Anasayfa / Kariyer ve İş / Bulut Bilişim Sayesinde 4.250 Kişi İşe Alınacak

Bulut Bilişim Sayesinde 4.250 Kişi İşe AlınacakBilişim, alt alanlarıyla birlikte birçok sektörü de geliştirerek büyümeye devam ediyor. Türkiye henüz bilgi teknolojileri alanında yolun başında olsa da sektörün eğitimli eleman ihtiyacı artıyor. Yenibiris.com’daki ilanlara göre bulut bilişim sayesinde 4.250 kişi işe alınacak.

bulut-bilisimBilgi teknolojileri alanındaki yenilikler bilindik meslek ve iş alanlarını da geliştirip değiştirdi. Bilişim aygıtları arasında ortak bilgi paylaşımını sağlayan hizmetlerin tümünü kapsayan bulut bilişim teknolojisi, Yenibiris.com ilanlarına göre bu dönemde başta yazılım geliştirme uzmanı olmak üzere 4250 kişi arıyor.

Türkiye Bilişim Sanayicileri Derneği (TÜBİSAD) verilerine göre Türkiye’de bilişim sektöründe yaklaşık 126 bin kişi çalışıyor. Sektörde eğitim düzeyi yüksek, nitelikli bir işgücü yapısı olması nedeniyle nitelikli işgücü açığı artıyor. Yine aynı dönemlere oranla bilişim alanında iş fırsatları yüzde 11 oranında arttı. Yenibiris.com ilanlarıyla sektörde bu dönemde istihdam edilmek üzere 4.250 kişi aranıyor. En çok ihtiyaç duyulan pozisyon ise yazılım geliştirme uzmanı. Sektöre gençlerin ilgisi de artıyor. Geçtiğimiz 3 aylık döneme (nisan-mayıs-haziran) oranla son 3 ayda (temmuz-ağustos-eylül) ilanlara yapılan başvurular yüzde 41 arttı.

Yeni pozisyonlarla birlikte sektörde öne çıkacak meslekler şöyle:

– SEO uzmanı

– SEM danışmanı

– Veri ambarı yöneticisi

– Veri madenciliği uzmanı

– Veri güvenlik danışmanı

– Bulut bilişim mühendisi

– Sanallaştırma danışmanı

– Test danışmanı

– İş analisti

– Mobil uygulamalar uzmanı

– ERP danışmanı

– Dijital pazarlama uzmanı

– Sosyal medya yöneticisi

– Mobil yazılım uzmanı
Anadolu Bilişim Strateji ve Pazarlama Müdürü Övgü Güneri sektördeki iş fırsatlarına dair şunları söylüyor: “Bulut bilişim teknolojileri ile her şeyin hizmet olarak alınabileceği bir döneme giriyoruz. Hizmet ile ilgili pozisyonlar ön plana çıkıyor. Hizmet seviyesi yöneticiliği, teknik müşteri yöneticiliği, veri merkezi teknik altyapı uzmanlığı en çok aradığımız pozisyonlardan. Yeni teknolojilere yönelik mimar uzmanları, bulut bilişim mühendisleri, veritabanı uzmanları ve sanallaştırma danışmanları öne çıkacak diğer pozisyonlar arasında olacak.” Software AG Türkiye Başkan Yardımcısı Gökhan Arıksoy iş imkanlarının gelecekte çok daha fazla olacağını belirtiyor: “Özellikle eğitim, teknoloji ve sağlık alanlarında mucizevi çözümler yaratacak. Sanallaştırma ve iş zekâsı gibi kavramlar, ülkemizde de yavaş yavaş oturmaya başlayacak. Ülkemizdeki talebin devamı olarak Türkiye’de yazılım ve tasarım uzmanlarına olan ihtiyacın her zamanki gibi devam ettiğini, veri analisti, ERP danışmanı gibi yeni iş tanımlarının yavaş yavaş oluşacağını görüyoruz.”

  Değişen Koşullara Uyum Göstermek Neden Zordur

Kalifiye eleman ihtiyacı artıyor

Nexum Yönetici Ortağı Filiz Behrendt, 2012 yılının e-ticaret girişimlerinin ön plana çıktığı, yabancı yatırımcıların şirket ortaklık ya da satın almaları ile Türkiye pazarında daha aktif rol aldığı bir yıl olduğunu belirterek, “Kalifiye eleman ihtiyacı her geçen gün artıyor. Belli teknolojilerde uzmanlaşmış, yabancı dil de bilen eleman bulmak en önemli problem. Özellikle bizim gibi yurtdışına açılmış şirketlerde hem teknik bilgi, hem de İngilizce mutlaka aranan özellikler arasında oluyor. İki özelliği de birarada bulmak oldukça zor. Önümüzdeki dönemde sharepoint portal konusunda uzman yazılımcılar, mobil uygulama geliştiriciler ve her zaman en önemli ve en zor bulunan pozisyon olan proje yöneticiliği ön plana çıkan ihtiyaç ve pozisyonlar arasında yer alacak” diyor.

Akıllı telefonlar ekosistem oluşturdu

Nokia Türkiye Genel Müdürü Çiçek Uyansoy İcan ise akıllı telefonlara talebin artmasıyla yeni bir ekosistemin oluştuğunu açıklıyor: “2012 yılında satılan cihazların yüzde 40’ı akıllı telefon. Türkiye cep telefonu pazarı da gerçekten büyük. Özellikle akıllı telefonlara artan talep ile yerel mobil uygulamaların önemi de artıyor. Bu da beraberinde mobil uygulama yazılımı ve geliştirme alanında yeni bir ekosistem yaratmakta. Birçok kişinin yaratıcı fikirlerini hayata geçirmek için girişimde bulunmasını büyük bir heyecanla destekliyoruz. Bu sektörde yer almak isteyen gençlere önerim son trend ve yenilikleri takip etmeleri, denemeleri ve eğer yaratıcı bir fikirleri varsa cesaretle peşinden gitmeleri.”

Yenibiris.com-Nur GÜN
Yazımızı beğendiniz mi?

Size daha güzel hizmet sunabilmemiz için lütfen bize destek olun. Yazımızı aşağıdaki sosyal medya sitelerinde paylaşabilirsiniz.

Bunu da İnceledinizmi ?

Konferanslara Katılarak Parlak Bir CV Yazmak

Parlak ve ilgi çekici bir CV yazmak. Orijinalinin simülasyonu olan Model Birleşmiş Milletler (MUN) konferansları …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir