Anasayfa / Ekonomi Haberleri / Büyüme, dolar, altın ve petrolde beklentiler

Büyüme, dolar, altın ve petrolde beklentilerTürkiye’nin yılın bütününde yüzde 4 civan bir büyüme yakalaması kuvvetle muhtemel. Dolar/TL’de en iyi senaryoda bile 2.86-2.87 TL altında kalıcılaşma beklemiyorum. Brexit referandumunda ise beklenmedik bir gelişme olabilir?

Büyümeyi nasıl yorumluyorsunuz?

Türkiye ekonomisi yılm ilk çeyreğinde yüzde 4.6 büyüme gerçekleştirdi.

Potansiyel büyüme hızımızın yüzde 4.5 olduğu göz önüne alınırsa ekonomimizin ilk çeyrekteki performansının oldukça iyi olduğunu söyleyebiliriz. Büyüme grafikte görüldüğü gibi iç taleple sağlanmış. Dış talep büyümeyi azaltıcı etkide bulunmuş. Iç talebin de büyük ölçüde özel tüketim harcamaları ve kamudan sağlandığı görülüyor.

Gelecekte sürdürülebilir büyüme yakalanabilmesi açısından son derece kritik olan özel yatırımlar 2016’nın ilk çeyreğinde de yoktu. Özel yatırımlar yaklaşık beş yıldır durgunluk yaşıyor.

ikinci çeyrekte bu performans devam etmez. Öncü göstergeler ikinci çeyrekteki büyüme hızının yüzde 2-2.5 düzeylerinde olacağına işaret ediyor. Ancak yılın bütününde yüzde 4 civarı bir büyüme yakalamamız kuvvetle muhtemel.

Brexit referandumu

Euro / dolar beklentiniz….
Parite grafiğinden de görüldüğü gibi euro/dolar ana yükseliş kanalı içinde tutunmaya çalışıyor. FED’in geçen haftaki toplantısına ait bildirisinde yaptığı değişiklikler FED’in ikinci artırımı aralık toplantısında yapmaya niyetli olduğunu gösterdi.

FED’in ikinci artırımı yılm sonundan önce yapamayacak olması pariteyi yukarı götürebilecek bir faktör ancak bu hafta yapılacak olan İngiltere referandumu pariteyi dizginliyor. İngiltere referandum ile AB’de kalmaya karar verirse paritenin kanalın üst bandı olan 1.1750’ye yönelmesi beklenir. Aksi senaryoda 1.11 bölgesi kırılır ve 1.05 hedeflenir.

Dolar/TL için beklentiniz nedir?

Şartlar mevcut görüşümü destekliyor. Yabancı ilgisi zayıf, yerliler grafikte de görüldüğü gibi döviz mevduatlarını artırmaya devam ediyorlar. Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankasının tavan faizi indirmesi kurda yukarı yönlü baskıyı artırabilecek bir unsur.

İçeride ve dışarıdaki temel faktörler göz önüne alındığında kurdaki yükselişin devamı beklenir. En iyi senaryoda bile 2.86-2.87 bölgesinin altında kalıcılaşma beklemiyorum. Ana senaryoda 4.00 TL beklentim geçerli.

  Turizm kredi paketleri açıldı

Brexit beklentiniz hakkında ne söyleyebilirsiniz?

Anketler İngiltere’de AB’den “çıkalım” diyenlerin önde olduğunu gösteriyor. Geçen hafta AB yanlısı İngiliz vekile yapılan suikast dikkatli değerlendirilmeli. Suikast sonrası referandumun ertelenmesi söz konusu olabilir. Görünmez eller devrede.

Altında beklentiniz değişti mi?

Parite 1.15’in üzerine yerleşmeden altının 1.300 doların üzerinde kalıcılaşması pek mümkün değil diye yazmıştım önceki haftalarda. Nitekim geçen hafta 1315 doları deneyen altın haftayı 1.300’ün altında kapattı. Altında kısa vadede yükseliş trendinin son demlerinde olduğumuz kanaatindeyim.

Brent petrol için ne öngörüyorsunuz?

Brexit öncesi 50 doların üzerinde kalıcılaşamayacağını aktarmıştım. Petrol 50 dolar üzerinde tutunamadı. Brexit gerçekleşirse Brent petrolün yeniden 35 dolara yönelmesi beklenir. Brexit olmaz ise petrolün 60 dolara hareketlenmesi kuvvetle muhtemel.

ERKİN ŞAHİNÖZ
Yazımızı beğendiniz mi?

Size daha güzel hizmet sunabilmemiz için lütfen bize destek olun. Yazımızı aşağıdaki sosyal medya sitelerinde paylaşabilirsiniz.

Bunu da İnceledinizmi ?

Zenginlere Özel Portföy Önerileri

SPK (Sermaye Piyasası Kurulu) tanımına göre, cebinde 1 milyon TL nakit parası olanlar “nitelikli yatırımcı” …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir