Ekonomi Haberleri

Borsada temkinli iyimserlik dönemi

Yurtiçiııde Merkez Bankası tartışmaları sürerken, yurtdışından gelişen piyasalar yönünde olumlu rüzgarlar esiyor. Bu da borsada temkinli bir iyimserlik yaratıyor. Geri çekilmelerde 81.000’lere gelebiliriz. Havanın olumluya dönmesi halinde ise 95.000 hedefi var. Bu ortamda yedi kurumun en çok önerdiği hisseleri ise Emlak GYO, Migros, Halkbank, Kardemir D, Pegasus, Tüpraş ve THY oluşturuyor.

Borsada temkinli iyimserlik

Piyasalar geçen ay Merkez Bankası’mn Para Politikası Kurulu’nun (PPK) 24 Şubat’taki toplantısında alacağı karara odaklandı. Siyasi baskı altında olan ve bağımsızlığı sorgulanan Merkez Bankası’nın (MB) 50 baz puana kadar faiz indirimine gitmesinin piyasalara sınırlı etki etmesi bekleniyordu. Faiz koridorunda alt bantta 25 baz puan ve üst bantta ise 50 baz puan ‘kontrollü’ indirim karan, piyasalarca olumlu karşılanmış göründü. Ancak Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın açıklamaları ve ABD’den gelen verilerle birlikte haftanın son günü dolar/TL’nin tekrar 2,50 üstü seviyeleri test etmesi, borsa endeksini de olumsuz etkiledi. Sonuç itibariyle şubat ayına 88.946 puandan başlayan BİST-100 Endeksi, geçen cuma 84.148 seviyesindeki kapanışı itibariyle ayı yüzde 5’lik bir değer kaybıyla tamamladı.

PİYASA BEKLENTİLERİ

Önümüzdeki süreçte, piyasaların gündeminin öncelikli maddesi, yurtdışı piyasalar ve değerlemeler olacak gibi görünüyor. Burada da özellikle FED’in faizi ne zaman artıracağı ve bunun hangi basamaklarda olacağı en çok tartışılan konu. Bunun yanında global ölçekte büyüme rakamları, Euro Bölgesi’nden gelecek açıklamalar, jeopolitik riskler, ana gündemler olacak. Ancak Merkez Bankası’nın faiz politikası ve Başkan Erdem Başçı ile ilgili haberler ve seçim sürecine yönelik gelişmeler de yatırımcıların merceğinde yer alacak.

Böyle bir ortamda mart ayına girilirken, borsa ile ilgili beklentilerde belirsizlik olduğu görülüyor. Bazı analistler, yurtdışı piyasalardaki gelişmeler, Türkiye’nin makroekonomik görünümündeki nispeten iyi görünüm ve değerleme olarak gelişen piyasalara göre iskonto faktörleriyle iyimser tarafta. İyimser tarafta olanlar 90.000-95.000 bandında hedefler verirken, kötümser tarafta olanlar MB’nin bağımsızlığına vurgu yapıyor ve endekste 80.000 altı seviyelerin görülebileceğini ifade ediyorlar.

NELER ÖNERİLİYOR?

Bu ortamda hisse senedi önerilerinde defansif sektörler daha öne çıkıyor. Petrol fiyatlarındaki düşüşten olumlu etkilenen şirketler, perakende şirketleri, faiz düşüşünden olumlu etkilenebilecek şirketler önerilerde daha önlerde yer alıyor. Model portföyüne yer verdiğimiz yedi aracı kurumun önerileri arasında en çok öne çıkanlar; Emlak GYO ve Migros. Her iki hisse de altı aracı kurumun listesinde var. Üç aracı kurumun önerdiği hisseler ise; Halkbank, Kardemir D, Pegasus, Tüpraş ve THY. Yani yedi hisse arasında Borsa İstanbul’un lokomotifi olan bankacılık sektörünün tek temsilcisi Halkbank.
En çok önerilen yedi hissenin 26 Ocak-26 Şubat tarihleri arasındaki bir aylık performansına bakıldığında hepsinin getirisinin negatif olduğu görülüyor. BtST-100 Endeksinin yüzde 5,1 değer yitirdiği bu süreçte, yedi hisse arasında en fazla değer yitiren yüzde 10,8 ile Pegasus Hava Yollan oldu. Kardemir D hissesi de yüzde 10,7 oranında değer yitirdi. Halkbank (yüzde -7,6) ve THY de (yüzde -7,3) bu süreçte endeksten daha fazla değer kaybetti. Tüpraş, Emlak GYO ve Migros hisselerindeki değer kaybı ise endeksin altında kaldı.

HEDEF NERESİ?

Mart ayında yurtdışında FED faiz toplantısı ve merkez bankaları yetkililerinden gelecek açıklamalann takip edileceğini kaydeden Şeker Yatırım Araştırma yetkilileri, yurtiçinde ise Merkez Bankası’nın faiz kararı ve Fitch’in kredi notu görünümü değerlendirmesinin izleneceğini söyllüyor. Kurum, petrol fiyatlarının seyrine de aynca dikkat çekiyor. Şubat ayındaki düzeltme sonrasında mart ayında BÎST’te toparlanma eğiliminin oluşması beklentisine dikkat çeken kurum, “Mart ayında endeksin 80.000 seviyelerinden geçen orta vadeli yükseliş trendi üzerinde tutunmaya devam ederek, tekrar 90.000 seviyelerinin üzerini test etmesi bekleniyor” diyor.

Yurtiçinde haber akışının etkisiyle görünümün bulanıklaştığını, öngörünün zorlaştığını ve her iki yöne hızlı hareketin potansiyel hale geldiği bir süreç yaşadığımızı ifade eden Saxo Capital Strateji Uzmanı Cüneyt Paksoy, gelinen seviyelerin net alım fırsatı olduğunu söylemenin zor olduğunu söylüyor. Paksoy’a göre özellikle dolar/TL tarafında yaşanan yukarı yönlü stres bitmeden ve gösterge tahvilde faiz yüksek kaldıkça BİST için ekstra temkinli olmak gerekiyor. Tepki alımlannın anlam kazanabilmesi için 86.000-87.000 aralığının üzerine kalıcı olunması gerektiğini anlatan Paksoy, “Bu olmadıkça özellikle 84.000 altına geçişlerde son tepkinin geldiği 82.000-83-000 aralığını tekrar destek olabilmesi adına çok dikkadi takip etmek gerekiyor” diyor.

HİSSE AĞIRLIĞI NE OLMALI?

Petrol ve faizlerdeki yükseliş eğiliminin devam etmesi durumunda ise BÎST’te negatif fiyatlamanın devam edebileceği vurgusunu yapan Şeker Yatırım uzmanları, “Bu beklentilerin ışığında portföyümüzdeki tahvilin ağırlığını yüzde 65, dövizin ağırlığını yüzde 15 ve hisse senedinin ağırlığını ise yüzde 20 seviyesinde korumaya devam ediyoruz” diyor.

Küresel likidite koşullarının gelişen ülkelere yönelik destekleyici olmaya devam etmesi iç piyasaların da güçlenme çabasını ön planda tutuyor. Enerji fiyatlarının ılımlı seyri de orta vadeli güçlü görünüm temasının kaybolmamasını sağlıyor. Son açıklanan dış ticaret verileri, dış dengedeki iyileşmenin belirginleşebileceğine işaret ediyor. Halk Yatırım Başekonomisti Banu Kıvcı Tokalı, bu ortamda ekonomi yönetimine yönelik sorgulama süreciyle ilgili tansiyonun azalması durumunda, hisse senedi piyasasındaki güçlenme çabasının karşılık bulacağını söylüyor. Tokalı, bu beklentinin gerçekleşmesi için kur ve faiz volatili-tesinin azalması gerektiğini belirtiyor.

POTANSİYELİ VAR

Banu Kıvcı Tokalı, FED’in normali-zasyon süreciyle ilgili ‘sabırlı’ ve ‘ılımlı’ duruşunu korumasının kısa vadede gelişen ülkeler üzerinde yarattığı rahatlamaya ve petrol fiyatlarına vurgu yaptıktan sonra, 12 Şubat’ta model portföyde hisse oranını yüzde 12’ye çıkardıklannı hatırlatıyor. Tokalı, son düzenlemeyle bankacılığın payını artırarak, hisse oranım yüzde 30’a çıkardıklarını sözlerine ekliyor.

Endeks için sekiz aylık süre için 95.000 üstü seviyeleri öngören Logos Portföy Genel Müdür Yardımcısı Nahit Zincirli ise şu değerlendirmede bulunuyor: “Bu hedef değer, yıllık bileşik yüzde 12,5 üstü bir getiriye tekabül eder. Mevduat faizlerinin net yüzde 8’ler civarında olduğunu düşünürseniz, eğer borsanın yüzde 12,5’ten daha fazla getirmesini beklersiniz, bu borsa için daha pozitiftir. Ben borsa için aşırı pozitif değilim ama yine de portföylerde yüzde 30-35 civarında olmalı derim.”


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu