Anasayfa / Emlak Haberleri / Bulunduğu bölgeye el veren inşaatçılar

Bulunduğu bölgeye el veren inşaatçılarPek çok inşaat şirketi, yapımım üstlendikleri projelerin yanı sıra, bulunduğu bölgede, yoldan okula ve altyapı uygulamalarına kadar çok sayıda ihtiyaca da el atıyor. Kimi içinde yer aldığı bölgenin yüksek gerilim hattını yerin altına alırken, kimisi köprü, kavşak, yol inşa ediyor. Bazı inşaat firmaları ise bölgenin gereksinimine göre çeşitli büyüklüklerde okul yapıyor.

Türkiye’nin büyük şehirlerinde ama özellikle de İstanbul’da dev gayrimenkul projeleri art arda yaşam buluyor. içlerinde binlerce konutu, işyerini, otelden hastaneye kadar farklı yaşam alanlannı barındıran projeler var. Bölgelerinde, semtlerinde tüm sosyal yaşamı değiştiren bu dev yapıların gelişi yörede de önemli değişimleri beraberinde getiriyor. İnşaat şirketleri, bölgenin kimi altyapı projelerine el atarak bir anlamda semtlere sosyal destek veriyorlar.

Bugün pek çok inşaat şirketi, projelerinin dışında kalmasına karşın, yol, kavşak, köprü yapımına imza atıyor, yüksek gerilim hatlarının yeraltına alınmasını sağlıyor, okul, hastane yaparak bölge halkının sosyal yaşamına deyim yerinde ise el atıyor.

rezidans

ÖZEL METRO YAPIYOR

Bu konudaki en iddialı yatırımlardan biri olan Türkiye’nin ilk özel metrosu ise Vadi İstanbul projesinde hayata geçmeye hazırlanıyor. Metro ile birlikte Cendere ile Seyrantepe arasında bağlantı sağlanmış olacak.

Vadi İstanbul projesinin ortaklarından Süleyman Çetinsaya, 15 milyon Euro’luk yatınm planlanan Türkiye’nin ilk özel metrosu için düğmeye bastıklannı, bu metro ile Vadi İstanbul’un AVM kısmını Galatasaray’ın Türk Telekom Arena Stadı’na bağlayacaklarını söylüyor.

TEMA İstanbul projesi Genel Müdürü Mesut Arslan, inşaat şirketlerinin bölgelerindeki yollann yapımını, altyapı çalışmalannı üstlenmeye dönük uygulamalann ilk olarak 1980’li yıllarda ABD’de başladığına dikkat çekiyor. Arslan, “O tarihte ABD’deki belediyelerde yaşanan ekonomik sıkıntılar özel sektörü böyle bir işbirliğine yönlendirdi. Dünyaya model olan bu proje ülkemizde de son 10 yıldan bu yana artarak uygulanıyor” diyor.

Yine Atakent’te yer alan Tema İstanbul projesi de yaklaşık 80 milyon liralık yatırımla yolları genişleterek, TEM’in üstünden köprü geçirerek ve yan yolları birbirine bağlayarak bölgede ulaşımı kolaylaştıracak.

ŞEHİRLE BÜTÜNLEŞEN YAPILAR

Türkiye’de yaşanan altyapı sorunları inşaat şirketlerini bu tür yatırımlarını yapmaya yönlendiriyor. Çünkü altyapısı yeni gelişen ya da gelişmemiş bölgelere lüks projeler yapan yatınm-cılar projenin kapısından çıkar çıkmaz sorunlar yaşanmaması için proje çevresini güzelleştirmeye, ulaşımı kolaylaştırmaya yönelik yatınmlar yapıyor.
Yapılan yapıların şehirle birleşmesi halinde yatırımın anlam kazandığına dikkat çeken inanlar inşaat Yönetim Kurulu Başkanı Serdar inan, bu gerçekten yola çıkarak çevreye değer katacak yatırımlara da bütçe ayırdıklarına vurgu yapıyor, inan, “Tüm inşaat şirketlerine çevrelerini önemsemelerini tavsiye ediyorum” diyor.

  Ev sahibini ihbar et ödülü al!

Kocaeli’nde 250 milyon dolarlık yatınmla, otel, hastane, AVM, kongre ve gösteri merkezinden oluşan Symbol adıyla karma proje inşa eden Kavanlar Grubu, Symbol AVM’nin yakınlarında yer alan ve ödenek bulunamaması nedeniyle uzun yıllardan bu yana bir türlü inşa edilemeyen bir köprülü kavşağı inşa etti. Kavanlar Grup Yönetim Kurulu Başkanı Cengiz Kavan, 24 milyon liralık yatırım yaptıkları kavşak ile Kocaeli’de uzun yıllardan bu yana inşa edilemeyen bir kavşağı hayata geçirerek trafik sorununa çözüm getirdiklerini söylüyor.

YÜKSEK GERİLİM YER ALTINA

Batışehir projesi ile Bağcılar’da yüksek gerilim hattını yer altına alıp yan yollar yapan Ege Yapı Yönetim Kurulu Başkanı İnanç Kabadayı, “25 milyon liralık yatırımla Bağcılar-Atışa-lanı hattında yaklaşık 200 bin kişiyi etkileyen, insan sağlığı açısından tartışılan 4,5 kilometrelik yüksek gerilim hattını yer altına aldık. Çevre yollarına da yaklaşık 10 milyon liralık yatırım yaptık” diyor. Kabadayı, Batışehir ile Hürriyet binasının bulunduğu bölgeyi birbirine bağlayan bir yol inşa ederek TEM yolunun yükünün hafifletilmesini planladıklannı söylüyor.

Aştaş İnşaat İş Geliştirme Sorumlusu İrfan Aşçıoğlu, yaptıkları projelerle bulundukları bölgelere ekonomik olarak değer katmanın yanı sıra sosyal açıdan da katkıda bulunduklarına dikkat çekiyor.

KARTAL’A DEĞER KATIYOR

İstanbul’un sayfiyelerinden biri olan Kartal da yeni projelerle öne çıkıyor. Dap Yapı’mn önünde mega yat marina alanı bulunan, içinden hızlı tren geçen İstMarina projesi de bölgenin çehresini değiştirecek. Bölgeye yapılan yatırımlarla da bölgenin ulaşımı kolaylaşacak.

Dap Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ziya Yılmaz, “İstMarina’ya 30 milyon lira değerinde köprü yaparak, tren yolu ve sahil yolu üzerinden geçen köprülerle E5 ve Eö’yı sahil yoluna bağladık. Aynca köprüleri kavşakla tamamladık” diyor.

img008

inşaat şirketlerinin geliştirdikleri projelerin çevresine yönelik yatırımları, yatırım bedelinin yanı sıra birçok merciden izin alınmasını gerektiren uzun bir prosedürü beraberinde getiriyor. Örneğin bölgede yer alan bir yüksek gerilim hattının yer altına alınması için 20’ye yakın kurumun izni gerekebiliyor. Yanyol, köprü, kavşak gibi yatırımlar da büyükşehir belediyelerinden Karayolları Genel Müdürlüğü’ne kadar birçok kurumdan izin alınıp protokoller yapılmasını gerektiriyor. Bu izin süreçleri şirketleri yapılan işten daha çok yoruyor. Kamu yararı gözetilerek bu tür prosedürlerin kısaltılması halinde markalı projelerin çevrelerine daha çok katkı vermesinin sağlanabileceğine dikkat çekiliyor.
Yazımızı beğendiniz mi?

Size daha güzel hizmet sunabilmemiz için lütfen bize destek olun. Yazımızı aşağıdaki sosyal medya sitelerinde paylaşabilirsiniz.

Bunu da İnceledinizmi ?

Emlakçı karmaşasına teknolojik çözüm

Emlak hizmetleri Türkiye’de standardının artması gereken alanlardan biri. Teknoloji ve online çözümler L bunu hızlandırabilir. …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir