Anasayfa / Ekonomi Haberleri / Borsa ve Piyasa Yorumları Eylül 2014

Borsa ve Piyasa Yorumları Eylül 2014

BIST-100 endeksi 79 bin-82 bin bandındaki sıkışık seyrine devam ediyor. Önümüzdeki haftalarda borsalarda oluşacak ana trendin aşağı yönlü olma olasılığı yüksek. Kurda ise trend halen yukarı. 2.1250-2.15 bandında dolar yönlü pozisyon açılabilir…

borsa ve piyasa yorumlari eylul 2014

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası ne yapıyor?

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) geçen hafta tüm piyasa profesyonellerini ve ekonomik birimlerini ters köşeye yatırdı. Genel beklenti faiz oranlarında herhangi bir değişiklik yapılmayacağı yönündeydi. İndirim gelse dahi bunun oldukça sınırlı bir şekilde “politika faizi” olarak bilinen haftalık repo faizinde yapılabileceği yönündeydi. Ama MB politika faizini değiştirmedi. Bilakis tavan faiz olarak bilinen gecelik borç verme faizinde 0.75 puanlık indirime gitti.

Yanda MB’in temel faiz oranlarını gösteren bir grafik var. Grafikte de gecelik borç verme faizi (tavan faiz), haftalık repo faizi (politika faizi) ve gecelik borç alma faizi (taban faiz) bulunmakta. Sonuncusunun hiçbir anlamı yok. Tavan faiz ve politika faizi önemli olanlar. Çünkü MB piyasayı fonlarken bu iki faiz oranını kullanmakta. Piyasa şartları iyiyse (kur sakinse, borsa istikrarlıysa vb) MB piyasayı ağırlıklı olarak faizi düşük olan haftalık repo ile fonluyor.

Piyasa şartları kötüyse ağırlıklı olarak yüksek faizli gecelik borç verme silahını devreye sokuyor. Böylece piyasayı fonlandığı ortalama faiz oranını belirliyor. Piyasa şartları kötüyse piyasa faizini yukarı, piyasa şartları iyiyse aşağı çekiyor.

Piyasayı fonladığı ortalama fonlama maliyetini de gecelik borç verme ve haftalık repo kanalından yapılan fonlamalarm ağırlıklı ortalamasından buluyoruz.Gösterge faiz ve borsa endeksimiz açısından da asıl önemli olan ortalama fonlama maliyeti oluyor. Ortalama fonlama maliyetinin de grafiğine bakabilirsiniz. Görüldüğü üzere tavan faiz adeta sigorta işlevi görülüyor. Kurda yukarı yönlü baskıların arttığı ve piyasa şartlarının bozulduğu dönemler için faizi yüksek olan bir kanalın olması gerekiyor. O kanal da gecelik borç verme kanalı.

MB geçen haftaya kadar yapmış olduğu faiz indirimlerini sadece politika faizi üzerinden yapmış ve sigorta işlevi gören gecelik borç verme faizine dokunmamıştı.

Peki, fed hamlelerinin çok daha yoğun hissedileceği ve kur üzerinde yukarı yönlü baskıların artacağı bir döneme girerken MB neden sigorta işlevi gören tavan faizi indirme kararı aldı?

Çünkü bankacılık sektörü mevduat ve kredi faizlerini belirlerken büyük ölçüde MB’nin tavan faizini baz alıyor. Tavan faizinin yüksek olması mevduat ve kredi faizlerinin düşmesine engel oluyordu. Hem de MB’nin politika faizinde yapmış olduğu indirimlere rağmen. Merkez Bankası tavan faizdeki indirimi özellikle ticari ve konut kredisi faizlerinde düşüş sağlamak amacıyla yaptı.

Önümüzdeki haftalarda bunun ekonomik aktiviteye olumlu yansıması beklenebilir. Ancak tavan faizdeki indirim kur üzerindeki baskıların da artmasına neden olacak. Merkez Bankası faiz indirimlerine de devam edecek gibi görünüyor. Son hamlesini yaparken faiz koridorunda biraz daha simetrik bir durum sağlamak istediğini ifade etmesi önemliydi. Simetri kelimesini boşuna kullandıklarını düşünmüyorum. İleriki toplantılarda tavan faizde bir miktar daha indirim gelebileceğinin önemli bir işareti. Ekonomi üzerinde olumlu etki sağlayacağını düşünüyorum. Ancak borsa endeksimiz faizlerde yolun sonuna yaklaşıldığını farkında. Bu nedenle borsamıza ek momentum sağlayacağını sanmıyorum. MB’nin son hamlesi kurda da daha önce belirttiğim gibi yukarı yönlü baskı yaratacaktır.

İç piyasalarla ilgili görüşünüz değişti mi?

Hayır. Piyasadaki sıkışıklık devam ediyor. Geçen hafta cuma günü ekonomi kabinesi de belirlendi. Ali Babacan ve Mehmet Şimşek’in ekonomi yönetiminde olmaları özellikle yabancı yatırımcılar tarafından olumlu karşılandı.

Ancak Borsa İstanbul 79.000-82.000 bandı içindeki sıkışık seyrine devam ediyor. Özellikle FED’den gelebilecek adımların tedirginliği var. Önümüzdeki hafta da sıkışık seyrin devamını bekliyorum. Önümüzdeki haftalarda borsalarda oluşacak ana trendin aşağı yönlü olması olasılığını yüksek gördüğümü yinelemek isterim. Kurda da görüşüm geçerliliğini koruyor. Ana trend halen yukarı. 2.1250-2.15 bandında dolar yönlü pozisyon açılabilir.

Erkin Şahinöz
Yazımızı beğendiniz mi?

Size daha güzel hizmet sunabilmemiz için lütfen bize destek olun. Yazımızı aşağıdaki sosyal medya sitelerinde paylaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir