Ekonomi Haberleri

Borsa rekor da kırsa beklentileri bitmiyor

Borsa rekor da kırsa beklentileri bitmiyor

İMKB rekor üstüne rekor kırarken, birçok hisse hedef değerlerini aşmışken, borsacılar hala bazı hisse senetlerini önerebiliyor. Neden mi? Çünkü bu hisselerin her birinin göz kamaştırıcı beklentileri var. Bazılan özelleştirmeyle, bazdan değerli arazileriyle, bazdan da satm alma ve birleşme beklentileriyle hala herkesten ‘al’ önerisi alıyor.

Borsa böyledir işte. Tarihi düşük seviyelere de gelse, rekor üstüne rekor da kırsa bu soru hiç değişmez. “Şimdi hisse alınır mı?” Düşük seviyedeyken almaktan korkanlar, çıkış başladığında çok dövünür. Tarihi rekorların kırıldığı seviyelerde bir türlü alış ya da satış yönünde karar veremeyenler de trend tersine döndüğünde geç kalmış olmanın şokunu yaşar. Neyse ki borsada ünlü bir söz vardır. Ama doğru, ama yanlış, herkes onunla teselli bulur. “Borsada kazanç da kayıp da fiktiftir.” Türk-çesi şu; hisse senedin duruyorsa kaybettiğin bir şey yok.Şimdi yine öyle bir dönemden geçiyoruz. Endeks 72.000 seviyesinde rekor düzeye gelirken yatırımcılar “Almalı mı satmalı mı?” sorusunun yanıtını arıyor. Bu sorunun yanıtını kapak haberimizde detaylıca okuyacaksınız.

Bu dönemde hisse seçimi de önem kazanıyor. Çünkü gelinen zirve seviyelerinde olası realizasyonla-rına dikkat çekiliyor. Bu anlamda hisse seçiminde dikkatli davranmak gerekiyor. Hisse seçimlerinde bir kriter de beklentisi olan hisseler. Bu riskli dönemde ille de borsada hisse senedi avına çıkan yatırımcılar için bu konuda bir araştırma yaptık ve bazı hisselerde beklentilerin, borsa rekor üstüne rekorlar kırsa da bitmediğini ortaya koyuyor.

Beklentisi olan 24 şirketin hisse performansına da bakıldığında da getirilerinin yüksek olduğu görülüyor. Buna göre yüzde 100’ün üzerinde kazandıran şirket hisseleri bile var. İlk sıralarda Anadolu Isuzu, THY, Arçe-lik, Eczacıbaşı Yapı ve Dentaş Ambalaj yer alıyor.

SATIŞ&ORTAKLIK AŞAMASINDA

Borsa hisselerinde büyük bir beklenti oluşturan gündem ise satış ve ortaklık aşamasında olan şirketler. Bu başlık altında sonuç teklenen birçok hisse bulunuyor. Bunların en başında ise Sabancı Holding’in Carre-foursa şirketi ile ilgili. Sabancı Holding, Fransız Carrefour ile beraber ortak olduğu Carrefoursa’da sahip olduğu hisselerle ilgili atılacak adımların yıl sonuna kadar çözüleceğini açıkladı. Sabancı Holding, Carrefo-ursa hisse senetlerine ilişkin stratejik opsiyonların değerlendirilmesi amacıyla bir finansal kuruluşu danışman olarak yetkilendirdiğini 2011 sonunda açıklamıştı.

MİGROS’TA ÇIKIŞ ZAMANI MI?

Bir başka büyük beklenti ise Mig-ros’ta. Fon şirketi BC Partnersin sahibi olduğu Migros’tan private equity sistemi nedeniyle çıkması bekleniyor. Migros’un sahibi İngiliz fon BC Partners’ın, şirketin eski sahibi Koç Grubu ile de görüştüğü yönünde beklenti en çok konuşulanlar arasında. Wall Mart, Carrefour, Tesco Kipa gibi sektör oyuncularının yanı sıra Blackstone ve CVC gibi özel girişim sermayesi fonlarının da Migros ile ilgili olduğu ifade ediliyor.

Şirketlerin kendi hisseleri dışında sahibi olduğu şirketlerin hisseleri konusunda da beklentiler oluşuyor. Bunun bir örneği Enka İnşaat’ta. Enka İnşaat, Pimaş ile ilgili stratejik opsiyon-ların araştırılması ve değerlendirilmesi konusunda çalışma yapmak için Bank of America Merrill Lynch ile anlaşma imzalandığı açıklamıştı. Enka İnşaat, Pimaş’ın yüzde 81,65’ine sahip.

DANIŞMANLAR DEVREDE

Alkim Kimya’da ise hakim ortaklar, şirket sermayesinin yüzde 67,28’ine denk gelen payları satmak için İş Yatırım’dan danışmanlık aldığını duyurdu. Şirket ana hissedarlarından Kora Ailesi’nin şirkette sahip oldukları payların tamamının ya da bir kısmının satışı konusunda yurt içi ve yurt dışı yatırımcılarla ilişki kurulması ve çeşitli opsiyonların değerlendirilmesi için süreç başlattı. Dentaş Ambalaj, birden fazla potansiyel yatırımcı ile stratejik ortaklık ve hisse satışı için görüşmelere başladı ki, yakın zamanda satış açıklamasının gelebileceği konuşuluyor.

Şeker Piliç, son dönemlerde oluşan ihracat olanaklarını değerlendirebilmek ve kapasitesini artırmak için stratejik ortaklık konusunda görüşmeler yapmak üzere Üç Deniz Danışmanlık şirketine yetki verdi.

Gersan Elektrik, stratejik opsiyonların değerlendirilmesi ve işbirliği olanaklannın araştırılması için gelen talep doğrultusunda yurt dışında yerleşik yabancı bir şirketle gizlilik anlaşması imzaladı.

2011 yılında halka arz olan Uyum Gıda, geçen yıl yabancı bir yatırım fonu ile çeşitli potansiyel opsiyonların analiz edilebilmesi amacıyla 12 ay süreli gizlilik sözleşmesi imzaladığını duyurmuştu. Bu açıklamanın ardından Avrupalı yatırım fonu Permira’nın adı geçmişti. Ancak daha sonra son aşamaya geldiği şirketin Tesco olduğu konuşuluyordu. İki şirketten de yalanlama açıklamaları gelse de beklentisi hala korunuyor.

ÖZELLEŞTİRME BEKLENTİLERİ

Borsada beklentisi olan bir konu da özelleştirmeler. Özelleştirme 1da-resi’nin elinde hissesi olan borsa şirketleri bu açıdan beklenti oluşturuyor. Özelleştirmede ilk beklenen şirket ise Halkbank. Son olarak bankadan yapılan açıklamada hisselerden, toplam sennayenin yüzde 20,8’ine tekabül eden kısmının satış yöntemiyle özelleştirilmesine, satışın halka arz suretiyle gerçekleştirilmesine karar verildiği duyurulmuştu.
Özelleştirme İdaresi Fonu na ait 299 milyon TL nominal değerli Halkbank hisselerinin borsada satışa konu edilebilmesi amacıyla geçen hafta MKK’ya başvuruldu. Kısa zaman içinde arzın gerçekleştirilmesi bekleniyor. Halkbank’tan sonra sırada bir başka banka Vakıfbank var. Vakıflar Genel Müdürlüğü tarafından idare ve temsil edilen yüzde 43 oranındaki Vakıfbank hisseleri Hazine Müsteşarlığı’na devredilecek.

KAMU HİSSE AZALTACAK

Bir başka şirket ise Türk Telekom. ÖİB’in elindeki yüzde 31-68 oranındaki Türk Telekom hissesiyle ilgili süreç, danışman tahsisi için açılacak ihale ile devam edecek. Kamunun elindeki yüzde 30’luk hissenin bir kısmının yıl içinde halka arzı için çalışmalar sürüyor. Oranın yüzde 6.7 olabileceği ifade edildi.

Bu konuyla ilgili bir hisse de THY. Şirketle ilgili ikincil halka arz haberleri beklenti oluşamıyor. ÖÎB, Türk Havayollarının yüzde 30 hissesinin satışı ile ilgili alınmış herhangi bir karar olmadığını açıkladı. Özel-leştimıe idaresi, THY’nin yüzde 49.12 hissesini elinde bulunduruyor.

DEĞERLİ ARAZİLER

Borsa hisselerinde beklentisi yüksek olan bir diğer konu ise şirketlerin portföylerinde bulunan değerli arazileri. Kimi bunu sadece satmak için çalışmalar yürütüyor kimi ise araziye proje yapmak istiyor. Anadolu Hol-ding’in ikisi halka açık olan iki şirketinde arazi projesi beklentisi bulunuyor. Holding, Isuzu, Anadolu Motor ve Adel Kalemcilik’in fabrika arazilerinden boşalan 150 dönüm arazi üzerinde rezidans ve ofis yapmayı planlıyor.

Burada geliştirecekleri inşaat projelerinden en az 200 bin metrekarelik bir satılabilir alan çıkması bekleniyor. Anadolu Efes’in Merter’deki arazisi için ise en az üç-dört yıl zaman gerektiği belirtiliyor.

Akın Tekstil, İstanbul/Bakırköy sınırlan içindeki tesislerini Lüleburgaz ve Kastamonu’ya taşıdıktan sonra 2004 yılından bu yana burada 74 bin metrekare alan üzerine kumlu tesislerinde üretim yapmıyor. Bu arazinin 51 bin 823 metrekaresi Akın Tekstil’e, geri kalanı Akın Ailesi’ne ait. Arazi son olarak yaz aylarında mey- I dana gelen yediemin deposu yangınında gündeme gelmişti. Arazinin değerinin imar sorunun çözülmesi dunımunda 100 milyon doları bulabileceği kaydediliyor.

Arçelik’in Istanbul/Beylikdü-zii’ndeki 176 dönümlük Beko arazisinin geçmiş yıllarda 170 milyon dolara satılacağı yö-nünde haberler çıkmış, hatta şirket arazinin değerlendirilmesi yönünde karar aldığını İMKB’ye açıklamıştı. Arazinin talipleri arasında Biiyükçekmece Belediyesi ve Toplu Konut İdaresi’nin (TOKİ) adı geçerken, büyük gayrimenkul şirketlerinin de araziyi almak için yarışması bekleniyor. Ancak arazinin çok büyük olması ve bu nedenle yüksek bir değer ortaya çıkması nedeniyle satış sürecinde sıkıntıların olduğu ifade edilmişti.

KENTSEL DÖNÜŞÜM İVMESİ

Eczacıbaşı Yapı’nm İstanbul Kartal’da bulunan Kentsel Dönüşüm Projesi kapsamına giren 300 dönüme kurulu fabrika, Eskişehir Bozö-yük’e taşındı. Arazinin değerinin 300 milyon dolar olduğu değerlendirmesinde bulunuluyor. Eczacıbaşı Gayrimenkul Geliştirme şirketi tarafından inşa edilecek projede konut, rezidans, AVM ve ticari üniteler yer alacak. İstanbul Kartal Kentsel Dönüşüm Projesi içindeki bir başka arazi ise Mutlu Akü’nün. Şirketin 70 dönümlük eski fabrika arazisinin değerinin 70 milyon doların üzerinde olduğu tahmin ediliyor. Bir dönem arazinin değeri için 100 milyon dolar rakamları dolaşmıştı.

TEK TAŞ YÜZÜKLER

İstanbul Ayazağa’da 40 dönümlük bir arazi üzerinde faaliyetlerini yürüten Index Gnıp’un bu arazisinin değerinin 60 milyon dolap civarında olduğu tahmin ediliyor. Bölgenin kentsel dönüşüme dahil olması, araziyle ilgili beklentileri artıyor.

Otokar’ın İstanbul Güngören’deki 16 dönümlük eski Magirus fabrika arazisi için 19-20 milyon dolar civarında değer biçiliyor. Geçmiş yıllarda araziyi Göngören Belediye-si’nin istediği yönünde haberler çıkmıştı. Araziyle ilgili imar izni alınamadığı yönünde bilgilere yer verilmişti.

Gümüş Holding bünyesinde faaliyet gösteren Parsan’ın İstanbul Pendik’te 91 dönem fabrika arazisi bulunuyor. Bu tesisle ilgili alınmış bir karar olmamakla birlikte borsacılar değerleme yaparken, 82 milyon dolar değer biçilen bu araziye de dikkat çekiyor.

Gözde Yeniova / EkonomistBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu