Anasayfa / Ekonomi Haberleri / Borsa İstanbul’da petrol ve faiz coşkusu var

Borsa İstanbul’da petrol ve faiz coşkusu varRusya Devlet Başkanı Putin, petrol fiyatlarının Rusya’yı zora sokmak için düşürüldüğünü daha sık dile getirmeye başladı. İlerleyen günlerde Rusya ve İran başta olmak üzere bu düşüşün oluşturduğu karşıt bloktan gelecek açıklamalar en az OPEC kadar önemli olacak…

PETROL fiyatlarındaki düşüş ana gündemimiz olmaya devam ediyor. OPEC’in de üretimde kesintiye gitmemesiyle geçen hafta Brent petrol 71 dolar civarına kadar geriledi.

Petrol fiyatlarındaki bu düşüşün cari açık ve enflasyon üzerindeki düşürücü etkisi, TCMB’nin elini rahatlatırken faizlerde de aşağı yönlü hareketi destekliyor. Düşen faizler de başta banka hisseleri olmak üzere Borsa İstanbul’da yükselişin hız kazanmasını sağlıyor.

petrol borsa

Geçen hafta, “Türkiye için yeni bir hikâye mi yazılıyor” sorusuna cevap aramış ve burada petrol fiyatlarının ön plana çıktığını ancak sadece petrol fiyatlarına bağlı kalıcı bir hikaye değişikliği olmayacağını belirtmiştik. Ancak kısa vadede petrol fiyatlarındaki düşüşün piyasalarımızı desteklediği de kesin.

Geçen hafta da ifade ettiğimiz gibi petrol fiyatlarındaki bu düşüşün nedeni ilerleyen günlerde sorgulanmaya başlanacak. Hisse senetlerindeki coşkulu hareketleri de göz önünde bulundurduğumuzda bizce şu an piyasalar petrol fiyatlarındaki düşüşün küresel ekonomideki yavaşlamadan kaynaklandığı görüşüne çok fazla itibar etmiyor. Eğer bu görüşümüz doğru ise yani petrol siyasi nedenlerle bas-kılanıyorsa, bu düşüşten rahatsız olanların mutlaka bir reaksiyonu olacak. Son günlerde Rusya Devlet Başkanı Putin, petrol fiyatlarının Rusya’yı zora sokmak için düşürüldüğü görüşünü daha sık dile getirmeye başladı. İlerleyen günlerde Rusya ve İran başta olmak üzere bu düşüşün oluşturduğu karşıt bloktan gelecek açıklama ve alacakları aksiyonlar en az OPEC kadar önemli olacak.

VERİLER ÖN PLANDA OLACAK

Bu hafta petrol fiyatlarındaki seyir kadar açıklanacak veriler de yakından takip edilecek. İçeride enflasyon rakamları, ABD’de istihdam verileri ve başta FED Başkanı Janet Yellen olmak üzere FED üyelerinin açıklamaları ön plana çıkacak.

Avrupa tarafında ise İngiltere ve Avrupa Merkez Bankasfnm toplantıları var. Özellikle ECB toplantısı sonrasında ECB Başkanı Mario Draghi’nin yapacağı açıklamalar arasında yeni genişleme hamleleri takip edilecek. Petrol fiyatlarının OPEC toplantı beklentisini de geride bıraktığını göz önünde bulundurduğumuzda 70 dolar civarında bir dip denemesi muhtemel. Bu nedenle bu bölgede dalgalı bir görünüm izleme olasılığımız yüksek. Bu nedenle verilerin ve açıklamaların etkisi bu hafta daha fazla hissedilebilir.

MOODY’S KARARI BEKLENİYOR
Bu haftanın son gününde Moody’s’in Türkiye’nin kredi notu değerlendirmesi var. Hatırlanacak olursa Fitch ve S&P Türkiye’nin kredi notu konusunda bir değişikliğe gitmemiş, özellikle dış finansman vurgusu ön planda kalmaya devam etmişti. Benzer argumanları Moody’s tarafından da dile getirileceğini ve Türkiye’nin kredi notu ve görünümünün sabit tutulacağını düşünüyoruz. Bununla birlikte görünümün negatiften durağana yükseltilmesini de sürpriz olarak görmüyoruz.

Ancak görünüm durağana çekilse bile bunun piyasalarımızdaki etkisinin sınırlı olacağı kanaatindeyiz. Kredi derecelendirme kuruluşlarının kararları için bizce önümüzdeki yılın ilk çeyreğindeki performans daha belirleyici olacak. Şu an yapısal reformlardan ziyade petrol fiyatlarındaki düşüşe bağlı olan makro verilerdeki iyileşmenin kalıcı olup olmayacağı yılm ilk çeyreğinde netleşmiş olacak. Bu dönemde baz etkisinin de faydasıyla enflasyonda hızlı bir düşüş yakalanabilirse Türkiye için ilk çeyreğin sonlarında not için pozitif senaryolar gündeme gelebilir.

  Türkiye pahalı mı borçlanıyor?

Borsa İstanbul’da petrol ve faiz coşkusu var

Petrol ve faizlerdeki düşüşün etkisi ile son günlerde ralli tipi yükseliş yapan Borsa İstanbul, açık söylemek gerekirse bizim beklentilerimizin çok üzerinde bir performans sergiledi. Kısa vadede petrol fiyatlarının etkisi bariz bir şekilde hissedilmeye devam ediyor. Bu etki önümüzdeki günlerde azalarak devam edecek ve bir süre sonra borsamız fiyatlayacak başka bir etken bulacak. Zaman zaman kurlar, CDS fiyatları, faizler, gelişmekte olan ülkeler gibi etkenler ön plana çıkıyor ve fiyatiamalarda buralarla olan korelasyonalar takip ediliyordu. Önümüzdeki haftalarda da belki başka etkenleri takip ediyor olacağız. Borsa tarafında önemli olan da zaten bu etkileşimin dönemini yakalamak. Bu değişimleri gördükçe sizlerle de mümkün olduğunca paylaşmaya çalışıyoruz. Son değişimde petrol fiyatlarındaki etkiyi ve petrol fiyatlarında yüzde 35’i bulan düşüşü tahmin edemedik. Bu nedenle endeksin son coşkusunu yakalayamadık.

Bu hafta ya da en geç önümüzdeki hafta endekste yeni bir etkeni konuşmaya başlayacağımızı düşünüyoruz. Bu nedenle petrol fiyatlarına saplanıp kalmamak ve bu değişimi yakından takip etmek gerekiyor.

Altın fiyatında aşağı yönlü baskı bitmedi

Altın ons bazında düşüş trendini sürdürmekte. Özellikle 31 Ekim 2014’te 1.182 desteğini kırdıktan sonra hızla gerileyen kıymetli maden, en düşük 1.132 seviyesini gördü. Bu seviyeden gelen tepki alımları kısa vadeli bir yükseliş trendi oluşturdu. Trendin desteği 1.175 civarında bulunmakta.

Fiyatların tekrar 1.175-1.182 aralığının altına gerilemesi durumunda aşağı yönlü hareketler hız kazanabilir. En önemli destek 1.132’de bulunurken yukarı yönlü hareketin devamında 1.207 seviyesi önem kazanacak. 1.207 seviyesine doğru yaşanabilecek hareketin satış fırsatı olarak değerlendirilebileceğini düşünüyoruz. 1.220 civarında bulunan düşüş trendi kırılmadıkça long pozisyonlar yerine short pozisyonlar tercih edilebilir. Bu analizimizde hafta sonu İsviçre’de gerçekleşecek olan referandumdan hayır cevabı çıkacağı varsayımını baz aldık. Bizim için çok büyük bir sürprizle evet kararı çıkarsa yeniden durum değerlendirmesi yapmak gerekir.

Euro/dolarda

Hafta içinde en düşük 1,2360 seviyesini görürken en yüksek 1.2532 seviyesini test eden euro/dolar paritesi haftanın son gününde 1.2470 civarında seyrediyordu.

Günlük grafikte beş periyottuk üssel hareketli ortalaması altında hareket eden parite için kısa vadede en kuvvetli destek 1.2430 ve en kuvvetli direnç 1.2530’da bulunuyor. 1.2490 seviyesinin yukarı kırılması ile 1.2460 seviyesine stop konularak 1.2530 direnci için long pozisyon açılabilir.

Aşağı yönlü hareketlerde ise short pozisyon için 1.2430 seviyesinin aşağı kırılması ile 1.2460 seviyesine stop koymak koşulu ile 1.2360 desteği takip edilebilir. Hareketli ortalamalar ve diğer teknik indikatörler 1.2430 seviyesinden gelen tepki yükselişini destekler konumda.
Yazımızı beğendiniz mi?

Size daha güzel hizmet sunabilmemiz için lütfen bize destek olun. Yazımızı aşağıdaki sosyal medya sitelerinde paylaşabilirsiniz.

Bunu da İnceledinizmi ?

Momentum odaklı stratejide öne çıkan hisseler

BIST-100 endeksi 2019 yılının geride kalan 13 işlem gününün 11’inde günü yükselişle tamamlamış durumda. Yılın …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir