Teknoloji İnovasyon

Bu yılın en “yeşil” otomobilleri

OTOMOBİL üreticileri her yıl olduğu gibi 2013’te de, petrol türevlerine alternatif enerji kaynağı kullanan, çevreye daha az zarar veren veya hiç vermeyen modeller ortaya çıkarmak için birbirleriyle yarıştı. Çevre için hiçbir sakıncası bulunmayan otomobil türü şüphesiz ki elektrikli olanlar. Ama elektrikli otomobiller, tek çevreci araçlar değil. Günümüzde benzin motorlu araçlar bile çevreci olabiliyor. Şimdiye kadar “içten yanmalı” ya da “içten patlamalı” olarak bildiğimiz benzin motorlarının bu özelliği de değişmek üzere. ‘Yavaşyanmalı”benzin motorları, kilometre başına 100 gramdan daha az karbondioksit şahmıyla çevreci olabiliyor. Çünkü 100 gram, çevre için ideal bir sınır. Piyasada halen bu sınırın altında kalan bir düzine kadar dizel motorlu otomobil var.ABD’de ve Avrupa’da elektrikli araçlar yollarda daha fazla görülürken, yavaş yanmalı motoru olan, hem benzin hem elektrik motoru kullanan (hibrid), alkolle, hidrojenle, sıvılaştırılmış gazla çalışan otomobiller, giderek daha çok piyasa yapmaya başladı. Bu gelişmeler, benzine bazen haftada iki kez zam yapıldığı ülkemizi önemli ölçüde ilgilendiriyor.

İngiltere’de yayınlanan ve sadece çevreci araçları konu alan “Next Green Cars” adlı dergi, bugiine kadar çıkmış otomobil modelleri arasında en çevreci olan yedi aracı belirledi. Bir ay kadar sonra 2014 model otomobiller, galerileri süsleyeceğinden bu yılın en yeşil araçlarını mercek altına almanın tam zamanı.

Volkswagen e-up

Volkswagen e-up

Şirketin başarılı Up modeli, 2007’den beri zaten mevcut. Bunu e-Up olarak elektrikli hale getirmişler. Kent içi kullanımı çok rahat bir otomobil yapmışlar. 80 hp gücündeki elektrik motoru, 18.7 kilovatlık lityum iyon batarya ile besleniyor. Batarya size 150 km menzil sağlıyor. Saatte 130 km hız yapabiliyorsunuz. Hız elektronik olarak kısıtlanmış. Zaten tek kapılı küçük bir otomobille daha hızlı gitmek güvenlik açısından doğru değil. Bataryanın şarj edilme süresi 6-8 saat arasında değişiyor. Pek tavsiye edilmese de özel bir düzenekle şarj süresini yüzde 80 oranında kısaltabiliyorsunuz, işyeriniz, evinizden 15 km uzakta bile olsa, otomobilinizi bir hafta boyunca şarj etmeden kullanabiliyorsunuz. isterseniz otomobilin üstüne 1.4 metrekarelik bir güneş paneli taktırabilirsiniz. Bu güneş enerjisinden, sıcak ortamda bırakılmış otomobilin içini serinletmekte yararlanılıyor.

Ford Fiesta

ford fiesta

İşte size hem benzinli hem de çevreci bir otomobil. Üç silindirli, 1.0 litre hacimli bir eko-motoru var. Saldığı karbondioksit oranı son derece düşük. Bu bir süpermini otomobil. Ford, bu modeli 1976’dan beri üretiyor. O tarihten beri 16 milyonun üzerinde Fiesta satıldı. Aslında 1.0 litrelik eko motor aracın üzerinde 2008 yılından beri çalışılıyordu. Bunun için 350 milyon dolarlık bir harcama yapıldı. Bu masrafı karşılamak için Fiesta’nın yılda 350 bin adet satması gerekiyor.

Renault Zoe

renault zoe

Fransızların bu şirin elektrikli aracı, piyasanın en ucuz modellerinden. Bir şarjda 210 km’den fazla gidebilen otomobilin taban fiyatı 14 bin sterlinin (21 bin 300 doların) altında. Çabuk hızlanan atak bir otomobil. Saatte 135 kilometrelik maksimum hıza sahip. Uzun ya da kısa şarj imkanı bulunuyor. Kısa şarj, yarım saat civarında. Ancak kısa şarj, bataryanın ömrünü kısaltıyor. Onun da diğer elektrikli otomobillerde olduğu gibi lityum iyon bataryası var. ilk kez geçen yıl Cenevre Otomobil Fua-rı’nda tanıtılmıştı. Mayıs sonu satış rakamları Fransa’da üç bine yaklaştı. Süpermini bir otomobil olmakla birlikte beş kapılı. Çatısının bir bölümü pencere.

Güneş panelleriyle çalışan bir kliması ve kötü kokular için araç içine zaman ayarlı parfüm sıkan bir donanımı mevcut.

Volvo V60

volvo v60

Dünyanın en güvenli otomobillerini yapmasıyla tanınan bu İsveç markası, dünyanın ilk dizel hibrid (melez) otomobilini piyasaya sunmuştu. V60’ın beş silindirli, 2.4 litrelik türbo dizel motoru, 215 hp’lik güce sahip. Böyle bir motorun nasıl çevreci olduğunu merak edebilirsiniz. Bir zamanlar çevreyi kirleten bir motor türü olarak bilinen dizeller, teknolojinin elinde “temizlenmiş” görünüyor. Kilometrede saldığı karbondioksit miktarı sadece 48 gram. Bu, ideal olan ölçünün bile yüzde 50 altında. 11.2 kilovatlık lityum iyon bataryası, kent içi trafiğinde aracı elektrikle hareket ettiriyor. Saatte 100 kilometrelik hıza 5.8 saniyede çıkıyor. Bir aile otomobili için hiç de küçümsenecek bir rakam değil bu.

BMW İ3

bmw i3

Alınanlardan alışılmışın dışında yeni bir tasarım. Bu elektrikli otomobilin karoserinde, karbon elyafıyla güçlendirilmiş plastik ve alüminyum kullanılmış. Otomobilin iki yanının büyük bölümü cam. Bir kent otomobili olmakla birlikte 170 hp gücünde elektrik motoru, 160 km maksimum hızı var. Menzil, diğer araçlarda olduğu gibi 150 km civarı. 2011 Frankfurt Otomobil Fuarı’nda konsept otomobil olarak sergilendi ve bu yıl seri üretimine geçildi. Fiyatı biraz yüksek: 40 bin euro (52 bin dolar). Menzili artıran ek bataryalar isterseniz 3 bin euro (4 bin dolar) daha gözden çıkarmalısınız. En önemli özelliklerinden biri hem hızlanmayı hem de yavaşlamayı tek pedalla yapabiliyor olmanız. Böylece frene basıldığında ortaya çıkan enerji israf olmuyor. Ancak tek pedal uygulaması hızı yüzde 75’e kadar azaltıyor. Frene yine de ihtiyaç var. Sürücülerin bu pedal düzenine alışması kolay olmasa gerek.

Tesla Model S

tesla model s

Gelelim elektrikli otomobillerin Ferrari’sine. Çok şık, çok hızlı, çok atak ve çok pahalı. Elektriğin dahisi, Sırp asıllı ABD’li fizikçi ve mucit Nikola Tesla’nın adıyla anılan bu model, yine aynı adlı şirketin ürünü. Tesla fabrikaları, ABD’nin Kaliforniya eyaletinin Fremont kasabasında. 85 kilovatlık lityum iyon bataryaları araca, 425 km gibi inanılmaz bir menzil sağlıyor. İki tondan fazla ağırlığı olan Tesla Model S, saatte 210 kilometre hıza ulaşıyor. Elbette ki bu hıza sadece, Almanya’nın hız limiti olmayan bazı otobanlarında ve ABD’nin birkaç eyaletinde çıkabilirsiniz. Sıfırdan yüz kilometreye hızlanma süresi ise bir yarış otomobilini aratmayacak nitelikte: 4.4 saniye. Elektrikli otomobillerde gelinen son nokta olarak lanse edilen Tesla Model S’in taban fiyatı 95 bin 800 dolar. İstediğiniz aksesuarlar, güç ve menzil artırımı, fiyatı kolaylıkla 148 bin dolara kadar çıkarabiliyor. Şirket bu yıl dünya çapında toplam 20 bin adet satmayı hedefliyor.

Dacia Sandero

dacia sandero

Altı bin sterlinin altında olan fiyatı ve 98 gram karbondioksit şahmıyla pek çok Avrupa ülkesinde en çok satan otomobillerden. On yıl kadar önce bu Romen markasını kimse önemsemezken bugün otomobil dergilerinin “en çok satan”, “en çevreci” otomobiller listesine girmeyi başarmış durumda.
1.0 litrelik motoru olan modelleri de var. Ancak yakıtın en verimli, en tutumlu kullanıldığı motorları 1.4 ve 1.6 litre hacme sahip olanları. Küçük olmakla birlikte güvenlik testlerinden dört yıldız alan (tam not beş yıldız) Sandero, geçen yıl Paris Motor Show’da, otomobilseverlerin karşısına çıkmıştı.

Alev Rigel / ParaBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu