Anasayfa / Ekonomi Haberleri / Borsa, yine 90.000 heyecanıyla ısınıyor

Borsa, yine 90.000 heyecanıyla ısınıyor

Kısa bir düzeltme arasının ardından yükseliş trendini koruyan İMKB, geçen hafta tekrar 86.000’i zorladı. Endeks, Güney Kıbrıs sorunu ve Avrupa merkezli borç krizine yönelik haber akışına rağmen önceki hafta PKK’ıun silah bırakma süreci ve S&P’den gelen not artışıyla destek buldu. 90.000 senaryoları tekrar gündeme gelirken, ilk çeyrek banka bilançoları ile temettü beklentileri en önemli gündem maddeleri olarak sıralanıyor.

borsa endeksBorsa yatırımcısının Şubat ayında yaşanan düzeltmeler sonrasında yeniden yüzü gülüyor. Neden gülmesin ki, 90.000 hatta 100.000 senaryoları konuşuluyorken, bir anda hava tersine döndü ve endeks, 87.000 seviyelerini zorlarken, bir anda yüzde 10’un üzerinde bir düşüşle Şubat ayında 76.000’lere geriledi. Moraller bozuldu, daha da düşecek mi endişeleri vardı. Şimdi bakıldığında ise özellikle AB tarafında hiç de iyi haberler gelmiyor. Özellikle Güney Kıbrıs’ta yaşananlar, bunun AB’ye etkileri ciddi şekilde tartışılıyor. Büyüme ile ilgili endişeler giderilmiş değil.

İKİNCİ BİR NOT GEREKLİ

Ama ne oluyor da yurt dışında bu önemli soru işaretlerdi varken bizde endeks tekrar 86.000’i zorluyor. Asıl önemli som ise şimdi ne olacak? Bahar aylannda borsa bu yükselişini sürdürecek mi?

İMKB’de son dönemde iki önemli moral kaynağı var. İlki terör konusunda atılan adımlar. İkincisi ise S&P’den gelen not artışı desteği. Böylece S&P de ‘yatınm yapılabilir’ seviyenin bir basamak altına Moody’s ile aynı noktaya geldi. Hatırlanacağı üzere Fitch’in ise noaı ‘yatınm yapılabilir’ seviyede.

Yapılan değerlendirmeler bakılırsa, Türkiye için önemli bir beklenti olan S&P ve/veya Moody’s’ten gelebilecek ‘yatınm yapılabilir’ notu beklentisiyle endeks için yıl içinde 90.000 senaryoları yeniden gündeme gelmiş durumda. Ancak hisse stratejisini de iyi belirlemek gerekiyor.

NOT YUKARI TAŞIR MI?

Endeksin yukan taşıyan bankacılık sektörünün Ocak ayı kârında yıllık yüzde 37 artış, terör sonınu konusunda çözüm beklentisi, 2013 yılına ilişkin büyüme beklentileri yükselişi destekliyor. A Yatırım Araştınna Müdürü Seyfullah Esen, “İç ve dış konjonktürün olumlu olması paralelinde yükselişin devamı halinde bu yıl 90.000 seviyeleri hedef olarak beklenebilir” diyor. Bunun için öncelikle 86.000 direncinin aşılması gerektiği söyleyen Esen, risklerin artması halinde ise aşağı yönlü bir eğilimde 80.000 desteğine dikkat çekiyor.

Ancak kredi notunun S&P tarafından hala yatırım yapılabilir seviyenin altında aıaılması ve görünümün durağan olmasını da göz önünde bulundurarak ÎMKB’nin sert şekilde değer kazanma potansiyelini çok yüksek bulmayanlar da var. Burgan Yatırım Finansal Danışmanlık Bölümü Müdürü Berna Özde-mir bunun nedenlerini şöyle sıralıyor: “Küresel piyasalann tarihi zirvelerde olması ve bu seviyelerinden Avnıpa ile düzeltme hareketine yönelmesi, İMKB’de şirket değerlemelerinin gelişen ülke borsalanna göre çekici bulunan seviyelerde olmaması, yurtiçi faizlerde sınırlı yükseliş yönlü hareketin başlaması ve devam etme riski ile ikincil halka arzların yaratacağı baskı İMKB’yi etkileyecektir.”

BANKA KÂRLARI İZLENECEKÎMKB 100 Endeksi, 2012 yılı başından itibaren gelişmekte olan ülkeler endeksine göre yüzde 50 daha fazla yükseldi. Bununla birlikte İMKB’nin piyasa çarpardan gelişmekte olan ülkelerin or-talamalan seviyesinde. Türkiye, piyasa çarpanları açısından Brezilya ve Hindistan’a göre ucuz, Rusya’ya göreyse pahalı görünüyor. Önümüzdeki dönemde etkili olacak faktörler arasında bankaların ilk çeyrek kârları da bulunuyor. Bankalar endeksi taşıyan hisseler olduğu için karlan dört gözle bekleniyor. Ocak ayındaki yıllık artış yüzde 37 seviyesinde gerçekleşti. 2013 ilk çeyrek dönemde bankacılık sektör kânnın artması bekleniyor. Iş Yatınm analistleri faiz koridorunun üst bandındaki gerileme ve munzamlarda artış olmayışı mevduat faizlerine de muhakkak yansıyacağını ve bu durumun bankaların net faiz marjlan için yılın ikinci çeyreğinde de olumlu bir görünüm sergileyeceğini ifade ediyor.

Seyfullah Esen, “Banka kârlarının yüzde 20 seviyelerinde artmasını tekliyoruz. Söz konusu kârlılık artışının mevcut durumda bankacılık sektör hisselerine olumlu yansımakla birlikte fiyat-landığını düşünüyoruz. 2013 ikinci yanda ise sektörün faiz marjında gerileme tekliyoruz’’ diyor.

Ulus Menkul Yönetim Kurulu Üyesi Özgür Devrim Yılmaz da, “Bankalar altın çağını yaşıyor ve kârlılıkları devam ediyor. Ancak, kârlılık ve risk faktörlerini göz önünde bulundurduğumuzda bankaların kârlılıklarını artırmaya yönelik kredi satışlannda büyük riskler oluşmaya başladı” diyor.

Berna Özdemir ise ‘Yakın vade için yaptığımız değerlendirmeler sonucunda lMKB-100 Endeksinin Nisan ayında da ağırlıklı olarak bant hareketi sergileme olasılığını daha yüksek buluyoruz. İlk çeyrek bilanço beklentilerinin ÎMKB’de fiyatlara yansıdığını bu nedenle sonuçların ardından sürpriz etki yaşanmayacağını düşünüyoruz” diyor.

ÖNERİLER

Bankalarda bu beklenti bulurken portföylerde hisse ağırlığını artırma zamanı olup olmadığı merak ediliyor. Bu açıdan analistler, güçlü banka kân teklenen hisselerde pozisyon alabileceğini ifade ederken sanayi hisselerinden de olumlu olanlann portföye eklenebileceğini söylüyor.

Seyfullah Esen, banka ve sanayi sektörleri için ilk yanda eşit ağırlık, ikinci yan için ise sanayi sektör ağırlıklı bir portföy oluşturulabileceğini ifade ediyor. Esen’in öneri listesinde ise Eczacı-başı İlaç, Halkbank, Karabük D, Koza Altın, Migros, Sasa, Şişe Cam, Turkcell, THY ve YKB bulunuyor.

Turkish Yatınm Araştırma Müdürü Mehmet Baki Atılal, İMKB’de yükseliş beklentisini koaıyor ve öneri ağırlığını yine bankacılık sektörü üzerine kurduğunu söylüyor ve Akbank, YKB ile satış beklentisiyle Tekstilbank’ı beğeniyor. Otomotiv ve GYO, havacılık ve savunma sanayi, Atılal’ın beğendiği diğer sektörler.

Portföylerde özellikle banka hisseleri olması gerektiğini düşünen Özgür Devrim Yılmaz ise Garanti ile İş Bankası’m tavsiye ediyor ve bunun dışında, Usaş, THY, TAV gibi hizmet sektöründeki şirketlere portföylerde yer verilmesini öneriyor.

TEMETTÜLER ENDEKSİ NEGATİF ETKİLEYECEK

Borsa için en büyük beklentilerden biri de temettü dağıtımları. Bu dönemde temettü dağıtacak hisselerin açıklamalarına çokça rastlıyoruz. Bu hisse sahipleri için bir gelir ifade ederken endeks için hisse fiyatında ayarlama yapıldığı için negatif olduğu ifade ediliyor. Bu da özellikle nisan ayı içinde bekleniyor.

Seyfullah Esen, dağıtılan temettülerin İMKB 100 ve İMKB 30 endeksinde yaklaşık yüzde 2 etkilemesini bekliyor. Esen, söz konusu yüzde 2lik oranın Mays ayı sonuna kadar İMKB 100 için 1700 puan İMKB 30 için ise 2000 puan seviyelerinde düşürücü etki hesaplıyor.

Berna Özdemir ise temettü ödemelerinin Nisan ayında İMKB-30 endeksinde 1142 puan geri çekilmeye neden olmasını bekliyor. Özdemir, “Bu rakamın Mayıs ayı sonunda ise 2608 puana ulaşacağını tahmin ediyoruz. Mevcut koşullar altında seçici davranılarak bir süredir dikkat çektiğimiz gibi yüksek temettü verimliliğine sahip şirket hisselerine yatırım yapılmasının daha uygun olduğuna inanıyoruz” diyor. Mehmet Baki Atılal ise İMKB 30 endeksinde yer alan şirketlerin açıklamaları ve tahminleri doğrultusunda Turkcell hariç, Endeks 30 kapsamındaki şirketlerin 2012 yılı kârlarından toplam 9.1 milyar TL tutarında nak’ıt kâr payı dağıtmalarını bekliyor.

Gözde Yeniova / Ekonomist
Yazımızı beğendiniz mi?

Size daha güzel hizmet sunabilmemiz için lütfen bize destek olun. Yazımızı aşağıdaki sosyal medya sitelerinde paylaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir