Anasayfa / Ekonomi Haberleri / Borsada düzeltmeler alım fırsatı yaratır mı?

Borsada düzeltmeler alım fırsatı yaratır mı?Borsada düzeltmeler alım fırsatı yaratır mı?

Yılbaşından bu yana İMKB’de yaşanan yükseliş, son günlerde gelen kâr satışlarıyla duruldu. Yaşanan gelişmeler, uzmanlar tarafından düzeltme olarak değerlendiriyor ve geri çekilmeler alım firsatı olarak görülüyor. Global likidite ortamı devam ettiği sürece 61.000 üzerinde 65.000 hedefi veriliyor.

2011 yılını yüzde 22 oranında kayıpla kapatan İMKB, 2012 yılına hızlı başladı ve yüzde 18’e varan oranda yatırımcısına kazandırarak, geçen yıl-ki kaybı büyük ölçüde telafi etmeyi başardı. İMKB’de yaşanan bu yükseliş sonrasında düzeltmeler olsa da piyasalarda bunun bir ralli olup olmadığı, ralliyse yükselişin daha ne kadar devam edeceği merak konusu. Biz de bu konuyu uzmanlara sorduk. Ancak şunu belirtelim, ralli başlangıcı diyenler bile ara düzeltmelerin gelebileceği vurgusunu yapıyor ve düşüşlerin maliyet fırsatı olduğunu kaydediyor.

Yine yaşanan yukarı hareketler sonrası Morgan Stanley, Unicredit gibi yabancı ve İş Yatırım gibi yerli ku-rumlarda İMKB’de not azaltma uyarılarının geldiğini de kaydedelim.

YÜKSELİŞİ GETİREN GELİŞMELER

Sonuçta yaşanan hareketler sonrası İMKB, gelişen piyasaların üzerinde bir perfonnansla yoluna devam ediyor. Yılbaşındaki 50.000 seviyelerinden 60.000 seviyelerinin üzerine çıkıldı ve son iki günde, gelinen düzeltmelerle bu sevinin altında hareket gözleniyor. İMKB’nin yukarı hareketinde ECB’nin likidite operasyonları, FED’nin faizleri 2014 sonuna kadar düşük tutacağını açıklaması birinci derecede rol oynadı.

İngiltere ve Japonya’nın alım programlarını artırması, Hindistan ve Çin’in zorunlu karşılık oranlanndaki indirimi, piyasalardaki parasal genişleme adımlarını daha da hızlandırdı. Sonrasında gelişen ülkelere likidite akışı hız kazandı. ABD’de işsizlik maaşı başvu-aıları ve Almanya güven endeksi verileri, Yunanistan sorunun çözüme ulaşacağının beklenmesi de piyasalardaki ralli havasını destekledi. İç piyasada ise Merkez Bankası’mn yılın ilk haftasından sonra bankacılık sektörü üzerindeki baskıyı azaltması, büyümede beklentilerin iyileşmesi, İMKB’yi olumlu etkileyen diğer faktörler oldu.

ORTA VADELİ BİR TREND

“Yaşanan gelişmeler, ralli diye adlandırılır mı bilmiyorum ama ben bunun orta vadeli bir trend olduğunu düşünüyorum” diyen Ata Yatırım Genel Müdür Yardımcısı Nergis Kasabalı, endeks hedeflerinin şu aşamada 65 000 olduğunu kaydediyor.
Yaşanan yukarı hareketin FED’in düşük faiz ortamını 2014 yılına kadar sürdüreceğini bildirmesi sonrası başladığını kaydeden Nergis Kasabalı sözlerine şöyle devam ediyor:

“Gelişmekte olan ülkelere para akışı sağlayacak en az altı aylık bir trend yaşanmasını bekliyoruz. Yatırımcılar Türkiye’yi de bu kapsamda değerlendirecek. Ama arada düzeltmeler olması da kaçınılmaz. Yeni bir parasal genişleme olmasa bile mevcut likiditenin devam edeceği beklentileri, piyasaları canlı tutmaya devam edecek.”

  Yunanistan’ın Temerrüde Düşmesi

DOLARDAKİ HAREKETLERİ İZLEYİN

Öncelikle piyasaların yönü açısından belirleyici rol oynayan faktörün doların seyri olduğunu söyleyen Metro Yatırım Araştırma Yönetmeni İsmail Mercankaya’ya göre dolardaki düşüş, yurt içinde endeksin yukarı yönlü hareketini destekliyor.

Buna göre TCMB’den Aralık sonu Ocak başında gelen TL’nin değerlenmesi yönündeki açıklamalar ve cari açık rakamında yaşanan küçülme, doların Ocak ayı ile birlikte düşüş trendine girmesini sağladı. Bu durum yabancı alışları ile birlikte endekste yukarı yönlü hareketi destekledi. Yukarı yönlü harekette ilk önemli direncin 62.500 olduğunu kaydeden Mercankaya, ilk önemli desteğin ise 57.500 puan seviyesinde olduğunu söylüyor.

Gelecek dönem endeksin seyri için doların yakından takip edilmesini tavsiye eden İsmail Mercankaya, “Buna göre dolarda 1.75 seviyesi önemli destek konumunda. Dolar bu seviyenin altında kapanışlar gerçekleştirirse endekste 62.500’e doğru hareket gözlenebilir. Ancak diğer taraftan dolar 1,7750 seviyesinin üzerinde kapanışlar gerçekleştirirse bu durumda endeks 57.500’ü test edebilir” diyor.

RİSKLER DE VAR

Uzmanlar, piyasalarda yaşanan olumlu havaya rağmen bir kararsızlıktan da söz ediyor. Yunanistan’daki borç anlaşmasının beklentiler dahilinde gerçekleşmesine karşın halen pek çok sorunun yanıtsız kaldığını söyleyen Turkish Yatırım Araştırma Müdürü Mehmet Baki Atılal, ABD borsalarının 2008’den bu yana en yüksek seviyelerine çıktığını ve yeni zirvelere yaklaşıldığını kaydediyor. AB Komisyonu’nun büyüme tarafındaki olumsuz beklentilerine dikkat çeken Atılal, yükselen petrol fiyatlarının enflasyonist etkilerinin alım iştahını sınırladığını anlatıyor.

Endeksin kritik desteğinin, 58.900-59 000 bölgesinde olduğunu söyleyen Atılal, “Buraya doğaı olası geri çekilmeler tekrar alımları tetikleyebilir. Bu hafta ECB’nin yapacağı ikinci uzun vadeli fonlama operasyonu öncesinde küresel risk iştahında önemli bir bozulma görmüyoruz ve yaşananlan hızlı rallinin kâr realizasyonu olarak görüyoruz” diyor.

İsmail Mercankaya, “Çünkü bir tarafta başta Dow Jones olmak üzere yurt dışı piyasalarda görece iyimser bir seyir gözlenirken, diğer tarafta petrolde yaşanan yükselişe bağlı olarak cari açığın yeniden yükseliş trendine girebileceği korkusu endekste dalgalı seyre neden oluyor” diyor.

Nergis Kasabalı, bu trendi bozabilecek gelişmeler olabileceğini de vurguluyor ve bunları şöyle sıralıyor: FED’ten aksi yönde açıklamalar gelmesi, Avrupa’da Yunanistan dışındaki ülkelerde sorunların patlak vermesi veya Ortadoğu’da Türkiye’yi de içine alma ihtimali olan gerilimler yaşanması ihtimali.

Talip Yılmaz / ekonomist
Yazımızı beğendiniz mi?

Size daha güzel hizmet sunabilmemiz için lütfen bize destek olun. Yazımızı aşağıdaki sosyal medya sitelerinde paylaşabilirsiniz.

Bunu da İnceledinizmi ?

Momentum odaklı stratejide öne çıkan hisseler

BIST-100 endeksi 2019 yılının geride kalan 13 işlem gününün 11’inde günü yükselişle tamamlamış durumda. Yılın …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir