Anasayfa / Şirket Haberleri / Borusan Holding 2013 Hedefleri

Borusan Holding 2013 Hedefleri6 satın alma için çalışıyor

agah ugurTürkiye sanayiciliğinin önderliğini yapmış bir neslin temsilcisi Borusan Holding Kurucusu Asım Kocabıyık’ı geçen hafta kaybettik. İş dünyası için kuşkusuz 2012’nin en büyük kayıplarından biri olarak tarihe geçecek bu ölüm. 1944’te mütevazı bir işletme olarak kurduğu Borusan’ı aradan geçen 70 yıla yakın sürede bir , sanayi ve hizmetin paratorluğuna dönüştüren Kocabıyık’ın vefatı yeri doldurulamaz bir boşluk yaratacak. Borusan Holding, Asım Kocabıyık ile başladığı iş serüvenini bugün ailenin üçüncü kuşak temsilcileri ile birlikte çelik, otomotiv, lojistik ve enerji sahalarında bir bölgesel oyuncu olarak sürdürüyor. 2012yı yatırım cephesinde ‘hamle y ili olarak nitelendiren grup, büyüme stratejisi doğrultusunda satın alma fırsatlarına büyük önem verdiği bir yıl geçirdi. Balnak Lojistik”ı satın aldı, ABD’de bir boru üretim tesisi yatırımına başlayacak. 2011’de 43 milyar dolar ciroya ulaşan grup, çelik fiyatlarının olumsuz etkilerini hissettiği 2012’yi ise 4 milyar doların üzerinde ciro ile kapatmayı hedefliyor. Borusan Holding CEO’su Agah Uğur, 2013’e yönelik planlarını şöyle anlatıyor;

BÜYÜME BEKLENTİSİ: 2013te Türkiye’nin yine dünya ekonomisinin üstünde bir performans göstereceğine inanıyor ve büyümesinin yüzde 4 civarında olmasını bekliyoruz. Borusan Grubu olarak da bu oranın üzerinde büyüme hedefimiz var.
YATIRIM PLANI: 2013te öncelikli olarak enerji sektöründe mevcut 780 MWIık lisans portföyümüzü geliştirecek, yeni lisans alımları gerçekleştireceğiz. Lojistik araç filomuzu ve distribütörlük işlerimizde kiralama filolarımızı büyüteceğiz ve Balnak entegrasyonunu tamamlayacağız. 2012de başladığımız çelik boru işindeki organik büyüme yatırımımıza devam edeceğiz.

ENFLASYON TAHMİNİ: TCMB 2013 yılı tüketici enflasyon beklentisini yüzde 5.3, IMF ise yüzde 6.5 olarak açıkladı. Ancak, yüksek faizler, mevcut kur hareketleri ve piyasa beklentileri sebebiyle, biz öngörülen şekilde hızlı bir düşüş olacağını düşünmüyoruz. Planlarımızı yüzde 7lik bir enflasyon beklentisiyle yapıyoruz.

  Avea’ya Taahüdü Ver, TurkTicaret.Net’ten Siteyi Kap!

AVRUPA KRİZİ: AB’de bütçe açıkları, yükselen borçluluk seviyeleri ve piyasadaki güvensizlik durumundan kaynaklı yüksek faiz seviyelerinin devam etmesini, buna karşın 2012’deki resesyonun yerini 2013te ekonomik durgunluğa bırakmasını bekliyoruz. Grup olarak 2013te 2012’ye göre daha iyi gerçekleşmesini beklediğimiz Türkiye ve Avrupa büyüme rakamları sayesinde, Avrupa’ya olan yurt dşı satışlarımızın artmasını öngörüyoruz. Avrupa dışında ise CIS bölgesindeki satışlarımıza ağırlık verecek ve daha önce faaliyet göstermediğimiz bölgelerde yeni iş fırsatlarını takip edeceğiz.

İHRACAT HEDEFİ: İhracatımızın büyük kısmını çelik şirketlerimiz oluşturuyor. 2012’de 1 milyar doların üzerinde yurt dışı satışı yapmayı hedefliyoruz. 2013’te planlamamızı, CIS bölgesindeki büyümenin devam etmesinin ve AB bölgesinde toparlanma yaşanmasının ihracatımız üzerinde olumlu etkisi olacağını öngörerek yapıyoruz. Daha önce faaliyet göstermediğimiz bir bölgeye yurtdışı satşı gerçekleştirmek için yeni iş fırsatlarını inceliyoruz.

HALKA ARZ: 2013 yılı önceliklerimiz arasında yeni bir halka arz yer almıyor.

YABANCI ORTAKLIK: İki şirketimiz haricinde, tüm şirketlerimizde güçlü yabancı ortaklarımız r. var. Bu iki şirketimiz Borusan Loa jistik ve Borusan Makina ve Güç Sistemleri içinse 2013te bu şekilde bir planımız bulunmuyor.

SATIN ALMA: Üzerinde çalıştığımız 7 satın alma projesi var.

H Bunlardan Balnak’ı başarıyla tamamladık, kalan projeleri hayata geçirmek içinse 2013’de de çalışmalarımıza devam edeceğiz. Sektörlerimizle ilgili Türkiye’deki ve dünyadaki satın alma fırsatlarını da yakından takip ediyoruz.
Yazımızı beğendiniz mi?

Size daha güzel hizmet sunabilmemiz için lütfen bize destek olun. Yazımızı aşağıdaki sosyal medya sitelerinde paylaşabilirsiniz.

Bunu da İnceledinizmi ?

Devlet gibi şirketler

Öyle böyle değil, çok büyükler. Ciroları Belçika gibi bazı gelişmiş ülkelerin gayrisafi yurtiçi hasılalarını bile …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir