Anasayfa / Ekonomi Haberleri / Borsada Kazandıran 7 Şirket

Borsada Kazandıran 7 Şirket17 Aralık süreciyle yönünü aşağı seviyelerden bir türlü kurtaramayan Borsa İstanbul, dövizin önlenemez yükselişi ve Merkez Bankası kararları ile düşüş seyrine devam ediyor. BİST-100’deki kayıp 17 Aralık’tan beri yüzde 13’lere ulaştı. Bu süreçte Endeks 100’deki şirketlerden sadece 7’si kazandırabildi. Uzmanlar yatırımcılara ‘bekle ve gör’ tavsiyesi veriyor.

BORSA

17 Aralık’ta başlayan siyasi gerginlik ve kurlardaki yükselişle birlikte Borsa İstanbul kan kaybetmeye devam ediyor.

Doların 2,33 TL’yi ve Euro’nun 3,18 TL düzeyini test ettiği bu süreçte BİST-100 Endeksi de 23 Ocak kapanışıyla birlikte yüzde 13’lük değer kaybına uğradı.

Yılın ilk toplantısını yapan Merkez Bankası’nm Para Politikası Kurulu’nun (PPK) faizleri değiştirmemesinin ardından da BİST’teki kayıplar devam ederken, BİST-100 Endeksi’ne dahil olan şirketlerden yalnızca yedi tanesinin bu süreçte kazandırabildiği görüldü. Getiri oranına göre bu şirketler şöyle sıralanıyor: Mutlu Akü, Enka İnşaat, Şekerbank, Tekfen Holding, Erdemir, Net Turizm ve TAV.

Kaybeden şirketlerin daha çok ön plana çıktığı bu süreçte değer kayıpları yüzde 44’lere kadar gelmiş durumda.

Uzmanlar, gerileyen fiyatlar karşısında yatırımcılara hemen pozisyon almak yerine, belirsizlik ortamının geçmesini beklemelerini öneriyor. Dolayısıyla şu anki konjonktür için uzmanların vurguladığı nokta, para kazanmaktan çok eldeki varlıkları korumaya özen göstermek…

YEDİ ŞİRKET KAZANDIRDI

Belirsizliğin ve volatilitenin bitmediği, dolayısıyla seyrin aşağı yönlü olduğu piyasalarda kazandıran şirketlerin sayısının oldukça azaldığı gözlerden kaçmıyor. 17 Aralık’tan itibaren devam eden süreçte BİST-100 Endeksi’ne dahil yalnızca yedi şirketin yatırımcısına kazandırması bunun en büyük kanıtı. Kazandıran hisselerden Mutlu Akü’nün HollandalI Metair Investments’a satış hikayesi, bu süreçte şirketi en çok kazandıran konumuna getirmiş durumda. Diğer kazandıran şirketlerdeki en önemli ortak özellik ise gelir cinslerinin döviz üzerinden olması ve yurtdışmda iş yapıyor olmaları.

Kazandıran şirketlerden bir kısmının başarısının ellerindeki net nakit pozisyonlarından, bir kısmının ise operas-yonel işlemlerinin oldukça iyi olmasından kaynaklandığını dile getiren ALB Menkul Değerler Araştırma Müdürü Yeliz Karabulut, yurtdışmda iş yapan şirketlerin bu dönemde sınırlı olsa da kazandırmasını beklediklerini belirtiyor.

ENKA GÜVENLİ LİMAN

BİST-100’ün yüzde 13’lerde kaybettirdiği bu süreçte, Enka İnşaat’ın yüzde 11,36 oranında kazandırması aslında beklentiler dahilinde. Burgan Yatırım Kıdemli Sektör Analisti Murat İğnebekçili, Enka’nm işlerinin yurtdışmda olmasının şirketi Türkiye’deki risklerinden koruduğunu belirtiyor. “Şirketin gelirleri döviz bazlı. Yapı olarak da hissenin diğer hisselerden daha güvenli olduğunu söyleyebiliriz. Özellikle yabancı yatırımcılar da Enka’yı bu yüzden tercih ediyor” diyen İğnebekçili, 7,50 TL hedef fiyat verdikleri şirket için kısa vadede ağırlık artırılması taraftarı.
Bu sürecin diğer bir kazandıran şirketi olan Tekfen Holding de yurtdışı işleriyle cazip hale geldi. Şirketin 2014 yılındaki potansiyel projelerinin yaklaşık 1,6 milyar doları bulduğunu belirten Ak Yatırım Analisti Hakan Deprem, sözlerine şöyle devam ediyor: “Katar otoyol projesi, Azerbaycan Şah deniz boru hattı projesi, Socar’ın İzmir Aliağa’daki Star rafineri projesi bu süreçte ön plana çıkıyor.” Tekfen’in ayrıca Irak’ta Rumalia, Kazakistan’da petrokimya tesisi ve TA-NAP projesi de şirketin takip ettiği projeler arasında.

  Paradaki En Son Hesapların Analizi

KAYIPLAR YÜZDE 40’A DAYANDI

Endeksin yüzde 13’lerde”kaybettirdiği bu zaman diliminde, BİST-100’ün bir hayli üzerinde kaybettiren hisseler ise 17 Aralık sürecinde ismi oldukça dillendirilen şirketler oldu. Endeks 100’ün 3 katından fazla kaybettiren şirketler arasında Koza Grubu şirketleri dikkat çekiyor.

İş Yatırım Analisti İlyas Urgancı, Koza Altın, Koza Madencilik ve İpek Doğal Enerji’deki kayıpların nedeni olarak Çukuralan işletmesindeki belirsizliği gösteriyor. Urgancı, “Çukuralan Madeni, Koza Altın’ın üretim rezervinin yüzde 50’sine tekabül ediyor. Dolayısıyla oran çok büyük. 20 Şubat tarihine kadar şirketin buradaki üretimi için geçici faaliyet belgesi geçerliliğini sürdürecek. Fakat o tarihte geçerli belgenin alınmaması halinde, Çukuralan’ın kapatılması söz konusu” diyor.

İlyas Urgancı, bu işletmenin kapatılması halinde hedef fiyatlarını 37,60 TL’den 23 TL’ye kadar düşürebileceklerini belirtiyor. Hatırlatalım, madenlerdeki faaliyet belgesi ise Başbakanlık tarafından veriliyo.

PD/DD ORANI

Yatırımcılar için en önemli rasyolardan biri Piyasa Değeri/Defter Değeri oranı. Bu düzlemde sektör ortalamasının altında olan kağıtlar iskontolu olurken, bu değer üstünde kalan hisseler ise primli olarak adlandırılıyor. 16 Aralık 2013 kapanışından 23 Ocak kapanışına kadar olan süreçte, aşağıdaki tabloda özellikle kaybettiren hisselerinin PD/DD oranlarının da düştüğü görülüyor. Fakat böylesi bir ortamda PD/DD oranının düşük olmasının yatırım açısından tek belirteç olmaması gerektiğini dile getiren Galata Yatırım Araştırma Müdürü Polat Yaman, şunları söylüyor: “Özellikle bu süreçte kaybettiren hisselerin PD/DD’sinin düşük olduğu görülse de bu durum yeni bir alım fırsatı olarak algılanmamalı. Dolayısıyla yatınmcı için bu dönemde ‘bekle ve gör’ önerisinde bulunuyoruz.” Yeliz Karabulut ise para kazanmaktan çok eldeki varlıkları koruma zamanı olduğuna vurgu yapıyor. “Seçimler bitene kadar hisselerde çok seçici olmak gerekiyor. Bu açıdan döviz borcu az, potansiyeli yüksek şirket hisselerinde kademeli alım yapılabilir” diyen Karabulut, Erdemir, THY ve Şekerbank’ın bu dönemde sınırlı olsa da kazandırma potansiyelinin bulunduğunu sözlerine ekliyor.

Yabancılar bankalarda hedef fiyatlarını düşürdü

HSBC Yatırım, yayınladığı raporunda bu süreçte Türk bankalarında hedef fiyatların aşağı yönlü güncellediğini duyurdu. Halkbank’ta hedef fiyatını 17,5 TL’den 13,1 TL’ye düşüren kurum, Bank Asya’da 1,48 TL olan hedefini 1,34 TL’ye, Akbank’ta 7,5 TL olan hedef fiyatını ise 6,59 TL’ye düşürdü. HSBC Yatırım, ayrıca Garanti Bankası’nda yeni hedef fiyatını 6,9 TL, iş Bankası (C)’de ise yeni fiyatını 4,7 TL olarak aşağı yönlü güncelledi.

Credit Suisse de bankacılık hisselerinde hedef fiyatlarını aşağı yönlü olarak güncelleyen kurumlardan oldu. Akbank’ta 8,79 TL olan hedef fiyatını 7,52 TL’ye düşüren kurum, Halkbank için yeni hedefini 14,53 TL olarak belirledi. YKB için 4,90 TL hedef fiyattan 3,85 TL hedef fiyata inen Credit Suisse, Bank Asya için hedef fiyatını 1,39 TL, iş Bankası (C) için 4,66 TL ve Vakıfbank için de 4,08 TL’ye indirdi.

Mustafa Gündoğdu
Yazımızı beğendiniz mi?

Size daha güzel hizmet sunabilmemiz için lütfen bize destek olun. Yazımızı aşağıdaki sosyal medya sitelerinde paylaşabilirsiniz.

Bunu da İnceledinizmi ?

Momentum odaklı stratejide öne çıkan hisseler

BIST-100 endeksi 2019 yılının geride kalan 13 işlem gününün 11’inde günü yükselişle tamamlamış durumda. Yılın …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir