Anasayfa / Teknoloji İnovasyon / Bulut bilişim, iş süreçlerinde işletmelere birçok avantaj sağlıyor

Bulut bilişim, iş süreçlerinde işletmelere birçok avantaj sağlıyorbulut bilisimTeknoloji dünyasında son dönemin en öne çıkan trendlerinden biri olan ve giderek yatırımların arttığı bulut bilişim, iş süreçlerinde işletmelere birçok avantaj sağlıyor. Verilerinin tümüne her yerden ulaşmanın yanı sıra birçok hizmeti de sadece bir internet bağlantısıyla ve mobil olarak almayı sağlayan bulut bilişim, şirketler için her geçen gün daha da kullanımı avantaj yaratacak teknoloji hizmeti olarak öne çıkıyor ve BT dünyasına damgasını vurmaya devam ediyor.

Geçmişte elektrik yaygın biz hizmet değilken, üretim yapabilmek için kendi bünyesinde elektrik üretmek durumunda kalan işletmelerin, elektriğin yaygın olarak sunula-bilmesiyle birlikte asıl işlerine odaklanabildikleri gibi, bugün pek çok işletme de artık oldukça yaygın hale gelmiş iletişim, birlikte çalışma, altyapı ihtiyaçlarını sadece bir internet bağlantısıyla bulut bilişim sayesinde karşılayabilir dürümdalar.

Bulut bilişim sayesinde işletmeler sürekli olarak yeni altyapıya yatırım yapmak, yeni personeli eğitmek veya yeni yazılımların lisanslarını almak zorunda kalmadan bilişim kaynaklarına hızla erişim imkânına sahip oluyor. BT sektöründe, bulut bilişime yönelik bu değişimin ardında müşteriler, işletmeler ve ayrıca çevre üzerindeki beklenen yararlar yatıyor.

• Tüketiciler için bulut, birbirine daha fazla ve daha iyi bağlı bir dünya demek; bu veri ve bilgilerine istedikleri zaman istedikleri yerden erişebilecekleri anlamına geliyor.

• Bulut bilişim işletmeler için yeni bir ekonomi, bütçeleri üzerinde daha iyi bir kontroi sunuyor ve büyük ve masraflı veri merkezlerinin sürdürülmesi ve çalıştırılması ihtiyacını ortadan kaldırıyor. Bulut ayrıca yeni şeyleri yeni yöntemlerle yapma gücünü sağlıyor. Örneğin bilginin olağanüstü büyüklükteki bir işlem gücüyle bir araya gelmesi, yeni işletme modellerine, yeni pazarlara ve yeni müşteri deneyimi kategorilerine kapı aralıyor. Bulut bilişimin sunduğu yeni ekonomiye bakıldığında gündeme gelen Forrester’ın toplam ekonomik etki çalışmasına göre, Mic-rosoft’un bulutta üretkenlik hizmeti Office 365’in %315 bir yatırım geri dönüşüyle 4 ayda maliyetini çıkardığı görülüyor.

• Bulut bilişim çevre içinse, işletme uygulamalarının kullanımıyla ilişkili enerji kullanımı ve karbon ayak izini önemli ölçüde azaltma potansiyeline sahip. Microsoft, Accenture ve WSP Environment & Energy tarafından yapılan bir araştırma, iş uygulamalarını, kurum içi altyapı yerine bulut üzerinde çalıştırmayı seçen işletmelerin enerji tüketimlerini ve karbon salınımlarını % 30 ile 90 arasında azaltabileceğini gösteriyor. Bu faydaları dikkate alan birçok BT ve işletme yöneticisi artık buluta geçip geçmemeyi değil “nasıl” ve “ne zaman” geçebileceğini değerlendiriyor.

Microsoffun bulut bilişim deneyimi

Microsoft neredeyse 18 senedir dünyanın en güvenilir ve en geniş bulut hizmetlerini sunuyor, iletişim (e-posta, toplantı), birlikte çalışma (belge saklama, paylaşma, iş akışı), reklam, iş uygulamaları (CRM, iş verimliliği), depolama, yönetim ve altyapı hizmetleri dâhil olmak üzere kurumsal sınıfta eksiksiz bir dizi bulut tabanlı çözümler sağlanıyor. Bu kurumsal sınıftaki hizmetler, Microsoft tarafından veri merkezlerinde yönetilen abonelik hizmetleriyle sunuluyor ve hem direkt olarak, hem de Microsoft iş ortakları aracılığıyla ticari olarak sunuluyor.

Bulut hizmetlerini müşterilerin ihtiyaçlarına en uygun şekilde sunma konusunda derin bir tecrübeye sahip Microsoft, bulut hizmetlerini sizin belirlediğiniz şartlara göre sunabiliyor. Microsoft bugün,

1. Kendi veri merkezi üzerinden genel bulut hizmetlerini sunuyor
2. Müşterilerine kendi ortamlarında en uygun bulut ortamlarını kurabilmeleri için özel bulut çözümleri sunuyor 3- iş ortaklarıyla çalışarak iş ortaklarına ait bulutlar üzerinden hizmet sağlıyor

4. Kurum içi ve çevrimiçi hizmetlerden oluşan hibrit sistemler sunuyor

Microsoft bulut hizmetleri her yıl bir milyarın üzerindeki insana ve 20 milyon işletmeye ulaşıyor. Çevrimiçi iletişim ve işbirliği hizmetlerinden bugün tüm dünyada milyonlarca ücret ödeyen kullanıcı ve Fortune 500 şirketlerinin yarısı yararlanıyor. Microsoft’un bulut hizmetleri tüm dünyada, müşterilerinin de bulut hizmetlerinden yararlanmasına imkân sağlayan 16 bin iş ortağı tarafından destekleniyor.

  Onkyo’dan, Android’li Yeni İnternet Tableti: TA117

Sadece son bir yılda Microsoft bulut hizmetlerine yatırım yapan Microsoft müşterileri, tüm müşterilerinin beşte biri adedi seviyesine ulaşmış durumda. Ayrıca 2011-2012 döneminde sadece AR-GE odaklı yapılan 9.4 milyar dolarlık yatırımın büyük bölümü de bulut teknolojilerine yapılmış durumda. Bu figürler Microsoft’un bulut bilişime yönelik taahhüdünü ve lider olma yolundaki iddiasını da ortaya koyuyor.

Microsoft’un genel bulut hizmetleri

Microsoft, kurumun kendi veri merkezinde oluşturabileceği özel bulut çözümlerinin yanı sıra, işletmelerin her türlü ihtiyacını bir bulut hizmeti üzerinde karşılanabilmesi için kapsamlı çözümler sunuyor. Office 365, Windows Azure ve Windows Intune. Bu çözümleri kısaca özetleyecek olursak:

• Office 365: Office 365, Microsoft’un bir kurumun tüm iletişim ve birlikte çalışma ihtiyaçlarını bulut üzerinden Office paketi de dâhil olacak şekilde sağlayan genel bulut hizmeti, içeriğinde Office Pro Plus paketi ile birlikte, iletişim için Exchange Online ve Lync Online, birlikte çalışma içinse SharePoint Online hizmetlerini içeriyor. Ayrıca isteyen kurumlar proje yönetimi ihtiyaçları için ek olarak Project Online ve Project Pro for Office 365 hizmetlerini de Office 365 üzerinden temin edebiliyorlar. Yine dünyanın en popüler süreç görselleştirme ve yönetim çözümü Visio da Office 365 üzerinden Visio Pro for Office 365 adıyla alınabiliyor. Detaylı bilgi almak isterseniz www.Office.com sitesini inceleyebilirsiniz.

• Windows Azure: Windows Azure, Microsoft tarafından yönetilen veri merkezlerinden oluşan global bir ağda hızlı bir şekilde uygulamalar oluşturmanızı, dağıtmanızı ve yönetmenizi sağlayan açık ve esnek bir bulut platformudur. Herhangi bir dili, aracı veya çerçeveyi kullanarak uygulamalar geliştirebilirsiniz. Ve halka açık bulut uygulamalarınızı mevcut BT ortamınızla tümleştirebilirsiniz. Detaylı bilgi almak isterseniz www.windowsazure.com sitesini ziyaret edebilirsiniz.

• Windows Intune: Microsoft’un bulut tabanlı yönetim hizmetidir. Windows Intune ile Windows ve diğer tedarikçilere ait mobil cihazlarınızı ve PC’Ierinizi yönetebilir, yazılım ve yama dağıtımını kolay bir yönetim paneli üzerinden ger-çekleştirebilirsiniz. Detaylı bilgi almak için www.window-sintune.com web sitesine göz atabilirsiniz.

Türkiye’deki müşteri ivmesi

Dünyada olduğu gibi Türkiye’de de Microsoft bulut hizmetlerini kullanmaya başlayan her ölçekte ve sektörde pek çok kurum, faydalarını kısa zamanda görmüş durumda. 5in-paş GYO, bulutta üretkenlik hizmeti Office 365 sayesinde toplam sahip olma maliyetini 75% oranında düşürürken, Çe-likel Alüminyum iletişim maliyetlerini 2/3 oranında azaltmış. Bir teknoloji şirketi olan Bircom ise operasyonel maliyetlerini 40% seviyesinde azaltmış. Bunlar gibi yüzlerce kurum binlerce kullanıcısının ihtiyaçlarını bugün Microsoft bulut hizmetleriyle karşılıyor.

Microsoft İşinizde Bulut Zirvesi

Bulut bilişimin faydalarını anlamak için farkındalığın artması da önemli bir nokta. Bu doğrultuda Bulut bilişim alanında yatırım ve hizmetleriyle öne çıkan Microsoft da işletmeleri bu konuda bilgilendirmek, ürünleri nasıl kullanacaklarını anlatmak ve onlara nasıl kolaylık sağlayacağını göstermek için 2 Nisan günü Microsoft işinizde Bulut Zirvesi’ni düzenledi.

“Bulut Çağı’na Hazır mısınız?” sloganıyla gerçekleşen Microsoft işinizde Bulut Zirvesi’nde, bulut bilişimin en güçlü temsilcilerinden Microsoft da Office 365, Windows Azure ve Windows Intune ürünlerini iş dünyası temsilcilerine tanıttı.

Program çerçevesinde gerçekleştirilen panelde ise Microsoft Türkiye, Akbank ve Vodafone Türkiye yöneticileri, bilişim sektörünü ve ekonomiye katkılarını değerlendirdi. Yapılan diğer oturumlarda ise Microsoft’un bulut yaklaşımı ile farklı sektörden temsilcilerin teknolojiyle buluşup işlerinde yarattıkları başarı hikâyelerine yer verildi. Panel sonrası düzenlenen paralel oturumlarda ise bütünleşik ürünler ve çözümlerle ilgili detaylar ele alındı. Burada bu zirvenin ayrıntılarını okuyabileceksiniz.
Yazımızı beğendiniz mi?

Size daha güzel hizmet sunabilmemiz için lütfen bize destek olun. Yazımızı aşağıdaki sosyal medya sitelerinde paylaşabilirsiniz.

Bunu da İnceledinizmi ?

Siber Saldırı Yöntemleri Neler? Nasıl Korunmalı?

Siber saldırılar 2021’e kadar yılda 6 trilyon dolar global maliyete yol açacak. Peki, bu yıl …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir