüzde 10.84’lük getirisiyle Allianz Yaşam Koç İştirak Endeksi EYF gelirken, Halk Hayat Katılım Hisse senedi EYF yüzde 9.06’lık getirisiyle üçüncü oluyor.

Emeklilik hisse fonlarında yılbaşından bu yana en çok kaybettirenler ise şöyle: Yüzde 4.02’lik kayıpla Ziraat Hayat ve Emeklilik Büyüme Amaçlı Hisse Senedi EYF ilk sırada yer alırken, Gro-upama Emeklilik Büyüme Amaçlı Hisse Senedi EYF yüzde 2.85, Vakıf Emeklilik Büyüme Amaçlı Hisse senedi EYF yüzde 2.36 oranında katılımcılara kaybettiriyor. Fonların getirilerinin, piyasa getirisinin altında kalma nedenlerinden biri hisse fonların hisse senedi tutma zorunluluğunun asgari yüzde 80 seviyesinde olması. Fon portföyünün kalan yüzde 20’lik kısım hisse senedinde değil ise getiriler BİST 100 Endeksinden uzaklaşacaktır. İkincisi her hisse fon, BİST 100 Endeksi’ni oluşturan hisse senetlerini portföyünde aynı ağırlıkta tutmuyor olabilir. Bu nedenle aynı zaman zarfında getiriler piyasa getirisi ve hisse fon portföyünün getirisi birbirinden uzaklaşabilir.
Yazımızı beğendiniz mi?

Size daha güzel hizmet sunabilmemiz için lütfen bize destek olun. Yazımızı aşağıdaki sosyal medya sitelerinde paylaşabilirsiniz.

Bunu da İnceledinizmi ?

Zenginlere Özel Portföy Önerileri

SPK (Sermaye Piyasası Kurulu) tanımına göre, cebinde 1 milyon TL nakit parası olanlar “nitelikli yatırımcı” …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir