Anasayfa / Teknoloji İnovasyon / Büyük Elektrikli Araba Yarışı

Büyük Elektrikli Araba YarışıBüyük elektrikli araba yarışı, Chevy’nin hibrit Volt’u ve Nissan’ın elektrikli Leafi neredeyse bir yıldır yollarda. Peki, yarışı kim kazanıyor?

İSTER DUNKIN’ DONUTS’A KARŞI Star-bucks ya da Yankees’e karşı Red Sox olsun, Amerikalılar rekabeti çok sever. Bu yüzden geçen yıl Chevy Volt ile Nissan Leaf aynı zamanda piyasaya çıkınca büyük bir karşılaşma beklentisi de doğdu. Ne de olsa ikisi de bol bol reklamı yapılan ve çevreci olmakla böbürlenen ilk kullanıcılar için yarışacak, farklı şekilde de olsa elektriği kullanan yeni arabalardı. Her yerde otomobil meraklıları tahminler yapıyordu. Peki, kim önde? Şu ana kadar Nissan ABD’de tam elektrikli Leaf modelinden 4 bin 806 adet, GM ise bataryaları küçük bir benzinli motorla desteklenen Volts’tan sadece 2 bin 870 adet sattı. İlginç tabii; ancak rakamlar gerçekte anlamsız. Zira satış şampiyonu üretim artana kadar belli olmayacak. GM 2011’de 16 bin, 2012’de 50 bin Volt montajı hedefliyor. Nissan şu anda Japonya’da yılda 50 bin Leaf üretiyor. 2013’ün başında Tennessee’deki yeni fabrikada 150 bin adet daha üretecek kapasiteye kavuşacak.
İki araç için de beslenen heves yüksek. Teksas’ta elektrikli araçların şarj altyapısını üreten Houston’lı enerji devi NRG’nin CEO’su olan, Leaf sahibi David Crane, “Arkadaşlarım ve ben araca bayılıyoruz. Şu ana kadar bir eksiğini görmedim” yorumunda bulunuyor. Consumer Reports’un baş test kullanıcısı David Champion da Volt’u seviyor: “Bu arabayı her gün kullanabiliyorsunuz.” İki araç da elit alıcıları çekmişe benziyor. California merkezli piyasa araştırma şirketi AutoPacific, tipik bir Toyota Prius alıcısının yıllık geliri 100 bin dolarken, ortalama bir Volt ya da Leaf alıcısımnkinin 150 bin dolar olduğunu belirtiyor. Bu alıcılar ayrıca ana bir ulaşım aracı arayışında değiller. Yarıdan fazlasının en az iki aracı daha var. AutoPacific kurucusu George Peter-son, “Bunlara gezinti araçları diyebiliriz” diyor. İki araba da birbirinin alternatifi gibi, ama bu herkes için söz konusu değil. Volt alıcılarının sadece yüzde 56’sı ikinci seçenek olarak Leafi düşüneceklerini belirtmiş.

  Led Ampullu Kablosuz İnternet

Peki ya kurumsal imaj oluşturmada başarıları?
43 bin dolarlık Volt’un bagaj dolusu ödülü var ve şık mühendisliği ile övgü topluyor. Yine de deneme sürüşüne çıkanlar sıkışık koltuklarını, kullanımı zor kontrol cihazlarını ve yüksek fiyatını eleştiriyor. Nissan çevrecilerin sevgilisi, ancak sürücüler 34 bin 500 dolarlık Leafin ideal olmayan koşullarda vaat edilen 100 millik (161 km) menzile ulaşamadığına dikkat çekiyor.

Bugün kim önde?
Volt, çünkü benzinli motor, sürücüleri yol ortasında bırakmıyor. Ancak Volt’un teknolojisi pahalı ve daha verimli bataryalar, sonunda bu aracı gereksiz kılacak. Uzun vadede Leaf damalı bayrağa ulaşıyor, edmuns. com’dan kıdemli analist Jessica Caldvvell, “Gelecek kesinlikle gösterişsiz elektrikli araçların” diyor ve ekliyor: “Leaf de sade elektrikli bir araba.”
Yazımızı beğendiniz mi?

Size daha güzel hizmet sunabilmemiz için lütfen bize destek olun. Yazımızı aşağıdaki sosyal medya sitelerinde paylaşabilirsiniz.

Bunu da İnceledinizmi ?

Siber Saldırı Yöntemleri Neler? Nasıl Korunmalı?

Siber saldırılar 2021’e kadar yılda 6 trilyon dolar global maliyete yol açacak. Peki, bu yıl …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir