Anasayfa / Şirket Haberleri / Bosch, verimli enerjiye odaklandı

Bosch, verimli enerjiye odaklandıBosch, verimli enerjiye odaklandı

Dünyanın önde gelen enerji teknolojileri şirketlerinden Bosch Termoteknoloji, verimli enerji stratejisi ile öne çıkacak. Bosh’un yeni yol stratejisinde yüzde 40’a kadar enerji verimliliği sağlayan yakıt pili esaslı elektrik üreten ısıtma sistemi, uzaktan ayarlamak ısı sistemleri, modiilasyon yapan ısı kazam gibi sanayi tipi ürünler yer alıyor.

Bosh Termoteknoloji, 2012’de dünya ekonomisinde yaşanan durgunluğun ardından, önümüzdeki yıllarda hızlı büyümeyi yükselen piyasalardan sağlamayı planlıyor.

Frankfurt’ta iki yılda bir düzenlenen, 250 bin metrekarelik alanda kurulan ve ortalama 200 binin üzerinde ziyaretçi çeken IJH Fuan’nda açıklama yapan Bosh Termoteknoloji Bölümü Yönetim Kurulu Başkam Uwe Glock, “Başta ana faaliyet alanımızda, yani ısıtma ve evsel sıcak su sektöründe Avrupa’nın yanı sıra Asya ve Rusya’da da büyüme kaydetmek istiyoruz. Aynı zamanda global büyük ölçekli üretim faaliyetlerimizi de genişleteceğiz. Bu yıl finansal olarak BRIC ülkelerinde iyi durumda olan ticari trendin yönlendireceği orta düzeyde bir büyüme bekliyoruz” dedi.

EVLERİN ISISI İNTERNETTEN

Enerji verimli ısıtma sistemleri ve sıcak su çözümleriyle Avrupa’nın önde gelen tedarikçilerinden olan Bosh Tennoteknik, 2012 yılında yaklaşık 13 bin 700 çalışanla, 3.1 milyar Euro’luk ciro yakaladı.

Daha az enerjiyle, daha yüksek verim ve çevreye dost teknolojilerin öne çıktığı fuarda konuşan Glock, dünyada geleneksel ısıtma sistemlerinden, akıllı ısıtma ve akıllı evlere bir eğilim bulunduğuna dikkat çekti. “Bir ortak yazilim platformu ile farklı cihazları ve sistemleri kontrol edebilen internet erişimli ısıtma sistemleri, akıllı ev sistemlerinin önemli bir bileşeni haline gelecek” diyen Glock, İPhone’a indiriiebi-len bir App ile evlerdeki ısıtma ve soğutma sistemlerinin kontrol edilebileceği örneğini verdi.
Bosh’un yeni yol haritasında yüzde 40’a kadar enerji verimliliği sağlayan yakıt pili esaslı elektrik üreten ısıtma sistemi, uzaktan ayarlamalı ısı sistemleri, modülasyon yapan ısı kazanı gibi sanayi tipi ürünler yer alıyor.

  Taş yünü pazarının lideri Rockwool, Türkiye pazarına girdi

AR-GE DESTEKLERİ DÜŞTÜ

Bosh Termoteknoloji, özellikle 2013’ün ilk yarısında, Avrupa’nın doğusu dışındaki bölgelerde iyileşme beklemiyor. Büyümenin bu bölgede yıllık yüzde 1-3 aralığında gerçekleşeceğini, 2020 yılına kadarda orta düzeyde kalacağı tahmin ediliyor.

Bosh Termotejnoloji’nin Avrupa’daki 2012 satışları büyüme göstermezken, 2011 yılında gerçekleştirilen 3.1 milyar Euro’luk satış rakamı sabit kaldı. Almanya dışında ise özellikle Rusya ve Çin’de yüzde 26’lık güçlü büyümeyi, özellikle solar ürünleriyle Portekiz, Hindistan, Brezilya gibi ülkeler izliyor. Glock, Türkiye pazarına ilişkin olarak ise, “Büyümeye açık bir pazar. Bir süre önce ısı pompalarının üretimine de başladık. Ucuz işgücü ve kaliteli üretimi birleştiren Manisa’daki fabrikamıza güveniyoruz” diyor.

Duvar tipi kombi ve kompenentleri ile ısı pompalarını üreten Bosch Manisa Fabrikası, 1991 yılında faaliyete geçti. 109 bin metrekarelik bir alanda faaliyet gösteren fabrika, 2011’de Bosch’un dünyadaki tesisleri arasında “En iyi termoteknik fabrikası” olarak seçildi. Son iki yıldır yıllık 500 binin üzerinde üretim gerçekleştiren Bosch Termoteknik Türkiye, üretiminin yüzde 70’ini Avrupa’dan Kafkaslar’a Ortadoğu ve Körfez Bölgesi’ne kadar uzanan bir coğrafyada 35 ülkeye ihraç ediyor. Bosch Manisa Fabrikası, ayrıca

2011 yılında ihracatıyla Türkiye’nin en büyük 47’inci ihracatçısı oldu.

Bosch Termoteknik Türkiye, Ortadoğu ve Kafkasya Ülke Müdürü Selman Tarmur, son beş yılda 16 patent başvurusu yaptıkları Ar-ge merkezleri ve üretimiyle Bosch Türkiye’nin global fabrikalar içinde “yıldız” konumunda olduğunu söylüyor.

KIVANÇ ÖZVARDAR / EKONOMİST
Yazımızı beğendiniz mi?

Size daha güzel hizmet sunabilmemiz için lütfen bize destek olun. Yazımızı aşağıdaki sosyal medya sitelerinde paylaşabilirsiniz.

Bunu da İnceledinizmi ?

Pizzabulls’un Yurt Dışındaki İlk Şubesi Londra’da Açıldı

BİR DÜNYA MARKASI OLMA HEDEFİYLE YOLA ÇIKAN YEREL PİZZA ZİNCİRLERİNDEN PIZZABULLS, 12 YILDA 46 ŞUBEYE …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir