Ekonomi HaberleriŞirket Haberleri

Borsa Koridorları Şirket Haberleri

ÖZAK GYO’da bir ilk

Ozak Global Holding bünyesinde yer alan, Özak GYO’nun halka arzında; dünyada ilk kez halka arzdan satın alınan hisse senedini üç ay elden çıkartmayan yatırımcılar, hisselerinin yüzde 100’ünü aldıkları fiyattan geri satabilecekler. Geri satma hakkını kullanmayan yatırımcılara ise bonus olarak yüzde 3 ücretsiz hisse verilecek. Şirketin neredeyse tamamlanmış projelerle portföy büyüklüğü 740 milyon dolar. SPK sürecine bağlı olarak yüzde 25’i halka arz edilecek hisselerin yüzde 60’ı ortak satışı, yüzde 40’ı sermaye artırımı şeklinde halka arz edilecek. Yurtiçi yatırımcıya satılacak hisselerin yüzde 10’u kurumsal yatırımcılar için ayrılıyor.

IŞIKLAR’da önemli gelişmeler

2006 yılında 72.5 milyon dolar fınansal kredi kullandığı ADM’ye borcunun tamamını ödeyen Işıklar Holding’in ana ortakları Rıza Kutlu Işık,

Uğur Işık ve Tolga Işık, ADM’nin Işıklar Holding’teki yüzde 20 hissesinin tümünü satın aldı. Borcun sıfırlanmasıyla hisselerini de alarak ADM ile yollarını ayıran Işıklar Holding, özsermaye ile büyümeye devam edecek.

Bunun yanında grubun halka açık şirketlerinden Işıklar Yatırım Holding, yaşanan ekonomik dalgalanmaların İMKB’de yarattığı sıra dışı fiyat hareketliliğine karşı hem yatırımcıyı, hem de hisselerinin gerçek değerini korumak amacıyla geri alım yapmak üzere 2.5 milyon TL’lik fon ayırdı. SPK’nın “Şirketlerin kendi hisselerini satın alması” konulu açıklamasından yola çıkan Işıklar Yatırım Holding, hisselerinin azami yüzde 2’sini 27 Ocak 2012’den itibaren gerek gördüğünde geri alabileceğini açıkladı.

TRAKYA CAM yeni yatırıma hazırlanıyor

Yatırımlarıyla dikkat çeken borsa şirketlerine bu sayfalarda genellikle yer veriyoruz. Çünkü yeni yatırım planları borsa şirketleri için beklenti oluşturuyor. Buna yönelik bir gelişme Trakya Cam’dan geldi. Buna göre Trakya Cam, Polatlı OSB’de yatırımı yapacak. Polatlı OSB’den 368 bin metrekare alan satın alan şirket Şubat

ayında inşaat çalışmasına başlayıp kısa zamanda fabrikasını tamamlayacak. İlk etapta 300, daha sonra toplamda 650 kişi bu işletmede istihdam edilmesi bekleniyor. Şirketin yatırım planlan yakından takip edilecek gibi gözüküyor.

Yine aynı gruptan Anadolu Cam da Paşabahçe’nin arsalarını alım için SPK’dan onay aldı. Hatırlanacağı gibi bu işlem, T.Şişecam’ın bir süredir devam eden kurumsal yapıyı sadeleştirme operasyonun bir parçası idi. Aynı zamanda sadeleşen yapı ile bu işlem Paşabahçe’nin halka arzının önünü de açabileceği söyleniyor. Ayrıca, Anadolu Cam’ın 15 milyon Euro’luk yatırım kredisi için garantör olduğunu açıklandı.

İŞ GİRİŞİM ne için sermaye artırıyor?

İş Girişim, Ortopro için sermaye artırımına gidecek. İş Girişim, tıbbi aletler sektöründe faaliyet gösteren Ortopro’nun aktif yapısını güçlendirmek ve büyüme potansiyelini gerçekleştirmek amacıyla sermaye artırımına gideceğini ve çıkarılacak yeni hisselerin alınacak yeni ortağa satılması konusunda karar aldığını duyurdu. İş Girişim, Ortopıo’ya ait yüzde 29.5’lik payı 2007 yılında 6 milyon dolara satın almıştı. 2011 sonu verilerine göre Ortapro, İş Girişim’in toplam varlık portföyünün yüzde 4’ünü oluşturuyor. Bu yüzden alınacak herhangi bir kararın, şirket hissesi üzerindeki etkisinin sınırlı kalabileceği belirtilirken yine de hisse için bir beklenti yaratıyor.
MIGROS beğeniliyor

HSBC Yatırım, Migros için Endeksin Üzerinde Getiri önerisi veriyor. Tarihsel olarak Migros’un kâr marjları enflasyonun yükseldiği dönemlerde olumlu etkilendi.

2012’de olası enflasyonist baskılardan şirketin olumlu etkilenmesi bekleniyor. Buna ek olarak şirketin 2011 boyunca kaydettiği yüksek kur zararlarının, TL’nin değer kazanmasıyla kâra dönüşmesi ve net kârı desteklemesi bekleniyor. Migros için 2012 net kâr tahmini ise piyasa beklentisinin yüzde 12 üzerinde. Analistler, genel piyasa beklentisinin aksine ana ortak BC Partners’ın olası çıkışını riskten çok fırsat olarak görüyor.

Şirket için ana riskler olarak mağaza açılışlarının marjlar üzerinde beklenilenden daha çok baskı yaratması ve TL’nin Euro karşısında 2012 boyunca da değer kaybetmesi olarak ön plana çıkıyor. Tüm bu gelişmeler ışığında Migros hisseleri beğenilen şirkeüer arasında yer alıyor.

UYUM, yatırımcıların merceğinde

2010 Kasım’mda 8.75 TL fiyattan halka arz edilen ve 52.5 milyon TL kaynak sağlayan Uyum Gıda, buradan elde ettiği gelirle büyüme sürecini devam ettiriyor. Şirket son olarak İstansul Ümraniye’de 47’inci mağazasını açtı ve satış alanı büyüklünü 34 bine çıkardı. Halka arz döneminde 33 mağazası ve 23 bin metrekare satış alanı olan şirket, büyüme performansı ve içinde bulunduğu sektörün defansif yapısı itibariyle İMKB’de yatırımcıların merceğinde.

İMKB’deki rakiplerinden farklı olarak site mağazacılığı stratejisi belirleyen Uyum Gıda 2011 Kasım’ında Tekirdağ’a şube açmış ve ilk defa başka bir şehre yatırım yapmıştı.

EMLAK GYO’dan proje satışı

Şirketin yeni projeleri hisseler üzerinde beklenti oluşturuyor. Bu açıdan bakıldığında şirkederin projeleri yakından takip ediliyor. Böyle bir proje haberi, Emlak GYO’dan geldi. Emlak Konut GYO Ispartakule 2. bölge 4’üncü kısmının tamamını projenin taşeronu olan Artaş-Epp-Güner-Redi ortaklığına 130 milyon TL bedelle sattığını açıkladı. Projenin ekspertiz değeri 115 milyon TL idi. Bu gelişme şirketin sauş bedellerini daha önceden tahsil etmiş olması ve ekspertiz değerine primle gerçekleşen satış fiyatı sebebiyle Emlak Konut için olumlu bir gelişme olarak öne çıktığı ifade ediliyor.

KOZA VE İPEK bilançoyu yeniden açıkladı

oza Maden ve İpek Enerji, 010 ve 2011 dokuz aylık mali tablolarını tekrar açıkladı. Koza Maden’in birincil ve ikincil halka arzlarındaki muhasebesel bir duruma dayanarak SPK’nın talebi üzerine, iki şirket mali tablolarını tekrar açıkladı. Buna göre Koza Maden’in 2011 yılı dokuz aylık net kârı 9 milyon TL artarak 97 milyon TL’ye gelirken, yeni özkaynak rakamı 10 milyon TL düşerek 1 milyar 197 milyon TL’ye geriledi. İpek Enerji’nin ise 2011 dokuz aylık rakamlarında net kâr 9,9 milyon TL artarak 53 milyon TL olurken, özkaynağı 10 milyon TL azalarak 1 milyar 237 milyon TL oldu. 2010 mali tablolarında ise Koza Maden’in kârı 325 milyon TL azalarak 95 milyon TL’ye gerilerken, İpek Enerji’nin kârı 181 milyon TL azalarak 53 milyon TL’ye geriledi. Bu bilanço düzeltmesi sonrası her iki şirketin de yüzde 100 oranındaki bedelli sermaye artırımlarını gerçekleştirmek üzere önünde engelin kalmadığı kaydediliyor. Bunun yanında bu iki tahtada bir grup oyuncunun pozisyonunun olduğu da kulislerde konuşuluyor.

BAŞKENT DOGALGAZ yine ertelendi

Başkentgaz Doğalgaz ihalesi 16 Nisan’a ertelendi. Yabancı ortaklı Türk şirketlerinin talebi doğrultusunda ertelemenin yapıldığı bildiriliyor.

Katılımcılar arasında Torunlar, STFA-ENN, Cengiz-Limak-Kolin, Akfen, Aygaz ve Fernas gibi şirkeder var. İhale için toplamda 20 firmanın baş vurduğu biliniyor.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu