Kariyer ve İş

Burçlara Göre Kariyer Çözümlemesi

burc meslekİş dünyasında bir pozisyona eleman seçerken aranan belirli kriterler vardır, mesela liderlik, başkalarını motive edebilme kapasitesi, esneklik gösterebilme becerisi, iletişim ve sosyal ilişkiler açısından güçlü olmak, estetik duygusuna sahip olmak gibi. Astrolog Meral Pala, aranan niteliklerin bir kişide olup olmadığı sorusunun cevabının astrolojik haritasında gizli olduğunu söylüyor. Tabii bunun için de insan kaynakları alanında bir astrolog yardımıyla astrolojik haritanın değerlendirilmesi gerekiyor. Bir kişinin potansiyelini çözerken öz burcunun tek başına anlamsız olacağının altını çizen ve tabloyu bir bütün olarak değerlendirmek gerektiğini söyleyen Meral Pala, burçlara göre kariyer çözümlemeleri yaptı.

KOÇ burcu; doğuştan savaşçı ruhlu ve liderdir, emir almaktan hoşlanmaz, kendi adına karar verip uygulamak ister. İlkleri denemeye cesareti vardır. Aşırı benmerkezci olarak görülebilir. Koç karakteri açık, dobra ve nettir; son sözü ilk başta söyleyebilir. Ekip çalışmalarına ancak liderlik pozisyonundaysa katılmak ister. Fiziksel enerjisi yüksektir, sabit ve rutin görevlerde sıkılabilir, hareket alanı olan görevler ona cazip gelir. Hızlıdır ve çabuk karar vermeyi gerektiren işlere gayet uygundur. Örneğin, acil yardım servislerine son derece uygun bir kişilik yapısındadır.

BOĞA, Koç’un başladığı işlerin somut hale gelmesi Boğa’nın işidir. Riskli konulara girmek istemezler. Barışçıl tiplerdir, bulundukları ortama sükûneti ve ahengi getirirler. Etrafa güven duygusu yayarlar. Ancak süratli hareket edilmesi gereken durumlarda yavaş kalabilirler. Estetik anlayışları gelişmiştir, görsel sanatlarla ilgili konulara yönelebilirler. Maddi dünyayla ilgili konularda mesela bankacılık ve finans alanında ya da taş-toprakla ilgili konulara sıcak bakabilirler. Aynı kurumda uzun yıllar sadakatle çalışabilirler.

İKİZLER’de mantık ön plandadır ve iş yaşamında duygulara yer vermezler, hızlı düşünür, çabuk harekete geçerler. İletişim becerisi gerektiren konulara yönelirler. Çok yönlü kişilikleriyle yeni konular öğrenmeye açıktırlar. Bir iş yerinde joker eleman gibidirler. El becerisine sahiptirler. Gazetecilik, muhabirlik, yazarlık onlar için ideal olabilir. İfadeleri güçlüdür. Objektiflikleri hukuk alanına çekebilir. Sosyal ilişkileri ve haberleşme ağları gelişmiştir. Ticari zekâlarıyla satış ve pazarlama elemanı olarak başarılı olabilirler. Öğretmenlik onlara tatmin sağlar. Bir çağrı merkezi elemanı olarak gayet başarılı olabilirler. Rutin pozisyonlarda sıkılabilirler.

YENGEÇ, duygusal zekâları yüksektir, empati gücüne sahiptirler. Hassas ve kırılgan yönleriyle sanatçı kapasiteleri olabilir. Korumacılık duyguları gelişmiştir; anneliği anımsatan mesleklerde çalışabilirler. Çocuk eğitmeye yönelik konularda mesela anaokulu öğretmenliğinde başarılı olabilirler. Beslenmeyle ilgili konularda, yiyecek-içecek sektöründe görev alabilirler. Otel, restoran, kafe tarzı yerlerde iş edinebilir; aşçılık, hosteslik yapabilirler. Gayrimenkul sektörüne girebilirler. İç mimari, ev dekorasyonu gibi işlerde başarılı olabilirler. Antika ve tarihe yatkınlıkları bu alanlarda iş fırsatları getirebilir. Koruma ve güvenlik alanında çalışabilirler.

ASLAN, sahnede olmak ister, karizmatiktir. Doğuştan liderlik becerisine sahiptirler, başkalarına da motivasyon aşılarlar. Detaylarla uğraşmayı gerektiren konular için başkalarını görevlendirmeyi tercih ederler. Geri planda kalmak istemezler, sahnesi olan işleri tercih ederler. Tükenmez bir enerjileri vardır. Onlara ön planda olma, ışıldama imkânı veren pozisyonlar idealdir. Babacan tavırlarıyla sevilen bir lider olabilirler.
BAŞAK, organizasyon işlerinde mükemmeldir. Tam bir görev adamı olduklarını söylemek gerek. Kalite kontrol elemanı gibi analiz ve ayrıştırmada üstünlükleri vardır, mümkün olan en ideal düzeni sağlama becerisine sahiptirler. Zihinsel çalışmalarda, hesap işlerinde başarılı olurlar. Dakiktirler ve analitik düşünme yetenekleri vardır. Hemen her konuda pratik ve beceriklidirler. Eğitimle yeni beceriler kazanmaya açıktırlar. El becerileri gelişmiştir. Sağlık sektöründe başarılı olabilirler. Ancak detaylara fazla takılıp büyük resmi kaçırma riski olabilir. İşe yaratıcılık katmaktan ziyade verilen görevi en iyi şekilde yerine getirirler. Hayattaki hedefleri verimli olmaktır. Özveriyle çalışırlar.

TERAZİ, iletişimde ve sosyal ilişkilerde başarılı olur. Adalet ve eşitlik duygularının gelişmiş olması toplum içinde onları aranan kişilik yapar. Diplomasi gerektiğinde ve arabuluculuk konusunda başarılı olurlar. Sanat, estetik, moda ve kadınlarla ilgili konularda başarılı olabilirler. Bireysel çalışmaktansa, bir ekiple çalışmayı tercih ederler. Bazen kararsızlıkları zaman kaybına neden olabilir. Keyfe düşkünlükleri dikkat çeker. Şık ve zarif duruşları, rafinelikleriyle iş yaşamında iyi bir imaj çizerler. Temsil kabiliyetleri yüksektir.

AKREP, zor görevlerin adamıdır. Kolay kolay üstesinden gelinemeyecek görevleri onlara vermek uygun olur. Hem fiziksel hem de psikolojik açıdan dayanıklılıkları göze çarpar. Asla vazgeçmeyen yapıları ele aldıkları işi sonuca ulaşmadan bırakmayacaklarını anlatmaktadır. Hedefe kilitlendikleri zaman asla dönüşleri yoktur. Dedektifvari tavırlarıyla derin ve gizli konuları araştırıp çözmekte ustadırlar. Duygusal anlayışları ve sezgileri güçlüdür. İyileştirici yönleriyle tıp alanında özellikle cerrahlıkta başarılı olabilirler. Psikoloji ve psikiyatri alanında çalışabilirler. Yaratıcı alanda ve derin odaklanma gerektiren işlerde başarılı olurlar. Az ve öz konuşmalarıyla karizmatik lider olarak etraftakileri etki altına alır, sözlerini geçirirler.

YAY, hayatta her daim ileri gitmeyi hedefler. Belirgin özellikleri esneklik kabiliyetleri, risk almaya yatkın olmaları ve ne işle uğraşırlarsa uğraşsınlar inanarak, güvenerek yapmalarıdır. İyimser bakış açıları başarıya götüren anahtar gibidir. Her daim öğrenmeye ve eğitim almaya açıktırlar. Eğitimci rolü üstlenebilirler. Akademisyenliği meslek seçebilirler. Seyahat etmeyi gerektiren görevler tam onlara göredir. Özellikle yurtdışına yolculuklar onlar için keyif vericidir, isteyerek bu göreve talip olurlar. Basın-medya alanında bulunabilirler, bilgilerini yaymaktan mutlu olurlar. Felsefi ve dinle ilgili konulara sıcak bakabilirler.

OĞLAK, kariyer için bu dünyaya gelmiş gibidir. Kariyer basamaklarını yavaş ve emin adımlarla tırmanırlar. Disiplin, istikrar, sabır ve hırs başlıca özellikleridir. Adımlarını atarken riske girmezler. Ast-üst ilişkisine uygun davranırlar. Kurumsal yapılar içinde görev almak isterler, devlet kurumları onlar için idealdir. Bulundukları alanda mümkün olan en yüksek mertebeye çıkmayı hedeflerler. Yapı ve inşaat sektörü, mimarlık, madencilik, finans ve bankacılık alanlarında iş edinmeleri beklenebilir. Genelde resmi davranır, işyerinde sert bir mizaç gösterirler.

KOVA, sıra dışı kişiliklerdir, şok ederler, idealisttirler. Zihinsel yaratıcılıkta “1 numara” olarak değerlendirmek gerek. İletişim becerileri gelişmiştir ve geniş bir sosyal çevreye sahiptirler. Ancak etraflarındaki hayran kitlesine rağmen mesafeli dururlar, özgürlükten ödün vermezler. Entelektüel açıdan gelişmiş tiplerdir. Teknolojik yeniliklere kolayca hâkim olurlar. Gökyüzüne ilgi duyarlar ve havacılık sektörüne sıcak bakarlar. Bilimsel buluşçuluğun yanı sıra sosyal ve iletişime dayalı konularda sıra dışılıklarıyla dikkat çekerler. Baskıcılığa başkaldırabilirler. Yenilikçi ve ilericidirler. Sosyal sorumluluk projelerine sıcak bakarlar.

BALIK, rahatlıkla kendini işine adayabilir. Egoyu arka plana alabilir. Yaratıcılık ve hayal gücü gerektiren konularda çalışabilirler. Örneğin fotoğrafçılık ve reklamcılık alanında, müzikte, dansta, şiirde ve sanatın daha pek çok dalında bir artist olarak varlık gösterebilir. Hayal ürünü kurgusal yazılar yazabilir ve/veya reklamcılıkta metin yazarı olabilirler. Denizcilik sektörüne özel bir merak duyarlar, bu alanda fırsatları iyi karşılarlar. Psikolojik ve ruhsal konulara, sağlığa ilişkin mesleklere, şifacılığa yönelebilir, fedakârca gönüllü hizmetlerde görev alabilirler. Değişen şartlara kolay adapte olabilirler. Ancak bazen hedefi kaybetme riski taşıyabilir.

Hürriyet İK


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu