Anasayfa / Ekonomi Haberleri / Borsa, dolar ve faizde beklentiler

Borsa, dolar ve faizde beklentiler

BIST-100 endeksi için bu hafta 76 bin-77 bin bölgesi ve 74 birı-75 bin aralığı önemli olacak. Kurun ise 2.1750’nin üzerine yerleşmesi satış baskısının kuvvetlenmesine neden olur…

Kredi derecelendirme kuruluşlarının kabusu bitmeyecek mi?

dolar ve faizde beklentilerNe yazık ki bitmiyor. Bitecek gibi de görünmüyor. Geride bıraktığımız haftaya kredi derecelendirme kuruluşları damgasını vurdu. Pazartesi günü ilk açıklama bizi “yatırım yapılabilir” notunda ve “durağan” görünümde tutan Fitch’ten geldi. Seçimlerden önceki hafta Türkiye değerlendirmesini muammalı bir şekilde “pas” geçen Moody’s’den de cuma günü açıklama geldi.

Moody’s bilindiği gibi Türkiye’yi “yatırım yapılabilir” kategorisinde “negatif’ görünümde bulunduruyor. Her iki derecelendirme kuruluşundan gelen değerlendirmeler de siyaset odaklıydı. Cumhurbaşkanlığı seçimlerinin ilk turda sonuçlanmış olması onları pek tatmin etmiş değildi. Fitch, yarı başkanlı sistemin ülkeyi daha da kutuplaştırma riskinden dem vurdu. Hatta daha da ileriye giderek bunun kredi notu açısından negatif olduğunu ifade etti. Moody’s de AK Parti’de yeni kabinenin nasıl şekilleneceğine, parti içindeki dengelerin nasıl oturacağına odaklı değerlendirmelerde bulundu.ilginç olan her iki derecelendirme kuruluşunun da ekonominin dinamiklerini bir kenara koyup sadece siyaset odaklı açıklamalar yapmasıydı. Türkiye konusunda geçmişten beri ön yargılı olduklarını biliyoruz. Ancak bu sefer dozunu iyice kaçırmış dürümdalar. Türkiye iki seçimi atlattı. Hele ki cumhurbaşkanlığı seçimlerinin öncesinde, sırasında ve sonrasında tansiyon son derece düşüktü. Bütün bunları göz ardı edip son derece olumsuz açıklamalarda bulunmaları iç piyasaları geçen hafta perişan etti.

Kur 2.1550’ye dayandı, BIST-100 endeksi ise haftayı son derece kritik bir destek olan 76.800’ün altında kapattı. Gösterge faizlerde de durum pek iç açıcı değil. Fitch ve Moody’s’in iç piyasalarımız üzerinde baskı yaratmaya devam etmesi beklenmeli. Özellikle 27 Ağustos tarihindeki AK Parti’nin olağanüstü kongresine kadar.

BIST-100 endeksi için bu hafta 76.000-77.000 bölgesi ve 74.000-75.000 aralığı önemli olacak. Kurun 2.1750’nin üzerine yerleşmesi satış baskısının kuvvetlenmesine neden olur.

Kurda ana yönde değişiklik var mı?

Elbette yok. Bilakis son gelişmeler haftalardır belirttiğim 2.05-2.06 bandında başlayan ana yükseliş trendini destekliyor. 2.1750-2.18 bölgesi adete “araf ’ bölgesi. Kurun bu direnci kırması halinde önümüzdeki aylarda 2.20, 2.23 ve 2.25 bölgesine doğru hareket kuvvetlenebilir. Ana yükseliş trendi içindeki düşüş yönlü ara trendleri dolara geçmek için fırsat olarak görüyorum.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası faiz indirimi yapar mı?

Son gelişmelerden sonra Merkez Bankası’nm ağustos toplantısını pas geçme olasılığı arttı. Faiz indirse bile 0.25 puandan daha fazla bir indirim yapması söz konusu değil. Bunun da iç piyasalar üzerinde olumlu bir etkisi olmayacak.
Yazımızı beğendiniz mi?

Size daha güzel hizmet sunabilmemiz için lütfen bize destek olun. Yazımızı aşağıdaki sosyal medya sitelerinde paylaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir