Emlak Haberleri

Bursada Gayrimenkul Sektörü

Marmara’nın önemli metropollerinden Bursa, sürekli gelişen sanayisiyle gayrimenkul sektöründe de büyük bir canlılık yaratıyor. Kentin batı ve güney-batı aksında nitelikli konut ve iş merkezleri öne çıkarken, kuzey ve doğu aksı da yeni gelişen bölgeleriyle dikkat çekiyor.

bursaİstanbul’a yakınlığı kadar, sahip olduğu nüfus ve sosyo-ekonomik altyapısıyla Türkiye’nin dördüncü büyük kenti Bursa, Doğu Marmara Bölgesi’nin en önemli metropolü. Hızla göç alan ilde, sekiz organize sanayi bölgesine ek, dört bölgenin daha kuruluyor olması, Bursa’nın hem yeni iş merkezleri hem de konut gereksiniminin önümüzdeki dönemde daha fazla artacağına işaret ediyor.

Kent, nitelikli konut ve yerleşim alanları açısından batıya doğru gelişiyor. 1+1 tipi konut projeleri en fazla, Bursa Organize Sanayi Bölgesi’nin de bulunduğu Nilüfer ilçesinde artıyor. Ticaret ve sanayinin yanı sıra Uludağ Üniversitesi nedeniyle Görükle de öğrenci evi tarzındaki 1+1 apartman dairelerinin yoğun ilgi gördüğü semtlerden.Bursa’nın, eski yerleşim alanları olan merkezdeki Yıldırım ve Osmangazi ilçeleri ise, kent genelinde yaşanan ama özellikle batı ve kuzey bölgelerinde kendini daha yoğun hissettiren prestijli konut uygulamalarının etkisinde kalıyor. Nilüfer ilçesindeki Ataevler, Ertuğrulkent, Altınşehir, Özlüce semtleri ile Demirtaş ilçesinde, sitelerin deprem yönetmeliğine uygun inşa edilmesi, kentsel hizmetlere erişim mesafeleri, otopark imkânı ve diğer sosyal olanaklarla konut fiyatlarının alıcılar tarafından makul olarak değerlendirilmesi ilgiyi günden güne artırıyor.

Lüks konutta iddialı fiyatlar

Bursa’da inşa edilen konut projeleri, kalite ve piyasa değerleriyle İstanbul ile yarışır durumda. Hızlı gelişen Nilüfer ve Osmangazi’nin yanı sıra kentin tarihi çekirdeğini oluşturan Yıldırım ilçesindeki kentsel dönüşüm hareketliliği, konut sto-ğunun iyileşmesine neden oluyor. Kent genelinde yapılan değerleme çalışmalarında en yoğun talep gören ilk dört ilçe sırayla Nilüfer, Osmangazi, Yıldırım ve Mudanya.

Bursa Büyükşehir Belediyesi tarafından hazırlanan 1/25.000 ölçekli nazım imar planı ile birlikte, İzmir yolu boyunca Özlüce, Irfaniye, Görükle ve Kayapa bölgelerinin de konut gelişimi açısından değer kazanacağı öngörülüyor.

Nilüfer

Burası, Bursa’nın batıya doğru yaşadığı gelişim ile birlikte konut stoğunun hızla arttığı ve arz-talep ilişkisinin dengeli şekilde ilerlediği bir yerleşim, ilçe genelinde, İhsaniye, Görükle, Balat, Odunluk, Ataevler, Ertuğrul, bir zamanlar kent merkezine uzak olmaları nedeniyle rağbet görmezken, özellikle son 10 yılda ulaşım altyapısının oluşmasıyla birlikte kârlı konut yatırımı hedefleyenlerin yoğunlaştığı bir bölge haline geldi.

Nilüfer ilçesinde daha çok, yatırımcıların sunduğu kaliteli ve modern mimariyle bütünleşen, sosyal gereksinimleri kendi içinde karşılayabilen siteler yer alıyor. Bölge, sanayi ve eğitim sektörünün önemli bir merkezi olması nedeniyle, daha çok öğrenciler, sanayi ve hizmet sektöründe çalışanlar ve kent merkezinin yoğunluğundan uzaklaşmak isteyen aileler tarafından tercih ediliyor. Prestijli konutların hızla yükseldiği Nilüfer ilçesinin bazı kesimlerinde, konut fiyatları 125.000 TL’den başlayıp 500.000 TL’ye kadar çıkıyor. İzmir yolu aksı üzerinde, konut ve ticaret fonksiyonları hızla gelişiyor. Bu gelişime paralel olarak ofis projelerinin de bölgede yoğunlaştığı görülüyor. Bursa’nın en yoğun ofis stoğunun yer aldığı bu aks üzerinde Nilpark, N&M Ofis Park, Kumova Plaza, Komkurt Plaza.Zeno Business Çenter ve Alpiş Plaza gibi varolan iş merkezlerine ek olarak henüz inşaatı devam eden Mihraplı Plaza ve Zorlu Çenter gibi pek çok ofis projesi bulunuyor. Yine Nilüfer ilçe sınırları içerisinde, Mudanya yolu üzerinde inşaatı devam eden Ofis 4200 Plaza bir diğer önemli ofis projesi olarak öne çıkıyor. Bölgedeki iş merkezlerinde kiralamalar, metrekare başına 7-21 dolar arasında değişiyor, izmiryolu aksının gelişmesi, büyük inşaat şirketlerinin bölgeye olan talebini artırıyor. Son 10 yıllık dönemde Nilüfer ilçesinde birçok alışveriş merkezi projesi de gerçekleştiriliyor. Orta ve üst gelir grubu konut kullanıcısının bölgede yoğunlaşması, alışveriş merkezlerinin yer seçim kararları üzerinde etkili oluyor. Korupark, Carrefour Bursa Alışveriş Merkezi, Nilpark Alışveriş Merkezi, Bauhaus ve Magazin Alışveriş Merkezi bölgede yer alan başlıca AVM’ler. Bu AVM’lerin ortalama doluluk oranı, yüzde 95 civarında.

Yıldırım

Bursa’nın tarihi dokusunun yoğun olarak hissedildiği bölge, son dönemlerde başlayan kentsel dönüşüm çalışmalarıyla yeniden ön plana çıkıyor. Özellikle ilçenin batısı, Ankara Yolu Caddesi boyunca, Erikli, Esenevler, Siteler mahalleleri, alt-orta gelir grubunun yoğunlukla ikamet ettiği yerleşim bölgeleri olmakla birlikte, buralardaki konut kaliteleri ve yapı biçimleri yavaş yavaş Nilüfer ve çevresindeki konut bölgelerindeki kaliteyi yakalama yolunda ilerliyor. Kentsel dönüşüm faaliyetleri ile kente yeni bir soluk kazandırma yolunda ilerleyen Yıldırım ilçesinin bazı kesimlerinde, konut fiyatları 90.000 TL’den başlayıp 200.000 TL’ye kadar çıkıyor. Yıldırım Belediyesi, son yıllarda başladığı kentsel dönüşüm atağını hızlanarak sürdürüyor.
“Ver gecekondunu, al daireni” sloganıyla hareket eden belediye, 4 milyon 990 bin metrekarelik alan üzerinde yeralan 39 bin konutun yıkılıp, yerine yüzde 40’ı yeşil alan, yüzde 60’ı inşaatalanı 50 bin depreme dayanıklı konut yapılacağını açıkladı, ilçenin Mevlana, Ulus, Yavuzselim, Arabayatağı, Çınarönü, Hacivat ve Şirinevler mahallelerini kapsayan projeye Nisan 2013’te başlanacağı belirtiliyor. Beş yıl içerisindetamamlanması planlanan projenin, TOKİ ve diğer inşaat şirketleri ile de yürütülebileceği belirtiliyor. Yıldırım ilçesinde uygulanan kentsel dönüşüm projelerine paralel olarak, bölgede ulaşım, altyapı ve sosyal donatı alanları ile ilgili birçok proje yürütülüyor.

Osmangazi

Kentin güney-kuzey aksında yer alan Osmangazi, kuzeyde İstanbul ile bağlantıyı sağlayan Yalova Yolu Caddesi boyunca gelişiyor, ilçenin özellikle doğusunda yer alan Oemirtaş mahallesi, son yıllarda hızla yükselen prestijli konut projeleriyle, Nilüfer’de yoğunluk gösteren nitelikli konutalanlarına eş değer bir görünüm yakalamaya çalışıyor. Bu eğilimin yakın gelecekte de sürmesi bekleniyor, ilçenin bazı kesimlerinde, konut fiyatları 100.000 TL’den başlayıp 500.000 TL’ye kadar çıkıyor.

Mudanya

Birzamanlaryalnızca Bursa’nın sayfiyesi olarak görülen Mudanya, kentin İstanbul ile deniz bağlantısını sağlamaya başladığından beri hızla gelişiyor.

İlçenin gerek konumu, gerek coğrafi özellikleri, gerekse de kentsel altyapı ve ulaşım imkânlarının gelişmesi, Nilüfer ilçesine doğru yoğunluk gösteren prestijli konut stoğunun Mudanya’ya da sıçramaya başlamasına neden oluyor. Özellikle bahçeli villa tarzı yapılaşmaların gözlendiği Bademli ve Çağrışan semtleri, yüksek gelir grubunun tercih ettiği yerleşim alanları. Mudanya ilçesinde konut fiyatları 80.000 TL’den başlayıp 250.000 TL’ye kadar çıkarken, Bademli ve Çağrışan semtlerinde villa fiyatları 2.000.000 TL’ye ulaşıyor.

Gemlik

Bursa’nın kuzeyinde, Marmara Denizi’nin doğusunda yer alan Gemlik, kıyı boyunca gelişen ilçelerden. Bursa kent merkezine ve İstanbul’a yakınlığı, ilçenin gelişmesini sağlıyor. Ancak büyük oranda orta gelir grubuna hitap eden konut stoğuna sahip ilçede, özellikle 1999 depreminden sonra, inşaat sektöründe geçmiş yıllara oranla gerileme gözleniyor. Bölgedeki konut sektörünü, ilçe sınırları içerisinde ticari sirkülasyonu yoğun olan Bursa Serbest Bölgesi’nin ve Gemport’un varlığı ayakta tutuyor.

Kestel

Bursa’nın doğusunda konumlanan bu bölge, Kestel Organize sanayi Bölgesi (0SB) nedeniyle gelişiyor, OSB’nin istihdam kapasitesi, konut sektörüne hareketlilik getiriyor. Son dönemlerde Bursa Teknik Üniversitesi’nin bu ilçede kurulacağının açıklanması ve kentin hafif raylı ulaşım sistemi Bursaray’ın bu ilçeye kadar uzatılması projesinin, ilçenin konut sektörünü canlandırması bekleniyor. Ayrıca, TOKİ’nin yürüttüğü projelerle bölgedeki konut stoğu hacminde artış görülüyor.Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu