Şirket Haberleri

Büyümek için fırsatlara açığız

Nurtaç Ziyal

“Büyümek için fırsatlara açığız”

Gıda ve gıda dışı olmak üzere iki farklı alanda faaliyederi olan, 10.5 milyar TL ciroya sahip Yıldız Holding, cirosunun yaklaşık yüzde 80’ini gıda ve içecek alanından elde ediyor. Hol-ding’in gıda ve içecek dışında, ambalaj, gayrimenkul ve kişisel bakım sektörlerinde faaliyed bulunuyor ve halka açık sekiz şirketiyle İMKB yatırımcısının da yakından izlediği bir grup.Holding, geçen yıl hem gnıp içi yapılanma, hem grup dışında satış-satm alma ve ortaklıklar konusunda önemli işlemler gerçekleştirdi. Bu işleri yöneten isim ise Yıldız Holding Şirket Alınılan, Birleşmeler, Ortaklıklar ve Yeni İş Geliştirme (M&A) ve Yatırımcı İlişkileri Genel Müdürü Nurtaç Ziyal.

Holdingin ana iş kolu olan gıdada yatırımların devam edeceğini ve inorganik büyüme fırsatlarını değerlendireceklerini söyleyen Ziyal, diğer alanlarda yeniden yapılanmanın süreceğini kaydediyor. Ziyal’in sorularımıza yanıtian şöyle:

Ekonomist: Yıldız Holding’in yapısı konusunda bilgi verir misiniz?

Nurtaç Ziyal: Yıldız Holding, gıda ve içecek alanında Türkiye’nin lider gruplarından biri. Stratejimiz, uluslararası arenada lider gıda ve içecek şirketi olmak. Gıdada bisküvi, kek, çikolata ve çikolata kaplamalı ürünler, margarin ve sıvı yağ, mutfak ürünleri, süt ve sütlü ürünler, içecek, dondurulmuş ürünler, bebek gıdası var.

Holding’in gıda dışında, ambalaj, gayrimenkul ve kişisel bakım sektörlerinde faaliyeti bulunuyor. Gıda-içecek, holdingin iş hacminin ağırlıklı kısmım oluşturuyor. Gıda içecek alanında organik alanda büyümenin yanında inorganik olarak da büyüyoruz. Türkiye’de ve bölgede karşımıza çıkan fırsadarı değerlendiriyoruz.

Grup yeni halka arz yapacak mı? Yıldız Holding’in halka arz edilmesi gündemde mi?

Yıldız Holding’in halka arzı düşünülmüyor. Ancak önümüzdeki dönemde içecek, yağ, süt gibi büyük işlerimizi halka arz edebiliriz ama piyasa koşullarının düzelmesi gerekiyor. Sonuçta şeffaflığa ve kurumsallığa çok önem veriyoruz. Sermaye piyasalarıyla daha yakın temasta bulunmak istiyoruz.

Yatırımcı ilişkileri bölümünü yeniden yapılandırdık. Çünkü grubun stratejileri, kuaımsal yabancı yatırımcılarımızın sayısının artması, şeffaflık ve kurum-sallığın önemini artırdı. Uluslararası yatırımcı konferanslarında grubumuza ve halka açık şirkederimize büyük ilgi gösteriliyor. Geçen yıl yedi yurt içi ve yurt dışı konferansa katıldık, 490 yatırımcı görüşmesi gerçekleştirdik.

Grup içi yapılanmada Ülker Bisküvi çok hareketliydi. İştiraklerini satarken, Ülker Çikolata’yı satın aldı. Bu yapılanmayı anlatır mısınız?

Grubun temellerinin atıldığı Ülker, kurulduğu yıllardaki imkanlar dolayısıyla tüm ihtiyaçlarını kendi bünyesinde çözmüş ve adeta bir holding yapısına dönüşmüş. Sonuçta ana işiyle ilgisi nispeten sınırlı iştirakler oluşmuş. Yatırımcılar, öncelikle sadelik istiyordu. Biz de yatırımcıların beklentisini karşılamak gayesiyle iştirak portföyünü yapılandırdık. Yapı sadeleşirken, rahat yönetilebilir hale gelmesi ve maliyet avantajı da hedeflendi.
Ağustos ayında Ülker Biskivi, Ülker Çikolata’yı satın alarak bisküvi, çikolata ve kek işleri tek çatı alüna toplamış oldu. Böylece cirosal anlamda Türkiye’nin en büyük gıda şirketi oluştu. Bu iki şirketin birleşmesiyle inovasyondan maliyet avantajına kadar birçok avantaj sağlanması amaçlandı. 2012’de bu yapılanmanın tamamlanmasına ve sonuçlarına odaklanacağız.

Ülker Bisküvi’nin imtiyazlı hisselerinin iptali için çalışma ne durumda?

Temmuz ajanda alınan kararla kurumsal yönetim ilkelerine uyum çerçevesinde, tüm hisse senedi sahiplerinin dağıtılan kârdan eşit oranda fayda sağlamalarını temin etmek düşüncesinden harekede SPK’ya başvurduk.

Ülker Bisküvi’nin imtiyazlı hisselerin iptalini istedik. SPK’nin inceleme süreci devam ediyor. 268.6 milyon TL ödenmiş sermaye, onayın ardından belli oranda artırılacak, artırılan kısım ı üç-han hakkı kısıtlanıp, imtiyazlı hisse sahiplerine dağıtılacak. Böylece her yatırımcı hissesi oranında temettü hakkına sahip olacak.

Yıldız Holding’in şirket satın alma, ortaklık veya satış işlemlerinde de aktif olduğunu görüyoruz. Bu yıl hareketlilik devam edecek mi?

Fırsatlar çıktıkça değerlendiriyoruz. Grubun stratejisine uygun olup olmadığına, finansal kriterlere bakıyoruz. Bazen olumlu sonuçlanıyor bu projeler, bazen de olumsuz. Olgunlaşmadan bu konularda açıklama yapmak çok doğru değil ama fırsadarı değerlendiriyoruz. Bu fırsatları yurt dışında da araştırıyoruz. Çünkü bizim yurt dışında dokuz fabrikamız var. 80’in üzerinde ülkeye de ihracat yapıyoruz. Bu bölgelerde büyümeye yönelik fırsadara açığız. Hem organik hem inorganik büyümemiz sürecek.

B&S işlemlerinde ne gibi zorluklar yaşanıyor? Sizin bu işlemleri yapacaklara tavsiyeniz nedir?

Bilgiye ulaşma ve bilginin sağlığında sorunlar yaşanabiliyor. Özel inceleme (dııediligence) sürecinde özenli davra-nılması gerekiyor. Değerleme sırasında çok fazla karşılaştırma yapılmalı, ortaklar arasındaki kimyanın sağlanması önemli. Şirketi satın aldıktan sonrasını da planlamak en önemli başarı faktörleri arasında geliyor. Şirketi almadan önce nereye götürebileceğinizi iyi planlamalısınız. B&S sonrası entegrasyon daha dııediligence aşamasında planlanmalı.

SEKİZ HALKA AÇIK ŞİRKET VAR

Yıldız Holding, sekiz halka açık şirketiyle i yatırımcısı tarafından da yakından izlenen bir şirket konumunda. Bunlar; Ülker, Kerevitaş, Gözde Finansal, SAF GYO, Bizim Toptan, Fon Finansal Kiralama, Duran Doğan ve Taç Yatırım Ortaklığı şirketleri. Ayrıca Dardanel Önentaş’ın satın alma süreci de devam ediyor. Halka açık şirketlerden yine Kerevitaş ve Fon Finansal Kiralama sonradan Yıldız Holding bünyesine dahil olmuştu. SAF GYO ise halka açık Sağlam GYO şirketi ile birleştirildi ve piyasa değerine göre en büyük GYO şirketleri arasında yer aldı. Nurtaç Ziyal, “Son halka arz ettiğimiz Bizim Toptan ve Türkiye’nin en büyük gıda şirketi olan Ülker yabancı kurumsal yatırımcılar tarafından yoğun ilgi görüyor. Bizim Toptan’da halka arz sırasında ve halka arz sonrasında yabancı yatırımcıların ilgisinin büyük olduğunu gördük” diyor.Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu