Anasayfa / Ekonomi Haberleri / Büyük ve istikrarlı 10 şirket

Büyük ve istikrarlı 10 şirketBüyük ve istikrarlı 10 şirket, Büyük ve Yüksek Getirili 10 Şirket

AVRUPA’DA ETKİSİ GİDEREK ARTAN EKONOMİK KRİZLE BİRLİKTE, BORSADA BÜYÜK VE İSTİKRARLI GETİRİ SAĞLAYAN ŞİRKETLER ÖNE ÇIKMAYA BAŞLADI.

AVRUPA’DAKİ KRİZLE BİRLİKTE HİSSE senedi piyasalarındaki yatınmlar da sorgulanmaya başlanır oldu. Öyleki analistler küresel piyasalardaki düşüşün devamedeceğini ve borsalann yüzde 25-30 daha gerilemesini bekliyor. Bu karamsar uzmanlardan biri de Nomura analisti Bob Janjuah. Janjuah, gelişmiş ülkelerde önemli temel sorunların zayıf büyüme olarak kalmaya devam ettiğini ve bunun üç-beş yıl daha süreceğini düşünüyor. Karamsarlığın öne çıktığı kuramlardan biri de Goldman Sachs. Kuruluş, son değerlendirmelerinde hem büyüme tahminlerini düşürdü, hem de Japonya’}! dışarıda bırakan MSCI Asya Pasifik Endeksi için 12 aylık tahminini 530 puandan 480 puana indirdi.

İMKB’de ise hisse senedi yatırımları yeniden gözden geçirilmeye başlandı. Strateji Menkul Değerler Fon Yönetim Müdürü Bülent Topbaş, finansal piyasalarda daha önce tecrübe edilmemiş bir dönemin yaşandığını, daha önce “kaplanların ateş çemberinden atladığını gördüğümüzü” ama ilk defa “fillerin ateş çemberinden geçmesini izleyeceğimizi” söylüyor. Gerçekten de zorlu bir süreç yaşanıyor. Son üç ay içerisinde korku endeksi VIX, 30 puanın altına hiç inmedi. Şu aralar hisse senedi piyasasından ayrılmak istemeyen yatırımcılar dalgaların aşındıra-mayacağı şirket arayışına girmiş durumda. Hisse senetlerinin düştüğü bir ortamda gücünü ispatlamış, piyasaya hakim, büyük ve istikrarlı şirketler öne çıkmaya başladı.

Piyasa değeri 1 milyar TL’nin üzerinde olan borsa şirketleri içerisinde son üç yılda yatırımcısına sürekli getiri sağlayan 10 şirket bulunuyor. Bunlar, Tüpraş , BIM Mağazalar, Coca Cola içecek, Ford Otosan, Aygaz, Türk Traktör, Ülker Bisküvi, Konya Çimento, İzocam ve Brisa. İşte, bu hisselere kısa bir yakın bakış…

TÜPRAŞ PORTFÖYLERİN GÖZDE HİSSESİ
Portföylerin aranan hisselerinden biri olan Tüpraş için Goldman Sachs, ekim ajanda hedef fiyatını 42,2 liradan 48,8 liraya yükseltti. Tüpraş, 2011 yılının ilk yansında üretimini yüzde 11, satışlarını ise yüzde 55,23 artırdı. Şirket, dalgalı seyre rağmen düşük maıj ortamında üretimde optimizasyonu ve ağır hanı petrol kullanma avantajını birleştirdi. Bu sayede üretim ve satış miktarını artırmayı başardı. Şirketle ilgili değerlendirmede bulunan HSBC Yatırını “Ağırlığı artır” tavsiyesinde bulundu.

BİM BÜYÜMEYE DEVAM EDİYOR
Orta ve alt tüketici grubuna hitap eden BIM’in satış stratejisi, indirim perakendeciliğine dayanıyor. Şirket temel ihtiyaçlardan oluşan yaklaşık 600 ürün çeşidi ile Türkiye çapında 3 bin 189 mağazada faaliyet gösteriyor. Fas’ta da yüzde 100 iştiraki olan Bini Stores SARL üzerinden 57 mağazası bulunuyor. UBS, en beğendiği şirketler arasında BIM’i sayarken tavsiyesini “nötr”den “al”a yükseltti. Global Menkul Değerler ise ekim ayı başında yayımladığı raporda kısa vadede yüzde 5,7’lik prim beklediğini duyurdu.

COCA COLA İŞİNİ BİLİYOR
Coca Cola içecek (CCI) altı aylık mali tablosunda satışlarını yüzde 23,7 artırdı. Ancak finansal giderler kalemindeki artış nedeniyle kânnda yüzde 8,3lük bir gerileme yaşandı. Şirket, başanlı organizasyon yapısı ile satışlarını artı mı ayı başarıyor. Pakistan’da altı fabrikayı bünyesinde bulunduran Coca-Cola Beverages Pakistan Ltd.’nin yüzde 49,9’unu alarak yönetimini üstlendi. ING, Türkiye’de en beğendiği hisse senetleri arasında CCİ’ye de yer verirken Türkiye’de Coca Cola faaliyetlerinin çift haneli büyüme gösterdiğine işaret etti.
ORD OTOSAN YATIRIMLARIYLA GÜÇLENİYOR
Şirket 2011’in ilk yansında iyi bir performans sergileyerek önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 69 artışla 331,5 milyon TL kâr açıkladı. Ford Otosan’ın büyük yatırım yaptığını söyleyen Ford Otosan Genel Müdürü Nuri Otay, yüzde 15,4lük pazar payı ile 2011’in ilk sekiz ayında pazardaki lider konumlarını devam ettirdiklerini ve yıl sonunda 10’uncu kez lider olmayı hedeflediklerini belirtti. TEB Yatınm, ise eylül ajanda hisse için “al” tavsiyesinde bulunurken hedef fiyat olarak 15,80 TL’yi gösterdi.

  Yatırım Danışmanı

AYGAZ LPG İHTİYACININ YARISINI KARŞILIYOR
Aygaz yılın ilk yansında 287,7 milyon TL net kâr rakamına ulaşırken satışlan ise 2 milyar 493 milyon TL olarak gerçekleşti. Şirket yurt çapında 2 bin 264 tüpgaz bayi ve bin 316 otogaz istasyonu ile hizmet veriyor. Yönetim Kurulu Başkanı Rahmi Koç, Aygaz’ın 50 yılda ana işi olan LPG’nin yanında, doğalgaz, elektrik ve rafinaj alanındaki geniş iştirak portföyüyle bir eneıji devine dönüştüğünü söylüyor ve “Bugün ana faaliyet alanımız olan LPG’de ülkemizin ihtiyacının yaklaşık yansını tedarik ediyoruz” diyor. Aygaz düşük fiyat/kazanç oranı ile dikkat çekiyor.

TÜRK TRAKTÖR ÜRETİMİNİN ÜÇTE BİRİNİ İHRAÇ EDİYOR
İş Yatınm Analisti İlyas Safa Urgancı, Türk Traktör için 40 TL hedef fiyat ve yüzde 12,28 getiri öngörüyor. 25 yaş üstü traktörler için çıkabilecek hurda teşviğinin yüzde 50’nin üzerinde pazar payı olan Türk Traktör’ün yurtiçi satışlannı artıracağını vurgulayan Urgancı, “40 TL olan hedef fiyatımız olası bir hurda teşviğini içermiyor” diyor. Koç Holding Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Koç, Türk Traktör’ün sadece Türkiye’nin değil, Avrupa’nın da en büyük traktör fabrikalanndan biri haline geldiğine ve 90’dan fazla ülkeye ihracat yapıldığına dikkat çekiyor.

ÜLKER BİSKÜVİ AGRESİF PORTFÖYDE
Ülker Bisküvi, yılın ilk yansında 737 milyon TL satış geliri elde ederken, net kân 605 milyon TL’yi buldu. Global Menkul Değerler hisseyi agresif portföy tavsiyesi listesinde öneriyor. Yıldız Holding Mali İşler Başkanı (CFO) Cem Karakaş, finansal yapıyı sadeleştireceklerini, çikolata, kek ve bisküvi kategorilerindeki işlerinin hepsini tek şirket altında toplayacaklannı ve neredeyse 2,5 milyar lira ciroya sahip bir gıda şirketi oluşturacaklan-nı söylüyor.

KONYA ÇİMENTO’NUN ERTELENMİŞ VERGİLERİ KÂRINI DÜŞÜRDÜ
Sermayesinin yüzde 81,88’i Parficim S.A’ya ait olan Konya Çimento, düzenli temettü ödeyen firmalar arasında yer alıyor. Şirket satışlan yılın ilk yansında yüzde 16 artarak 114 milyon TL’ye yükseldi. Ancak bu dönem vergi yükümlülüklerinin yüksek olması nedeniyle kâr düşerek 4,5 milyon TL’ye indi. Ancak vergiy’le ilgili olan bu hususu geçici bir durum olarak değerlendirebiliriz. Halihazırda borsada işlem gören hissenin yüzde 53,2’si TEB Yatınm’ın saklamasında bulunuyor.

İZOCAM KAPASİTESİNİ ARTIRDI
Bu yılın ilk yansında satışlannı yüzde 14 artırarak 132,1 milyon TL’ye çıkaran İzocam’ın Kocaeli-Gebkim Organize Sanayi Bölgesi’ndeki üretim tesisi haziran ayında faaliyete geçti. Böylelikle, şirketin toplam ekstrüde polistiren üretim kapasitesi yüzde 50’nin üzerinde arttı. Şirket faaliyet raporunda ihracat pazannda yaşanan siyasi ve ekonomik olumsuzluklann bir müddet daha devam edeceğini ve bunun ihracatını bir süre daha olumsuz etkileyeceğini belirtti.

BRİSA SATIŞ AĞINI KURUMSALLAŞTIRIYOR
Çatısı altında bulundurduğu Lassa ve Bridgestone mar-kalanna ait yetkili bayileri ile sektörde en yaygın satış ağma sahip olan Brisa, yeni organizasyon yapısı ile Türkiye çapındaki bağımsız lastik satıcılannı “Lastiğim” bayi konsepti çatısı altında topluyor. Bu amaçla ilk etapta 46 şehirde 170 “Lastiğim” noktası oluşturan firma, bu rakamı 2012 yılı sonuna kadar 250’ye çıkarmayı hedefliyor. Şirket halihazırda 500 bağımsız bayi noktasından tüketiciye ulaşıyor. Şirket altı aylık mali tablosunda kânnı 27,2 milyon TL’ye çıkardı.

Çalışma İMKB’de işlem gören büyük şirketler üzerinden yapılmıştır. En yüksek piyasa değerine sahip şirketler içerisinden son üç yılda pozitif ve İMKB 100 endeksinin üzerinde getiri sağlayan, 1 milyar TL büyüklüğün üzerindeki şirketler sıralanmıştır. Sıralama piyasa değerlerine göre yapılmıştır.

Zeynep Aktaş
Yazımızı beğendiniz mi?

Size daha güzel hizmet sunabilmemiz için lütfen bize destek olun. Yazımızı aşağıdaki sosyal medya sitelerinde paylaşabilirsiniz.

Bunu da İnceledinizmi ?

Zenginlere Özel Portföy Önerileri

SPK (Sermaye Piyasası Kurulu) tanımına göre, cebinde 1 milyon TL nakit parası olanlar “nitelikli yatırımcı” …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir