Anasayfa / Şirket Haberleri / Boydak Holding 2013 Planları

Boydak Holding 2013 PlanlarıDiyarbakır yatırımı ses getirecek

Boydak Holding, Anadolu’dan çıkan küçük bir işletmenin bugün Türkiye’nin önemli sanayi kuruluşlarından biri haline dönüşmesinin en güzel örneklerinden biridir. Mobilyadan tekstile, kimyadan pazarlamaya, kablodan lojistiğe, enerjiden bilişime kadar birçok alanda 36 şirketiyle faaliyet gösteren holding bugün, 12 bin 500 kişiye istihdam sağlıyor.

memduh boydak2012 yılı için yüzde 14 büyüme öngörerek ciro hedefini 6 milyar TL olarak belirleyen Boydak q « «, Holding, 2013’te ise mobilya, kablo, tekstil sektörlerinde yüzde 10’luk bir büyüme planlıyor. Holding PO7 U a K ayrıca, Diyarbakır’da kuracağı fabrika ve mevcut fabrikalarındaki kapasite artırımı projeleri için H ö l d i n ğ 2013 yılında 1000 kişiye istihdam sağlamayı hedefliyor. Her geçen gün faaliyet alanlarını ve yatırımlarını genişleten Boydak Holdingin CEO’su Memduh Boydak, 2013 planlarını şöyle anlattı:

YATIRIM PLANLARI: Şirketlerimize ek yatırımlar yaparak kapasite artırımları gerçekleştireceğiz. Diyarbakır’daki mobilya yatırımımız da biterek faaliyete geçecek. Son yıllarda iş portföyümüze yeni kattığımız özellikle enerji sektörüne, yurt dışı pazarlar için kurduğumuz yerinde üretim şirketlerine ve mevcut markalarımız için ürettiğimiz ürün gamımızın çeşitliliğinin sağlanmasına yönelik yatırımlara ağırlık vereceğiz. Gelecek dönemlerde de yeni ve farklı projelerimiz ile yeni ortaklarımız olabilir.
BÜYÜME BEKLENTİSİ: Eğer sınır ülkelerimizde siyasi sorunlar yaşanmaz ise 2013’ün ekonomik anlamda beklenenden daha pozitif bir yıl olacağına inanıyorum. Türkiye’nin 2013’te büyümesinin ise normal koşullarda yüzde 4 olacağını düşünüyorum. Boydak Holding olaraksa 2013’te mobilya, kablo, tekstil sektörlerinde büyüme bekliyoruz. 2013 yılında yüzde 10’luk bir büyüme ile yaklaşık 6.5 milyar TL ciroya ulaşmayı hedefliyoruz.

ENFLASYON BEKLENTİSİ: Esasen küresel ekonomide iyileşme süreci hızlanır ve komşu ülkelerimizde yaşanan siyasi sorunlar hızlı bir şekilde çözümlenirse 2013 yılında Türkiye’de beklenen enflasyon oranı düşer. Ancak mevcut gelişmeler doğrultusunda biz 2013 yılı enflasyonunun yüzde 7 civarında olacağını düşünüyoruz.

  Pirelli Kış Lastiği Kampanyası

AVRUPA KRİZİ: AB’de yaşanan ekonomik sorunların 2013’te düzeleceğini ve ekonominin istikrara gireceğini ümit ediyorum. Zira AB ülkeleri bizim en önemli pazarımız. Diğer taraftan pazar portföyümüzü büyüterek farklı pazarlara yönelmemiz, ayrıca Rusya, Ukrayna ve Kuzey Irak gibi ülkelerde yerinde üretim yaptığımız yatırımlarımız güçlü yönlerimizden. Pazarda sahip öldüğümüz güçlü yönlerimiz, bizim kriz dönemlerinde hızlı kararlar almamıza ve farklı planlar yapmamıza yardımcı olacak.

İHRACAT HEDEFİ: Grup şirketlerimizden mobilya, demir çelik, tekstil, bilişim ve kimya sektörlerinde ihracat faaliyetlerimiz mevcut. 2011’de 475 milyon dolar ihracat gerçekleştirmiştik.

2012’yi ise 500 milyon doların üzerinde ihracatla kapatacağız.

İhracat yaptığımız ülke sayısı ise 120’yi geçti. 2013 ihracat hedefimiz 550 milyon dolar.

HALKA ARZ: Altı şirketimiz ISO İlk 500’de, 3 şirketimiz ise ikinci 500’de yer alıyor. 9 şirketimiz de halka açılmaya hazır ve rahatlıkla halka açılabilecek kabiliyette. Ancak şimdiye kadar hiçbir şirketimiz ile halka açılmadık, ama eğer sermaye piyasasında arzu ettiğimiz ortamı bulabilirsek, bir şirketimiz ile halka açılmayı düşünebiliriz.

YABANCI ORTAKLIK: Her türlü iş ilişkilerini değerlendiren bir yapıya sahibiz. Örneğin; Kuzey Irak’ta 2012 yılında faaliyetine başladığımız Mosaic Furniture & Bedding fabrikasının ortağı yabancıdır, yine farklı sektörlerde yabancı ortaklarımız da vardır. Önümüze gelecek fırsatlar olur ise hedeflerimiz paralelinde yabancı ortaklıklar dahil her türlü açıdan değerlendirebiliriz.

SATIN ALMA: 2012 yılında özellikle enerji sektöründe önemli satın alma işlemlerimiz oldu, önümüzdeki yıllarda da bu tarz işlemler olacak.

 
Yazımızı beğendiniz mi?

Size daha güzel hizmet sunabilmemiz için lütfen bize destek olun. Yazımızı aşağıdaki sosyal medya sitelerinde paylaşabilirsiniz.

Bunu da İnceledinizmi ?

Devlet gibi şirketler

Öyle böyle değil, çok büyükler. Ciroları Belçika gibi bazı gelişmiş ülkelerin gayrisafi yurtiçi hasılalarını bile …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir