Anasayfa / Ekonomi Haberleri / Borsada seçimlere kadar yükseliş beklemeyin

Borsada seçimlere kadar yükseliş beklemeyinMerkez Bankası’nın geçen haftaki faiz artırımı sonrası olumlu algıyla 61.000’den yükselişe geçerek 64.000’e doğru harekete geçen piyasanın bu trendi kısa sürdü. Borsa İstanbul’da halka açık şirketlerin içindeki yabancı payı yüzde 61,35 ile son 8,5 yılın en düşük seviyesine indi.

Merkez Bankası’nın faizi 550 baz puan artırarak yüzde 10’a çıkarması ne ölçüde borsa endeksini tutacak? Piyasa uzmanları bunu tartışıyor. Bunun yanında uzun vadeli düşünenlere doğru hisse seçimleriyle maliyet yapıcı alımlar tavsiye ediliyor.

borsada yukselis

10 yıllık süreçte MB’nin Haziran 2006 ve 21 Ekim 2011’de radikal faiz artırımı yaptığını görüyoruz. 2006 yılındaki 600 baz puanlık radikal artış endeksin 32.000 seviyesinden 40.000’in üzerine çıkmasını sağladı. 21 Ekim 2011’deki 350 baz puanlık artış sonucunda ise endeksteki geri çekilme durulmuş gibi görünse de sonrasında yurtdışı belirsizlikler düşüşün devamına neden oldu.

BEKLENTİLER 50.000’E İNDİ
Gelinen noktada MB’nin radikal faiz artırımı kararına rağmen yükseliş için orta vadede beklentiler çok pozitif değil. Endekste 68.000 direnci kritik.Aşağıda ise 55.000’ler gündeme gelebilir. Kısa vadede düşüşlerin olabileceğini söyleyen Gedik Yatırım Genel Müdürü Metin Ayışık, orta uzun vadede ise çarpanlara dikkat çekerek “biriktir” stratejisini tavsiye ediyor. Mevcut fiyat seviyelerinin uzun vadeli fırsat yarattığım söylüyor.

SANAYİ ÖNE ÇIKABİLİR

Yatırım Finansman Strateji Müdürü Hakan Tezcan da yükselen faiz oranlan nedeniyle şirketlerin sermaye maliyeti hesaplamalarının yukarı yönde, net kâr tahminlerinin ise aşağı yönde güncelleneceğini tahmin ediyor. Hakan Tezcan, şunları söylüyor:

“TL’nin değer kazanmaya başlaması ile birlikte kur farkı zararlarının hafifleyecek olmasının yatmm tercihlerinde banka sektörü yerine sanayi sektörü hisselerini öne çıkarabileceğini tahmin ediyoruz. Ancak kuvvetli parasal sıkılaştırmanın aynı zamanda tüketim talebini de baskılayacak olması nedeniyle faiz ve tüketici talebine hassas sanayi sektörü hisseleri önümüzdeki dönemde düşük performans gösterebilir.”

  Uzmanlar portföylerde dövizi artırmayı öneriyor

METİN AYIŞIK
Gedik Yatırım Genel Müdürü

“BIST-100 Endeksi’rıde orta vadede 60.000-65.000, uzun vadede ise 76.000 seviyeleri görülebilir. Borsa İstanbul’da hisseler dolar bazında henüz ucuz değil. Ancak Piyasa Değeri/Defter Değeri, Fiyat/Kazanç oranlan gibi birçok göstergede son 12 yılda gördüğü dip seviyelere yaklaşıyor. 2014 yılında başta bankalar olmak üzere şirket kârlarında olumsuz bir görünüm var. Dolayısıyla borsada toparlanma başlamadan önce bir miktar daha düşüş görebiliriz”
Yazımızı beğendiniz mi?

Size daha güzel hizmet sunabilmemiz için lütfen bize destek olun. Yazımızı aşağıdaki sosyal medya sitelerinde paylaşabilirsiniz.

Bunu da İnceledinizmi ?

Zenginlere Özel Portföy Önerileri

SPK (Sermaye Piyasası Kurulu) tanımına göre, cebinde 1 milyon TL nakit parası olanlar “nitelikli yatırımcı” …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir