Anasayfa / Şirket Haberleri / Büyük Şirketlerin e-ticaret Rekabeti

Büyük Şirketlerin e-ticaret RekabetiBüyük holdinglerin e-ticaret rekabeti kızıştı

Son dönemde hacmi hızla yükselerek 25 milyar TL ciroya ulaşan e-ticaret alanına büyük holdingler ardı ardına yatırım yapmaya başladı. Doğuş Holding, Boyner Holding, Doğan Holding ve Sabancı Holding gibi gruplar bu alanda yeni yatırımlarını duyururken, internet alanında yeni yatırımların süreceğinin de sinyallerini veriyor. Holdingler, hedefleriyle e-ticaret alanında da rekabete girdi.

Şirketler, uzun yıllar Türkiye’deki büyük gruplar teknoloji işine uzak kaldılar. Ancak bu alandaki gelişim holdingleri de teknolojiye yatınm yapmaya itti. Öncelikle te-lekom ve altyapı yatırımlarına odaklanarak bu alanda faaliyet gösteren holdingler, sonrasında ise yeni açılımlar için bunlardan vazgeçtiler.

Sabancı Telekom, Borusan Telekom, Koç.net gibi şirketleriyle 2000’li yıllarda bu alana yatırım yapan holdingler, son 3-4 yıl içinde ise bu şirketlerini devrederek ya da satarak telekom işinden çıktılar. Ancak teknolojideki gelişim onların şimdi başka bir alana yatınm yapmasını gerektirdi. Holdinglerin bilişim yatınmlan son dönemde hacmi hızla artan e-ticaret şirketlerine yöneldi. İnternet üzerinden alışverişin hızla artmasıyla birlikte cazibesi artan e-ticarete arka arkaya holdinglerden yatırım haberleri geldi.

HANGİ HOLDİNGLER?

Bu alanda en çok yatınmı olan Doğan Holding olarak öne çıkıyor. Doğan Holding’in Doğan Online çatısı altında dokuz internet yatırımı bulunuyor. Yine Doğuş Holding de internet yatırımı yapan şirketlerden biri oldu. Enmoda.com markasıyla e-ticarete adım atan holding, bunun yüzde 75’lik kısmını Markafoni’ye satsa da yine bu alandaki faaliyetini sürdürüyor. Enmoda.com’un üç yıl içindeki hedefi Markafoni Gnıbu’nun toplam cirosunun yüzde 20’si kadar ciro yapmak.

Bunun dışında yeni olarak e-ticaret alanında Doğuş Holding Güney Kore’nin üçüncü büyük şirketler grubu SK Group’la stratejik ortaklık anlaşması imzaladı. Doğuş Holding, bu ortaklıkla birlikte mobil ve internet sektöründe faaliyet göstermeyi hedefliyor. Doğuş Holding yetkilileri, “Türkiye’de internet sektörü çok büyük bir gelişim ve büyüme içinde.
Doğuş Grubu olarak, dünyanın ve Türkiye’nin gelişmesine önemli etkileri olacak bu sektörü göz ardı etmemiz söz konusu değildi. Bu nedenle biz de internet sektörünü yakından izlemeye başladık. Bu alandaki büyümeyi tetikleyeceğine ve sektörün Türkiye’de gelişimine destek olacağına inandığımız yatırımlar yapıyoruz” açıklamasını yapıyor.

YENİ YATIRIMLAR GELECEK

  Exper’den Sağlık Çalışanlarına Kampanya

Doğan Online ise yeni e-ticaret markası Daybuyday.com’u bir priva-te shopping sitesi olarak konumlandırdı. Kısa zaman içinde 1 milyonu aşkın üyeye ulaşan daybuyday, önümüzdeki dönemde 4 milyon üyeyi hedefliyor. Bunun dışında Doğan Online’nın internet sektöründe faaliyet gösteren dokuz şirketi bulunuyor.

Bu şirketler, hepsiburada.com, daybuyday.com, altincicadde.com, evmanya.com, alisverissaati.com, ge-zisitesi.com, nesine.com, ekolay.com ve medyanet. Toplam çalışan sayısı binin üzerinde olan Doğan Online şirketlerinin yaklaşık 10 milyon kayıtlı üyesi bulunuyor. Aylık olarak da, 15.5 milyon civarında ziyaretçisi var.

Iş hacmi 1 milyar TL’nin üzerinde olan grubun 2015 yılı hedefi 2.5 milyar TL olarak belirlendi.

BOYNER’DEN ATAK

Boyner Holding’in e-ticaret sitesi Mart 2011’de lansmanı yapılan Morhipo; tekstilden ayakkabıya, çantadan aksesuara yüzlerce markayı cazip fiyatlarla sunuyor, ilk yılın sonunda 2.5 milyona ulaşan üye sayısı şu an 3 milyona geldi. “Bu yıl 100 milyon TL ciroya ulaşacağız ve bundan sonra da 130 çalışanımızla hep birlikte Morhipo’yu büyütmeye, müşterilerimizin karşısına yeniliklerle çıkmaya devam edeceğiz” diyen Boyner Holding Strateji, Operasyon ve Iş Geliştirmeden Sorumlu Başkan Yardımcısı Elif Ateşok Şatıroğlu, önümüzdeki dönem için şöyle diyor;

“Şimdiye kadar e-ticarette ilk büyük yatırımımızı 2011 yılında Morhipo şirketimiz ile gerçekleştirdik, ailemizin en yeni ferdi olan Morhipo’yu bir süre birlikte büyütüp sonra internet sektöründe yeni yatırımları düşünebiliriz.” E-ticaret pazarına giren bir holding de Sabancı Holding oldu.

ANADOLU’DAN DA GİRİŞİM VAR

İstanbul’daki büyük holdinglerin dışında Bursalı Sönmez Holding gibi Anadolu gruplarında da e-ticaret alanına giren şirketler bulunuyor. Sönmez Holding’in e-ticaret sitesi hipemcuz.com. Burada daha çok tektesi; cep telefonu, oyun konsolu ve kulaklık gibi ürünlerin yanı sıra Apple ekosistemi aksesuar distribütörü olarak da satış yapıyor. Elmacisepeti.com ve sestutkunu.com ise diğer plat-fonnlar.

Naksan Teknoloji çatısı altındaki Elmasepeti.com 60 y bin üyeye sahip. Cirosal anlamda ise geçen yıl yüzde 60 büyüdü ve 2012’de de büyümeyi korumayı planlıyor. Öncelikle yeni yatırım fırsatlarını sürekli değerlendirdiklerini söyleyen Naksan Teknoloji Genel Müdürü Tunç Akman, “Mevcut sanayi yatırımlarımızın internet üzerinde markalaşmasını sağlamak için yoğun bir çaba içindeyiz. Bunun başka örneklerini tüm Naksan Holding’e yayabilmek bir  sonraki hedefimiz.

Gözde Yeniova / Ekonomist Dergisi
Yazımızı beğendiniz mi?

Size daha güzel hizmet sunabilmemiz için lütfen bize destek olun. Yazımızı aşağıdaki sosyal medya sitelerinde paylaşabilirsiniz.

Bunu da İnceledinizmi ?

Pizzabulls’un Yurt Dışındaki İlk Şubesi Londra’da Açıldı

BİR DÜNYA MARKASI OLMA HEDEFİYLE YOLA ÇIKAN YEREL PİZZA ZİNCİRLERİNDEN PIZZABULLS, 12 YILDA 46 ŞUBEYE …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir