Anasayfa / Kariyer ve İş / Bosch, 2 bin kişiye yeni iş sağlayacak

Bosch, 2 bin kişiye yeni iş sağlayacakAlmanya’nın Türkiye’deki en büyük yatırımlarından biri olan Bosch, büyümeye devam ediyor. Şirket özellikle otomotiv teknolojileri üreten Bursa’daki fabrikasına ve Ar-Ge merkezlerine önemli yatırımlar yapacağını açıkladı. 3 yıllık strateji sonrasında Türkiye’de değerlendirilecek istihdam sayısında da ciddi artış ortaya çıkacak.

Türkiye’nin otomotivde yakaladığı istikrarlı büyüme yeni yatırımlarla kendini göstermeye başladı. Önceki hafta Ford Otosan yeni yatırımlarının toplamının bir milyar doları bulacağını duyururken yan sanayide CMS, İzmir’de 135 milyon Euro’luk yatırımla ilk adımı attı. Alman sanayi devi Bosch ise Türkiye’de 2013 yılına kadar 300 milyon Euro’su otomotiv alanında olmak üzere 400 milyon Euro yatırım yapacağını açıkladı. Bu yatırımın 66 milyon Euro’sunun Ar-Ge’ye yapılacağını belirten Bosch Türkiye Genel Müdürü Hermann Butz, yeni yatırımlarla birlikte 300’ü Ar-Ge’de olmak üzere 2 bin kişiye yeni iş sağlanacağını söyledi. Şirket 9 bin çalışan sayısıyla Avrupa’da Almanya’dan sonra en geniş işgücünü Türkiye’de tutuyor.
Bosch’un Türkiye’de otomotiv teknolojileri, ev aletleri ve termoteknoloji alanlarında önemli faaliyetleri bulunuyor. Aynı zamanda Bosch Grubu Türkiye Temsilcisi olan Butz, değerlendirme toplantısında bu yıl için yüzde 15 büyüme hedeflediklerini söyledi. Geçen yıl 1,7 milyar Euro satış ile bir önceki yıla göre yüzde 24 büyüme gerçekleştirdiklerini ifade eden Butz, Bosch Grubu’nun Türkiye pazarına yaptığı satışların yüzde 25 artışla 793 milyon Euro’ya ulaştığını kaydetti. Geçen yıl otomotiv işkolundaki dizel ve benzin sistemleri ile ev aletlerinde üretim faaliyetlerini genişletmek için toplamda 112 milyon Euro yatırım yapıldığını söyleyen Hermann Butz, 750 kişilik istihdam artışı ile toplam çalışan sayısını da 9 bine çıkardıklarını dile getirdi.

2011-2013 yılları arasını kapsayan 3 yıllık dönemle ilgili planları hakkında bilgi veren Bosch Grubu Türkiye Temsilcisi Butz, bu yıl sonuna kadar 120 milyon Euro’dan fazla yatırım yapılacağını belirterek şunları söyledi: “Bu tutarın ağırlıklı kısmı dizel ve benzin sistemleri ile ilgili yeni teknolojiler için kullanılacak. Bununla birlikte otomotiv teknolojileri, ev aletleri ve termoteknoloji alanlarında Ar-Ge için yaklaşık 20 milyon Euro harcama yapacağız. Çalışan sayımızda da artış görülecek. İlave 600 istihdamla birlikte 9 bin 600 kişiye ulaşmayı hedefliyoruz. 2013 yılına kadar istihdam artışı 2 bin kişiye çıkacak. 400 milyon Euro’luk yatırım bizim için önemli bir büyüme sağlayacak.”

  Rize TEİAŞ Elektrik Teknisyeni Alım İlanı

TÜRKİYE’DEN 400 KİŞİ TRANSFER OLDU

Türkiye’deki Bosch fabrikalarının kalite ve verimlilik açısından Bosch dünyası içerisinde öncü olduğunu belirten Butz, “Türkiye artık Bosch’un yurtdışındaki diğer birimlerine know-how transfer etmeye başladı. Bosch Türkiye olarak, son 5 yılda 400’ün üzerinde çalışanımız, meslekî eğitim, küreselleşme ve know-how transferi olarak yurtdışında görev aldı.” diye konuştu.
Yazımızı beğendiniz mi?

Size daha güzel hizmet sunabilmemiz için lütfen bize destek olun. Yazımızı aşağıdaki sosyal medya sitelerinde paylaşabilirsiniz.

Bunu da İnceledinizmi ?

İşinizde ilk gününüz

Diyelim ki, yeni bir işteki ilk gününüz. Ato/ davranmalı, neler yapmalı, nelere dikkat etmelisiniz? Bu …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir