Anasayfa / Haberler / Bunları Biliyormuydunuz?

Bunları Biliyormuydunuz?Günümüzden 3 bin yıl önce dünyanın bilinen en önemli ticaret merkezlerinden biri, şimdi Kayseri ili sınırları içinde kalan Kaniş Karum’dur.

2011 yılında İstanbul’da, 2’si Anadolu tarafında, toplam I8AVM açıldı.

Türkiye’de yürüyen merdiven ilk kez Ankara’da kullanıldı.

Perpa’nın içindeki yolların toplam uzunluğu 38 km’dir Türkiye’nin ilk alışveriş merkezi Galleria’yı, ilk açıldığı ay I milyon kişi ziyaret etti.

İstanbul’un popüler bir AVM’sini bir cumartesi günü ortalama 80 bin kişi ziyaret ediyor.

İstanbul’daki AVM’lerin toplam vitrin alanı yaklaşık 200 bin metrekaredir. Bu alan, 40 futbol sahasına eşit ve 11 tam günde gezilebiliyor.

2011 yılı itibarıyla, İstanbul’da trafiğe kayıtlı toplam araç sayısı 15 milyon 724 bin 940’tır.

Çalışan bir İstanbullu ortalama ömrünün bir buçuk yılını işe gidip dönmek için trafikte geçiriyor.

Bir markete “hiper”market denebilmesi için, en az 40 bin çeşit ürüne sahip olması gerekiyor.

Türkiye’deki aktif kredi kartı sayısı 49 milyon 508 bin 73 l’dir.

Ülkemizdeki ilk reklam ajansı, Osmanlı döneminde David Samanon, Jac Hulli ve Ernest Hoffer tarafından I909’da “ilanat Reklam Acentesi” adıyla kurulmuştur. 1920’lere kadar, devlet kurumlarında cumartesileri de tam gün çalışılıyordu.
2010 tarihli Alışveriş Merkezleri, Büyük Mağazalar ve Zincir Mağazalar Kanunu Taslağı Tasarısı’nda, yapılarda konumlanacak sanat galerilerinin alanlarına dair yapılan nümerik düzenlemeler otopark düzenlemeleriyle aynı madde içinde yer alıyor.

Dünyanın ilk açık alışveriş mekanı olan agoralar, M.Ö 7.yy’a ortaya çıkmaya başladı. İlk planlı alışveriş yeri ise M.S.2.yy’da Roma’da kuruldu.

1840 yılında Osmanlı imparatorluğu’nda ilk kağıt paranın kullanılmasından 6 yıl sonra Nevv York’ta ilk “department store” açıldı.

Dünyanın ilk gökdeleninin, 1885 yılında Chicago’da inşa edilmesi, İstanbul’da Tünel inşasının 10 yıl sonrasına denk geliyor.

  Yönetim kurulları nasıl kurtulur?

1892 yılında Türkiye’de ilk asansör Pera Palas İstanbul’da kullanılırken, bundan 4 yıl sonra dünya Nevv York’ta ilk yürüyen merdivenle tanıştı.

1950 yılında Türkiye’nin ilk çok katlı mağazası YKM açılırken, dünyanın ilk kapalı AVM’si Northgate Shopping Çenter Seattle hizmete girdi.

Türkiye’de ilk kredi kartı 1968 yılında; ABD’nin Ay’a insan göndermesinden I yıl önce kullanıldı.

İstanbul’da 300’ü aşkın AVM var ve bunların günde 20 ila 50 bin arasında ziyaretçisi bulunuyor. İstanbul’daki sanat galerisi sayısı ise sadece 50.

Türkiye’nin ilk sanal süpermarketi 1997 yılında açıldı. Amerika’da satılan ayakkabıların yüzde 98’si ülkeye ithal edilmiştir. Bu ürünlerin büyük çoğunluğu Çin’den gelmektedir.

Alışveriş mecraları, haftalık alışveriş yapılabilir zaman dilimleri açısından karşılaştırıldığında, pazar yeri için 8 saat, sokak için 50 saat, AVM için 84 saat ve internet için 168 saat gibi bir tablo ortaya çıkmaktadır.

Bir AVM’nin inşaatında kullanılan malzemeyle, 2 Boğaziçi Köprüsü, 240 olimpik havuz, 6 Galata Kulesi, 3 Eiffel Kulesi ve 64 futbol sahası yapılabilir.
Yazımızı beğendiniz mi?

Size daha güzel hizmet sunabilmemiz için lütfen bize destek olun. Yazımızı aşağıdaki sosyal medya sitelerinde paylaşabilirsiniz.

Bunu da İnceledinizmi ?

Marka şehir: Nevşehir

Nevşehir Ekonomisi Nevşehir Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı M. Arif Parmaksız, Gıda Depolama …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir