Anasayfa / Kariyer ve İş / Çağrı Merkezleri İle Tersine Göç Başladı

Çağrı Merkezleri İle Tersine Göç Başladı

Çağrı merkezleri yatırımları Anadolu’ya kaydı, işsizlik nedeniyle sürekli göç veren Doğu illerinde tersine göç başladı. Artık Batı illerine iş bulmak umuduyla gidenler çağrı merkezleri sayesinde kendi memleketlerine geri dönüyorlar.

Çağrı merkezleri sektörü 5 yıl içinde yaklaşık 7.500 kişiye yarattığı istihdam ile Anadolu ekonomisine yıllık ortalama 50 milyon TL değer yaratıyor. Anadolu’daki istihdamın 2015 yılında 30 bin olacağı tahmin ediliyor. Doğu’daki çağrı merkezleri özellikle kadınların iş hayatına atılması açısından büyük önem taşıyor.

Çağrı merkezleri sadece ekonomiyi ve istihdamı arttırmakla kalmıyor, o şehileri kültürel açıdan da kalkındırıyor. Gençler bilinçleniyor, özgüvenleri artıyor.

Çağrı Merkezleri Derneği’nin rakamlarına göre Türkiye’de 300’ü orta ve büyük ölçekli olmak üzere toplamda 1.000’den fazla çağrı merkezi bulunuyor. 2010 yılsonu verilerine göre tüm sektörde 40 bin kişi istihdam ediliyor.

Birkaç yıl öncesine kadar çağrı merkezleri ağırlıklı olarak İstanbul’da yer alıyordu. Ama artan maliyetler, kalifiye eleman bulmaktaki sıkıntı ve pek çok kişinin bu işi geçici bir iş olarak görmesi, çağrı merkezi yatırımlarını Anadolu’ya kaydırdı. Çok da iyi oldu. Bu sayede işsizliğin vahim boyutlarda olduğu iller canlanmaya başladı. Son olarak çağrı merkezlerinin 4. bölgedeki yatırımlarının, Nisan 2011’de devlet teşviği kapsamına alınmasıyla o bölgelerde daha çok gence iş imkanı sağlanacak.

2011’de çağrı merkezi sektörü Bakanlar Kurulu kararıyla teşvik kapsamına alındı. Buna göre 4. bölgede yer alan ve asgari yatırım tutarı 1 milyon TL olan çağrı merkezleri uygulama kapsamında vergi indirimi, sigorta primi, işveren hissesi desteği, yatırım yeri tahsisi, faiz desteği gibi teşvik unsurlarından yararlanabilecekler.

NOT: Sektörün devlet teşvikleri ile desteklendiği 4. bölgede bulunan 27 il şöyle; Trabzon, Ordu, Giresun, Rize, Artvin, Gümüşhane, Malatya, Elazığ, Bingöl, Tunceli, Erzurum, Erzincan, Bayburt, Ağrı, Kars, Iğdır, Ardahan, Van, Muş, Bitlis, Şanlıurfa, Hakkari, Diyarbakır, Mardin, Batman, Şırnak, Siirt.

Çağrı merkezi kurulurken yatırımcının dikkat ettiği en önemli unsurlar, teşviğin yanı sıra, o ilde üniversitenin olup olmadığı, teknolojik altyapının yeterliliği ve genç nüfusun yoğunluğu oluyor.Anadolu ekonomisine 50 milyon TL değer yaratıyorlar

Çağrı Merkezleri Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Bahadır Pekkan, bu gelişmeyle birlikte yatırım oranında da artışın devam edeceğini belirtiyor: “2010 sonu Anadolu’da 7.500 olan istihdamın 2015 yılında 30.000 olacağını ve yıllık ortalama yüzde 30 oranında büyüyeceğini tahmin ediyoruz. Sektör 5 yıl içinde yaklaşık 7.500 kişiye yarattığı istihdam ile Anadolu ekonomisine yıllık ortalama 50 milyon TL değer yaratır hale geldi. Yaratılan istihdamın dışında, bu illerimizde kurulan çağrı merkezleri sayesinde taşıma, yiyecek-içecek, ofis hizmetleri ve eğitim gibi yan sektörler için ciddi bir pazar oluşmaya başladı. Bu açıdan da çağrı merkezleri, yatırımı yapılan bölgenin her anlamda ekonomisinin gelişimine ve kalkınmasına katkı sağlar hale geldi.”

Şirketler çağrı merkezi açtıkları illerde ekonomiye katma değer kazandırmakla kalmıyor, düzenledikleri gelişim seminerleri, eğitim faaliyetleri, sportif etkinlikler, tiyatro, sinema gösterileri ve konserlerle illerin sosyal hayatına da renk getiriyor.

Her şey Erzurum’da başladı

Anadolu’daki ilk yatırım 2006 yılında Erzurum ile başladı. Turkcell’in Erzurum’daki çağrı merkezi işe 19 kişi işe başlamıştı. Şu anda 850 kişiye iş imkanı sağlayan Global Bilgi, Erzurum’da en yüksek SGK primi ödeyen şirket. Turkcell’den sonra Assistt ve Finansbank da Erzurum’da çağrı merkezi açtılar. Atatürk Üniversitesi dolayısıyla öğrenci potansiyelinin yüksek olması, havalanına yakınlık, teknolojik alt yapı bu şehri cazip hale getiriyor. Hatta çağrı merkezleri sayesinde çalışanların eğitim durumunu bile yükseltmiş. Turkcell’in çağrı merkezinde çalışanlarının yüzde 89’u ya üniversite mezunu ya da üniversitede okuyor. Çünkü terfi etmek için üniversite mezunu olmak durumundalar, o nedenle bir çok lise mezunu şu anda üniversite eğitimi alıyor.

Kadınlara istihdam olanağı

Çağrı merkezleri özellikle doğuda kadınlar için çok ciddi iş imkanı yaratıyor. Doğuda kadınların çalışmasına pek sıcak bakılmayacağı düşünülür ama tam tersi kadın çalışanlarının sayısı Batı’dan daha çok olan çağrı merkezleri var. Kadın çalışanlar oranı yüzde 70’i, yüzde 80’i bulan şirketler var.

Örneğin Bingöl’deki çağrı merkezinde çalışanların yüzde 80’i kadın. Onlardan biri olan Nurgül Batur, bunun nedenini şöyle açıklıyor: “Bingöl’de erkeklerimiz daha şiveli ve daha kalın sesli. Doğu’da bayanlar çok fazla çıkmaz dışarı, eğer kızsan okumaktan ya da evlenmekten başka çaren yoktur. burada okumak çok daha önemli. Eğer geç yaşta evlenmek istiyorsan okuman gerekiyor. O nedenle bayanların okuma oranı daha yüksek erkeğe göre.”

Callpex İK Direktörü Esra Taştan da bunu doğruluyor: “İletişim becerisi ve seviyesi olarak da kadınlar çok daha iyiler burada. Satış odaklı işlerde İstanbul’daki ekiplerden 2 kat daha başarılılar.”

Çağrı merkezleri sadece kadınlara iş imkanı sağlamakla kalmıyor, engelliler için de iş fırsatları sunuyor. Bugün çağrı merkezlerinde çalışan pek çok engelli var. Global Bilgi’nin Karaman’daki çağrı merkezinde çalışanların yarısı engellilerden oluşuyor.
Yazımızı beğendiniz mi?

Size daha güzel hizmet sunabilmemiz için lütfen bize destek olun. Yazımızı aşağıdaki sosyal medya sitelerinde paylaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir