Güncel Ekonomi Haberleri

Brexit gerçekleşecek mi?

Piyasalar önemli bir sürece giriyor

Brexit gerçekleşecek mi, yoksa İngiltere AB içerisinde kalmaya devam mı edecek? Yurtiçinde ise PPK kararlan, TCMB’nin sadeleşme adımlarına devam edip etmeyeceğim gösterecek ve dolar/TI’nin rotası yeniden çizilecek…15 HAZİRAN’DA açıklanan FED toplantısı kararlarında piyasa beklentilerine paralel herhangi bir faiz artırımı yapılmadı. Faiz artırımlarına devam edilmemesinin en büyük sebebi ise şüphesiz, küresel piyasaların uzun süredir gördüğü ve risk olarak fiyatladığı Brexit ihtimali… Ayrıca ABD’de son gelen Tarım Dışı İstihdam verisi de FED’in bir aksiyon almamasını sağlayan diğer bir unsur. Faiz kararı zamanlamasının tam bir muammaya dönüştüğü şu günlerde ise özellikle altı üyenin bu yıl içerisinde bir faiz artırımını desteklemesi ve diğer iki üyenin de iki faiz artırımı gelebileceğine dair beklentilerini sürdürmesi, aslında çok da güvercin olarak nitelendirilemez. Ancak yılın başlangıcındaki beklentilere nazaran bir kıyaslama yapıldığında dört faiz artırımında bu denli düşük bir ihtimale doğru gelinen nokta, doların dengeli, zaman zaman ise baskı altında bir seyirde hareket etmesine neden oluyor. Bu tabloda ise dolar endeksi 90-100 arasında konsolide olmaya devam ediyor.

FED tarafından alınan kararların detaylarına baktığımızda faiz medyanının 2016 için yüzde 0.875 olarak sabit bırakıldığını, 2017 için ise tahminlerin biraz daha düşük tutulduğunu görmekteyiz. 2017’de faiz medyanı yüzde 1.9’dan 1.6’ya çekildi. Uzun dönem faiz medyam ise yüzde 3.3’den 3’e çekildi. Ancak bu durumu “FED güvercinleşti” diye nitelendirmenin çok doğru olduğunu düşünmüyorum. Bu sürece piyasalar eninde sonunda girecek. Sadece geçtiğimiz dönemlere göre daha törpülenmiş adımlar atılacak. Şu an için “FED faiz artırmayacak, gelişmekte olan ülkeler için önemli bir ralli ve rahatlama yaşanacak” demek için erken.

JAPONYA VE İNGİLTERE

Hafta içerisindeki diğer önemli gelişmeler ise Japonya ve İngiltere merkez bankalarının faiz kararlarıydı. Bu dönem yeni girdiği negatif faiz seviyesini -0.10 seviyesinde sabit tuttu. Ek parasal genişlemeye ise gitmedi. Ancak Japon Yeni değerlenmeye devam ediyor. Bunun en büyük nedeni ise yenin güvenli liman talebinin devam etmesi. Bu durum BOJ’u rahatsız etmeye devam ediyor ancak Brexit ihtimalleri öncesinde merkez bankaları herhangi bir aksiyon alamıyor.İngiltere de aynı şekilde yüzde 0.50 seviyelerini sabit bıraktı ve karar oybirliği ile alındı. Parasal genişleme ise 375 milyar sterlin ile aynı düzeyde devam ettiriliyor. Brexit ihtimallerinde durum biraz daha “AB’den çıkalım”a yönelik duruyor. Özellikle anketlerin çoğunluğu Brexit’in yaşanacağını gösteriyor. Son güncel Ipsos’un yaptığı ankette “yüzde 53 çıkalım”, “yüzde 47 kalalım” oyları hakim. Ancak İngiltere halkının bu denli risk senaryolarının konuşulduğu bir ortamda, böyle bir çıkış senaryosunu göze alacağını düşünmüyoruz. Brexit halinde, hem bölgesel, hem de küresel olarak önemli bir sorun yaşanacağı kesin.

İÇERİDE FAİZ KARARI BEKLENMİYOR

FED’in bu dönem de faizleri artırmaması ve yıl içerisinde, aynı geçen seneye benzer tek faiz artırımına gideceğine dair beklentiler, içeride TCMB’yi rahatlatıyor. Üst bandın 50 baz puan daha törpülenebileceğim düşünerek ve faiz koridorunun diğer bileşenlerine dokunmayarak TCMB’nin üst bandı yüzde 9.0’a çekeceğini düşünüyoruz. Risklerin artmasıyla altın fiyatlarının en yakın vadedeki 1.305 zirvesini aştığını gördük. Yukarı yönlü hareket 1.300 üzerinde tutunursa altının 1.350-1.400 arası bölgeye yerleşebileceğini düşünüyoruz. Hazine tahvillerinin ise güvenli görülerek talebinin hızla arttığını ve Avrupa para birimlerinin baskı altında kaldığı bir dönemdeyiz. Brexit senaryosunun gerçekleşmesi halinde sterlin/dolar kurunun 1.35’lere, tam tersi bir durumda 1.50’lere kadar bir sürecin yaşanacağını düşünüyoruz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu