Anasayfa / Kariyer ve İş / Bu Elemanların İşsiz Kalma Olasılığı Yok!

Bu Elemanların İşsiz Kalma Olasılığı Yok!

Bu elemanların işsiz kalma olasılığı yok!

2012 yılında işe alımlarını artırma planı yapan enerji, telekomünikasyon, perakende, e-ticaret gibi sektörler bazı pozisyonlarını doldurmakta zorluk yaşıyor. Perakendede orta düzey yönetici, enerji, telekomünikasyon ve e-ticarette ise uzmanlık gerektiren pozisyonlarda açık olduğu gözleniyor.

Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) Hane Halkı İşgücü Araştırması 2011 yılı sonuçlarına göre, 2010 yılında 3 milyon 46 bin olan işsiz sayısı, 2011 yılında 2 milyon 615 bin kişiye geriledi.

İstihdam ise 22 milyon 594 binden, 24 milyon 110 bin kişiye yükseldi. Ve geçen yıl itibariyle işgücüne katılma oranı, 2010 yılına göre 1,1 puanlık artışla yüzde 49,9 olarak gerçekleşti. Ancak şirketler hala bazı pozisyonlar için istedikleri kalifîkasyonda çalışan bulmakta zorlanıyor. Özellikle büyümeyi sürdüren sektörler bu konuda çok dertli.

Örneğin enerji sektöründe pek çok ara pozisyonlarda çalışan bulmada zorluk çekilirken, e-ticaret alanında ise tecrübeli insan bulmak hiç de kolay olmuyor. Şirketlere personel seçimi ve yerleştirilmesi konusunda danışmanlık hizmeti veren şirketler bu konuda nispeten daha az zorlanıyor. Fakat onların da en büyük sorunu nitelikli, lisan bilen teknik elemanlar bulma yönünde. Zira pek çok alanda bu sıkıntı yaşanabiliyor.

Reed Türkiye Genel Müdürü Asiye Yıldınm, sanayi, bilişim ve hizmet sektöründe nitelikli lisan bilen teknik elemanlar bulmakta zorluk yaşandıklarını söyleyen danışmanlardan biri. KRM Danışmanlık yönetici ortağı Kerim Paker ise özellikle çok iyi İngilizce bilen sorumlu veya uzman seviyesindeki muhasebe gibi belirli bir fonksiyonda uzmanlık gerektiren pozisyonlarda sıkıntı yaşanabildiğinin altını çiziyor.

SORUN ORTA KADEMEDE

Şirketlerin insan kaynaklan departmanını yöneten kişilerin ise bu konuda söyleyecek daha çok sözü var. Zira enerjiden perakendeye, sigortadan e-ticarete kadar pek çok sektörden yöneticinin en büyük sıkıntılarından biri bazı pozisyonlar için doğru personeli bulamamak. Örneğin organize perakende konusunda en büyük şirketlerden biri olan Migros’un yöneticileri özellikle taze gıda reyonlarında görevlendirilen “kasap”, “şarkütör” ve “meyve/sebze satış elemanı” gibi uzmanlık gerektiren pozisyonlarda nitelikli eleman yerleştirmekte sorunlar yaşanabildiğim söylüyor.Perakende sektörünün hızlı büyümesiyle dikkat çeken şirketlerinden C&A Türkiye de aym soaınla boğuşuyor. Şirketin kurumsal iletişim müdürü Esin Gürsoy, ara kadrolarda zorlandıklarını ifade ediyor. Gürsoy “Mağaza müdür yardımcısı pozisyonu bizim için oldukça kritik bir görev. Ancak bu görev için aradığımız tecrübe seviyesinde kişilerle karşılaştığımızda çoğu zaman bu kişilerin sektördeki görevlerinin mağazalar koordinatörlüğü, mağaza müdürlüğü olduğunu görüyoruz oluyor ve biz, bu kişileri, mağaza müdür yardımcılığı için istihdam ediyoruz. Bu nedenle zorlanıyoruz” diye konuşuyor.

Aynı soaınu yaşayan bir başka şirket ise Watson Türkiye. Şirket yöneticileri fonksiyon farkı gözetmeden orta kademe yönetici pozisyonlarını doldunnakta daha çok zorlanıldığını ifade ediyorlar. Çünkü bu pozisyonlar için gereken strateji unsurlannı özümseyerek bunlan eyleme dönüştürme konusundaki yetkinlikler ve tecrübe işgücünün pazarlarında çok tatminkar olmadığı düşüncesindeler.

TEST MÜHENDİSİ SIKINTISI

McDonalds Türkiye ÎK Müdürü Mehmet Büyükçolak ise perakende sektörüne özel olan gayrimenkul geliştirme pozisyonlarının, diğer pozisyonlara göre daha uzun zamanda doldurulduğunu anlatıyor. Telekomünikasyon ve teknoloji alanlarında ise durum biraz daha farklı. Orada özellikle teknik uzmanlık gerektiren pozisyonlar kolay kolay doldurulamı-yor.

Örneğin Huawei Türkiye, konusunda uzman ve deneyimli yazılım test mühendisi, network alanında tecrübeli teknik yönetici, iş geliştirme uzmanları gibi pozisyonları doldurmakta zorlanan şirketlerden.

BSH tK Müdürü Ahmet Aksoy, bilgi işlem bölümünde belirli uzmanlık gerektiren pozisyonlar, controlling, bakım, kalite ve kalıp mühendislikleri gibi pozisyonlarda sıkıntı çektiklerini ifade ediyor.

TELEKOM ZORLANIYOR

Capital dergisinin düzenlediği araş-tınnada ‘En beğenilen şirket’ seçilen Turkcell ise yeni teknolojilere yönelik teknik uzmanlık gerektiren (M2M, Mobil Ödeme, Dijital Kanallar vb.) pozisyonlarda zaman zaman kaynak yaratmakta zorlanabiliyor. Uzmanlaşmış insan kaynağı yakın geçmişte oluşmaya başlayan genç bir sektörde faaliyet gösterdiklerini hatırlatan Avea însan Kaynaklan Kıdemli Direktörü Bahattin Aydın, özellikle pazarlama ve teknoloji ekiplerinde telekom sektör deneyimine sahip aday bulmanın, diğer pozisyonlara kıyasla daha zorlayıcı olabildiğinden dem vuruyor.

Vestel insan Kaynakları ve Eğitim Müdürü Ebnı Sunal ise konuyla ilgili olarak şöyle konuşuyor:

“Teknik gruplarda ve özellikle Ar-Ge’de hardware, softwaıe veya mekanik tasanm konularında uzmanlaşmış ve pazarlama/ürün yönetimi alanında tecrübeli ve aynı zamanda nitelikli mühendis bulmak her zaman kolay olmayabiliyor.”

Hızlı büyümesiyle dikkat çeken enerji sektöründe de bazı pozisyonların doldunılması hayli zor oluyor. Üretim tarafında elektrik santrali işletme teknisyenleri, bakım teknisyenleri ve süpervizörler, dağıtım kanalında ise elektrik dağıtım sistemleri teknikeri, enerji izinleri teknikeri, şebeke yönetimi teknikeri bulunmasında en zorluk çekilen ara pozisyonlar.

Fatoş Bozkuş
Yazımızı beğendiniz mi?

Size daha güzel hizmet sunabilmemiz için lütfen bize destek olun. Yazımızı aşağıdaki sosyal medya sitelerinde paylaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir