Anasayfa / Ekonomi-Finans / Borsada riskten kaçınma zamanı

Borsada riskten kaçınma zamanıBorsada riskten kaçınma zamanı

Borsa İstanbul’da satıcılı devam eden seyir, yurtdışından ve yurtiçinden gelebilecek risklerin daha da görünür hale gelmesinden kaynaklanıyor. BIST 100 Endeksi, gelişmekte olan ülkelerdeki benzerlerine göre iskontolu olmasma rağmen şu anda yatırımcılar tarafından tercih edilmiyor. Analistler, risklere dikkat çekiyor ve düşüşlerin alım fırsatı olup olmadığını tartışıyor.

Borsa İstanbul’da aşağı yönlü trend devam ediyor. FED’in faiz artırımının başlamasına ilişkin tarihin öne çekilebileceği beklentisinin kuvvetlenmesiyle birlikte Avrupa ve Asya’daki olumsuz seyir ve özellikle Türkiye’nin içinde bulunduğu bölgede artan jeopolitik riskler ile endeks, 74.000’in altına kadar geri çekildi.

Piyasalar, önümüzdeki dönemde de yurtdışında Ukrayna-Rusya ile Suriye-Irak kaynaklı jeopolitik riskleri, Avrupa Merkez Bankası’nın (AMB) ekim ayında yapacağı varlık alım programı açıklamalannı, FED’in Açık Piyasa Komitesi toplantısını ve ABD başta olmak üzere gelecek makro verileri takip edecek. Yurtiçinde ise Merkez Bankası’nın (MB) faiz kararları, kredi derecelendirme kuruluşlarından gelecek açıklamalar ve makro veriler takip edilecek.

borsada risk

AŞAĞI YÖNLÜ

Bu beklentilerle Borsa İstanbul’da kur ve faizlerdeki hareketliliğin devamına bağlı olarak daha sert dalgalanmaların olabileceği düşünülüyor. Bu kapsamda 72.000 seviyesi ilk önemli destek olmakla birlikte uzmanlara göre bu seviyenin kırılması halinde aşağı yönlü trend oluşabilir. Yükselişler için ise 75.500-76.000 aralığı üzerinde kalıcılık sağlanması gerekiyor. Bu dönemde düşüşleri alım fırsatı olarak görmeyen ve temkinli olunması gerektiğini öneren analistler olduğu gibi, güçlü hisselerden alım yapılabileceğini ifade edenler de bulunuyor.

Uzmanlara göre, temel göstergelere bakıldığında, içeride ve dışarıda önemli riskler bulunuyor. Bunlardan en çok ön plana çıkanlar FED’in faiz artırım beklentisinin gelişmekte olan piyasalar üzerinde yarattığı baskı. Diğeri ise IŞİD’e karşı düzenlenen operasyonla birlikte jeopolitik risklerin gündeme gelmesi. içeride özellikle enflasyon göstergelerindeki olumsuz seyir, bunun yanı sıra döviz kurlarındaki ve tahvil faizlerindeki yukarı yönlü hareketlenme de aşağı yönlü riskleri artırıyor. Diğer yandan derecelendirme kuruluşlarının kararları da piyasalar için önemli.
HİSSE SEÇİMİ ÖNEMLİ

İş Yatırım, yayınladığı raporda, ‘azalt’ önerilerine paralel olarak, Borsa İstanbul’un gelişmekte olan ülke borsalarının çok gerisinde kaldığını ifade ediyor. Bu değer kaybına paralel olarak Türkiye hisse senetlerinin gelişmekte olan ülkelere göre iskontosunun yüzde 8 düzeyine yükseldiğini de söylüyor. Iş Yatırım analistleri, “Gerek büyüme gerekse enflasyon cephelerindeki riskler nedeniyle borsanın önündeki tehlikelerin fırsatlardan daha fazla olduğuna inanıyoruz. Bu nedenle, hedef değerimize göre yüzde 20’nin üzerinde getiri sunmasına rağmen, borsadaki gerilemeleri alış fırsatı olarak görmüyoruz” diyor.

Iş Yatırım analistleri, borsa için olumsuz görüşlerine paralel olarak, ağustos ayında Halkbank, Vakıfbank ve Emlak Gayrimenkul gibi risk iştahına duyarlı hisselerin portföylerindeki ağırlığını yüzde 40’a indirmişti. Buna karşılık petrol fiyatlarındaki gerileme, güçlü hava trafiği ve iç talep artışı gerekçesiyle THY, TAV ve Doğuş Oto’nun ağırlığını artırmıştı. Aynı strateji sürdürülüyor.

  Rekolte yüksek, et ile meyve sebzede zamlar spekülatif

Şeker Yatırım, portföyündeki tahvilin ağırlığını yüzde 65, dövizin ağırlığını yüzde 15 ve hisse ağırlığını ise yüzde 20 seviyesinde korumaya devam ediyor. Kardemir ve Petkim ise alım önerdiği hisseler arasında yer alıyor.

İSKONTO VAR AMA…

Turkish Yatırım Araştırma Bölümü Başkanı Mehmet Baki Atılal, Borsa İstanbul’un gelişen piyasalar içinde beş yıllık ortalaması olan yüzde 17’nin üzerinde ve yüzde 25 iskontolu işlem görmesine rağmen, jeopolitik riskler nedeniyle yatırımcılar açısından kısa vadede uzak durulan bir borsa olduğunu gördüğünü ifade ediyor. Atılal’a göre, bankaların faizlere duyarlılığı ve faizlerin artış sürecine girmesinin beklenmesi dolayısıyla bankacılık kârlarının aşağı yönlü revizyonu, büyümenin yavaşlaması nedeniyle sanayi sektörü revizyonu, yükselen enflasyon ve faiz, piyasanın değerleme açısından karşılaştığı riskleri oluşturuyor.

Bilanço ayına girdiğimiz için bankaların aktif kalitesindeki ve net faiz gelirlerindeki artışın mali tablolara olumlu yansımasını bekleyen Mehmet Baki Atılal, “THY, Pegasus, TAV, Erdemir, T. Şişecam ve Trakya Cam, Tekfen, Tofaş, Sabancı Holding ve Coca Cola’nın olumlu etkilenmesini bekliyoruz. Portföy dağılımının ise yüzde 25 hisse, yüzde 50 repo, yüzde 25 ÖST’den oluşturulmasını tavsiye ediyoruz” diyor.

ALB Menkul Araştırma Müdürü Yeliz Karabulut ise portföy dağılımını yüzde 50 repo, yüzde 25 dolar, yüzde 25 VlOP’da kısa pozisyon olarak belirlediklerini ifade ediyor. Karabulut, “Fiyat/Kazanç oranlarını esas alacak olursak, BIST 100 endeksi 9,83 F/K oram ile 12,49 F/K oranına sahip olan MSCI Gelişen Piyasalar endeksine göre iskontolu görünüyor” diyor.

Kur etkisi

Son dönemde kurlarda yaşanan hareketlilik, borsa şirketlerine etkisi açısından da yakından izleniyor. Konuyla ilgili kurumlardan da değerlendirmeler geliyor.

ALB Menkul Araştırma Müdürü Yeliz Karabulut, kurlardaki yükselişin borsadaki birçok sektörü olumsuz etkilediğine dikkat çekiyor. En büyük etkinin ithalat yapan şirketlerin üzerinde olacağını söyleyerek, “Burada sektör bazında elektronik/perakende ve ticaretin olumsuz etkileneceğini düşünüyoruz. Aynı zamanda şirket bazında baktığımızda döviz pozisyonlarına dikkat etmek gerekiyor. Döviz borcu yüksek olan şirketler de kurlardaki yükselişten olumsuz etkilenecek” diyor.

Destek Menkul Değerler Ekonomisti Semra Demircioğlu, global olarak doların tüm emtia ve para birimleri karşısında yükselmesi nedeniyle yatırımcıların dolar pozisyonlarını artırdığını belirtip, “Hisse senetlerinde de seçici olmak kaydıyla ihracatı yüksek ve döviz borcu olmayan şirketlere yatırım yapılabilir. Diğer taraftan ons altın 1.200 dolar seviyesinin altında kaldığı sürece, orta ve uzun vadede portföylere eklenebilir” diye konuşuyor.

Ekonomist dergisi / Gözde yeniova
Yazımızı beğendiniz mi?

Size daha güzel hizmet sunabilmemiz için lütfen bize destek olun. Yazımızı aşağıdaki sosyal medya sitelerinde paylaşabilirsiniz.

Bunu da İnceledinizmi ?

2019 yılı para ve kur politikası

Merkez Bankası, yayımladığı son raporunda 2019 yılında uygulanacak para ve kur politikasını açıkladı. Buna göre, …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir