Anasayfa / Kariyer ve İş / Çağrı merkezi sektörü Ulusal Meslek Standartlarına kavuşuyor

Çağrı merkezi sektörü Ulusal Meslek Standartlarına kavuşuyorÇağrı merkezi sektöründeki mesleklere ilişkin Ulusal Meslek Standartları’nın hazırlanması için Mesleki Yeterlilik Kurumu (MYK) ile Çağrı Merkezleri Derneği (ÇMD) arasında resmi protokol imzalandı ve dernek bu çalışma için görevlendirildi. Ulusal Meslek Standartları’nın AB tarafından belirlenen yeterlilik seviyelerine göre hazırlandıktan sonra yılsonuna kadar resmi gazetede yayınlanması bekleniyor.
Çağrı Merkezleri Derneği, sektörün gelişimi ve sağlıklı bir şekilde büyüyebilmesi için devletin ilgili kurumlarıyla yakın temas halinde çalışmalarını sürdürerek olumlu gelişmelere imza atmaya devam ediyor. ÇMD’nin Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’na bağlı olan Mesleki Yeterlilik Kurumu’na (MYK), çağrı merkezi sektöründeki mesleklere ilişkin “Ulusal Meslek Standartları”nı hazırlamak üzere yapmış olduğu başvuru olumlu sonuçlandı ve dernek bu çalışma için tek başına görevlendirildi. İlk etapta çağrı merkezi sektöründeki Müşteri Temsilciliği ve Takım Liderliği meslekleri için standartlar hazırlanacak.

Uluslararası platformda geçerliliğe sahip olacak bu çalışma, AB tarafından belirlenen yeterlilik seviyelerine göre hazırlandıktan sonra resmi gazetede yayınlanacak. Bu sayede, çağrı merkezi sektöründe yer alan çeşitli meslekleri icra eden kişilerin işlerini daha verimli ve kaliteli bir şekilde yapabilmeleri için gerekli olan genel eğitim gereksinimleri, mesleğe özgü diğer genel ve özel yeterlilikleri belirten, ayrıca kişisel tutum ve davranış özelliklerini, biçimlerini sistematik olarak asgari düzeyde ortaya koyan normlar da belirlenmiş olacak. Çalışanlar alacakları sertifika ile mesleğe ait yetkinliklere sahip olduklarını hem Türkiye içinde hem uluslararası alanda kanıtlamış olacaklar. Bu standartların sektördeki firmalara ise, işe alımlarda daha uygun adayların seçilmesi, eğitim maliyetlerinde avantaj, sektörle ilgili temel bilgilere hakim daha bilinçli bir profil ile çalışma imkanı gibi avantajlar sağlaması hedefleniyor.
Avrupa ülkeleri ve Kuzey Amerika ülkeleri başta olmak üzere birçok ülkede meslek standartları hazırlama süreci tamamlanmış veya tamamlanmak üzeredir.

  2011 Yılı A101 iş başvurusu

Ülkemizde ise; tekstil, otomotiv, inşaat, turizm, doğal gaz ve metal sanayi sektörlerindeki bazı meslekler için Ulusal Meslek Standartları ilgili sektörleri temsil eden Sivil Toplum Kuruluşları tarafından hazırlanmış ve resmi gazetede yayınlanmıştır. Bilişim ve yazılım gibi diğer bazı sektörlerde de konuyla ilgili çalışmalar sürmektedir.

Ulusal Meslek Standartları’nın yılsonuna kadar resmi gazetede yayınlanması bekleniyor

ÇMD Yönetim Kurulu Başkanı Bahadır Pekkan konuyla ilgili olarak şunları söyledi: “Geçtiğimiz dönemde hayata geçirdiğimiz önemli gelişmelere ek olarak aldığımız bu sevindirici sonuçla da sektörümüze katkı sağlayacak olmanın gururunu ve mutluluğunu yaşıyoruz. İlk etapta çağrı merkezi sektöründeki Müşteri Temsilciliği ve Takım Liderliği meslekleri için hazırlayacağımız standartların sektördeki çalışanlara ve işverenlere pek çok yararı olacağına inanıyorum ve şimdiden tüm sektöre
“Hayırlı Olsun” diyorum.

Çağrı merkezi işinin meslek olarak algılanması anlamında sektöre çok önemli faydalar getireceğine inandığımız bu sistem, mesleği icra eden kişilerin de o meslekte çalışmak üzere yetkin olduklarını uluslararası geçerliliğe sahip bir belge ile kanıtlayabilmelerine imkan sağlayacaktır. Çalışanlar alacakları sertifika ile mesleğe ait yetkinliklere sahip olduklarını hem Türkiye içinde hem de uluslararası alanda kanıtlanmış olacaklar ve iş arama süreçlerinde daha avantajlı bir konumda bulunacaklardır. Ek olarak çalışanlar, bir üst seviyeye çıkmak ve kariyer planlarını daha sağlıklı ve net yapabilmeleri için ek bir takım yetkinlikler kazanmak üzere de motive olacaklardır. Sektördeki firmalara getireceği faydalar açısından konuyu değerlendirmek gerekirse; işe alımlarda daha uygun adayların seçilmesi, eğitim maliyetlerinde avantaj, sektörle ilgili temel bilgilere hakim daha bilinçli bir profil ile çalışma imkanı gibi avantajlar getireceğini ve sertifikalı kişilerin istihdam edilmesine yönelik teşviklerden faydalanabileceklerini ifade edebilirim.”
Yazımızı beğendiniz mi?

Size daha güzel hizmet sunabilmemiz için lütfen bize destek olun. Yazımızı aşağıdaki sosyal medya sitelerinde paylaşabilirsiniz.

Bunu da İnceledinizmi ?

Konferanslara Katılarak Parlak Bir CV Yazmak

Parlak ve ilgi çekici bir CV yazmak. Orijinalinin simülasyonu olan Model Birleşmiş Milletler (MUN) konferansları …

Bir yorum

 1. İp Pbx Santral ve Çağrı Merkezi Çözümleri,
  ip pbx santral sistemi içinde bulundugumuz internet, teknoloji ve iletisim çagında klasik santrallerin yerine geçecek
  yeni nesil bir ip pbx telefon santralidir.İp pbx santral sistemi, tüm telefonlarınızı internet ağı ile birbirine bağlar ve yönetir.
  Böylece dünya üzerinde nerede olursa olsun ip pbx santralinize kayıtlı tüm kullanıcıları ofis içi dahili abonelermiş gibi birbirleriyle
  ücretsiz konuşturur ve ayrıca internet üzerinden çok ucuz maliyetlerle dünyanın hertarafını arayabilirsiniz.
  En önemlisi de tüm bu sistem ayarlarını bilgisayar ekranınızdaki web tarayıcınızdan yapabilecek kadar esnek ve kolay olması !
  Farklı bölgelerde yer alan tüm şubeler birbirine tek santral üzerinden dahili olarak bağlanabilir, ve şubeler arasında ücretsiz görüşülebilir.
  PBXware Çağrı Merkezi IP Pbx Santral,inbound veya outbound çağrılarınızı başlatmak ve yönetmek için gereken verimliliği sağlayacak birçok özellik sunar.
  Limitsiz ACD Kuyruklama, Limitsiz Agent, Kapsamlı Raporlama, Gerçek Zamanlı Kuyruk Görüntüleme ve İstatistikleri, Soft-Phone, Predictive Inbound
  ve Outbound arama sahip olacağınız özelliklerden sadece bazılarıdır.
  PBXware Business Sürümü İş Hayatının iletişim ihtiyaçlarını karşılayan özellikler sunar.
  Yeni Nesil IP Santral standartlarına ek olarak, İppbx Business Sürümü kapsamlı gelişmiş servisler, telefon uygulamaları, son kullanıcı uygulamaları,
  kişiselleştirebilme, güvenilirlik ve kurulum-konfigürasyon özelliklerini içerir.

  Kapsamlı Kullanıcı Özellikleri

  • CDR (Çağrı Kayıtları): Santral üzerinde yapılan tüm çağrıların detaylı raporlarına bu sayfadan ulaşılabilir. Çağrıların hangi numaradan, saat kaçta yapıldığı görüntülenir. Ayrıca çağrılar filtrelenerek incelemeye kolaylık sağlanır.
  • Kayıtları Dinlenme: Çağrı Raporları sayfasında cevaplanmış tüm çağrılar kolaylıkla dinlenebilir. İstenirse birden fazla ses dosyası seçilerek, işlem yapılan bilgisayara dosyalar topluca da indirilebilir.. Örneğin 101 numaralı dahilinin yaptığı veya belirli bir numaradan gelen tüm çağrıları topluca seçmek suretiyle bir tıklamayla bilgisayarınıza istediğiniz yerden indirebilirsiniz.
  • Çağrı Görüntüleme: Santraldeki aktif çağrılar anlık olarak görüntülenebilir.
  • Çağrı Dinleme (Dinleme – Fısıldama – Araya Girme): Gerçek zamanlı çağrı görüntüleme, yetkili kullanıcının agent veya kullanıcıların çağrılarını görüntülemesi ve dinlemesini mümkün kılar. Aktif çağrılar kolaylıkla dinlenebilir. İstenirse çağrıya müdahale edebilmek için karşı tarafın duyamayacağı ‘Fısıldama’ modu veya her iki tarafında duyabileceği ‘Araya Girme’ modları aktif olarak değiştirilebilir.
  • Anlık Kayıt: Çağrı sırasında ses kaydını açmaya ve kapanabilir.
  • Çağrı Çekme: Santralde çalan bir dahili veya hat, diğer abonelerin kısa kod tuşlarını kullanarak çekilebilir. Çağrıları çekebilecek abonelerin yetkileri teker teker ayaralanabilir.
  • Çağrı Filtreleme ve Bloklama: Belirli numaraların santral tarafından nasıl davranılacağı kurallar oluşturarak belirlenebilir. Örneğin bazı numaraları bloklarken, bazı numarları özel bir sesli karşılama menüsüne veya sesli posta kutusuna yönlendirilebilir.
  • Uzaktan Erişim: İnternet bağlantısı aracılığı ile santrale dünyanın herhangi bir yerinden ulaşılabilir.

  Çalma Grupları

  • İnteraktif Sesli Karşılama: İnteraktif Sesli Karşılama (IVR) özelliği gelen çağrılara sesli karşılama menüleri oluşturarak arayan kişinin telefon tuşlaması ile çağrıların yönetilebilmesini sağlar. IVR ağacı özelliği ile komplike IVR’lar oluştırmak mümkün olabilir. IVR ağacına ek olarak, 3 tip IVR seçeneği mevcuttur.
  • Standart IVR: Tek haneli tuşlamalar ile çağrıların bir dahiliye, bir çalma grubuna, başka bir IVR’a, sesli posta kutusuna veya bir numaraya doğru şekilde yönlendirilmesini sağlar.
  • Birden Fazla Haneli IVR: Bİrden fazla haneli kodlar oluşturarak çağrıların istenilen hedeflere yönetilmesi sağlanır. Arayan kişi, konuşmak istediği kişinin dahili numarasını biliyor veya menüler içinde gezinebilme yeteneği kazandırmak isteniyorsa bu özellik kullanılabilir.
  • PIN tabanlı IVR: ’PIN tabanlı IVR’ın ‘Birden Fazla Haneli IVR’dan temel farkı, özel kodlar oluşturularak, belirli tarih aralığında geçerli kodlar oluşturmaktır. Örneğin, belirli bir promosyon kodu verildiği takdirde indirim vaad eden bir pazarlama kampanyasında, kampanyadan yararlanmak isteyenlerin listesinin ayrıca çıkartılması veya özel bir arama grubuna aktarılması gibi özel yetiler kazandırılmış olur.
  • Konferans: Konferans odaları oluşturmak ve katılımcı limiti olmaksızın konferans yapılabilir*. Konferans odaları yöneticler tarafından yönetilebilir.
  • Çağrı Yönlendirme: Gelen çağrılar istenilen şekilde yönlendirilebilir.
  • FAKS: Faks alma veya gönderme için bir faks cihazına ihtiyaç duyulmaz. Gelen faksları liste halinde görüntüleyip istenilen bilgisayara indirebilir veya faks gönderme programı sayesinde kolayca faks gönderimi kağıt kullanılmaksızın yapılabilir.**

  http://www.ip-pbxsantral.com
  Yeni Nesil İletişim Harikası Telefon Santralleri
  İl Bazında Bayilikler Verilecektir.
  Kampanya Kısa Süreli ve Stoklarla Sınırlı Olup
  Her Firma Sadece 1 Adet Sipariş Verebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir