Anasayfa / Emlak Haberleri / Büyük şehirlerde kira fiyatları arttı

Büyük şehirlerde kira fiyatları arttı

kira fiyatlarıGayrimenkul sektöründe en hareketi zamanlar ilkbahar ve sonbahar aylarıdır. Ancak bu yıl yaz döneminde gerek satış ve kiralık konutlarda da yoğun mesai yaşandı. Faizlerin düşmesi satışlara olumlu yansırken, kiralık konut fiyatlarında da yükselmeler gözleniyor.

Yaz aylarının sonuna yaklaştığımız şu günlerde hemen hemen tüm sektörlerde yaz durgunluğu yaşanıyor.

Faizlerin düşmesi ve ertelenen talebin hareklenmesiyle gayrimenkul satışlarında canlılık bu yıl yaz dönemi ortalamasının üstünde çıktı.

Özellikle İstanbul, Ankara, İzmir gibi kentlerde kiralık konut fiyatlarında da önemli artışlar yaşanıyor. Kentsel dönüşümün hızlanmasıyla kiralık konuta olan ilginin artması, başta Arap turist olmak üzere yabancıların dönemsel kiralık konut talebi, evlilik dönemi bu yaz kiralık konut fiyadarında da artışlara neden oldu.

Türkiye çapındaki 90 civarındaki şubesi ile gayrimenkul sektörünün nabzını tutan Altın Emlak, gayrimenkul sektöründe yaşanan değişimi mercek altına aldı. Yapılan çalışma Ankara, İzmir ve İstanbul gibi büyük illerde yüzde 125’lere varan oranda kira fiyatı artışını ortaya koydu.

Hangi bölgelerde arttı?İstanbul’da kira fiyatlarının son 3 ayda en çok Gaziosmanpaşa, Kadıköy ve Beşiktaş’ta arttığını belirten Altın Emlak Genel Müdürü Hakan Erilkun, “Gaziosmanpaşa’da kiralık dairelerin m2 fiyatı 19,5 TL’ye, Beşiktaş’ta 41 TL’ye, Kadıköy’de ise 39 TL’ye çıktı. Gaziosmanpaşa’da son bir yılda yüzde 125 değer artışı yaşandı” dedi.

Erilkun, kiralık bir konutun kendini ortalama 17 yılda amorte ettiği Türkiye’de yüzde 125 değer artışı yaşayan Gaziosmanpaşa’da amorte süresinin 11 yıla kadar indiğine vurgu yaptı.

Ankara ve İzmir’de de kiralık metrekare fiyatlarında çok büyük artışlar yaşandığına dikkat çeken Erilkun, Ankara’da en fazla pirim yapan bölgenin Yeni Mahalle olduğunu ve metrekare fiyatlarının 7,5 TL’ye çıktığı bu bölgenin de son 6 ayda yüzde 8 pirim yaptığını belirtti.

Erilkun, İzmir’de ise son 3 ayda yüzde 10,5 kira artış oranı ile metrekare fiyatı 9,3 TL’yi bulan Balçova ile, yüzde 9,6 artış oranıyla Bayraklı’nın başı çektiğini söyledi.

Okullar da hareketlendirecek

Eylül ayı birlikte üniversite öğrencilerinin de kiralık konut piyasasını hareketlendirmeleri bekleniyor. Kiralık fiyatlarındaki artışta evlilik sezonunun yanı sıra kentsel dönüşüm çalışmalarının hız kazanmasıyla birlikte insanların kiraya çıkmalarının da etkili olduğuna dikkat çekiliyor. Kiraların arttığı semtlerin dönüşüm yapılan semtler olmaları da bu durumun kanıtı. Bu arada özellikle İstanbul’da Arap turist sayısında ciddi bir artış yaşanıyor. Bu da kısa süreli kiralamalara olan ilgiyi artırıyor. Arap turistin, Boğaz kesimine olduğu kadar Kurtuluş, Elmadağ, Galata, Cihangir gibi merkeze yakın lokasyonlara da ilgi gösterdiği belirtiliyor.
Yazımızı beğendiniz mi?

Size daha güzel hizmet sunabilmemiz için lütfen bize destek olun. Yazımızı aşağıdaki sosyal medya sitelerinde paylaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir