Kariyer ve İş

Çağrı Merkezlerinde 250 Bin Kişiye Daha İş Var

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Yıldırım, Türkiye’de çağrı merkezlerinde 50 bin kişinin çalıştığını söyledi.

Yıldırım, “Avrupa’da her 250 kişiye 1 çağrı elemanı düşüyor. Yani bu sektörde 250 bin kişiliye daha iş ve aş var” dedi.

Avrupa’nın önde gelen bilişim şirketlerinden Atos, Anadolu’daki yatırımlarını sürdürüyor. Şirket bu kapsamda yeni operasyon merkezini Ordu’da açtı. İstanbul ve Düzce’nin ardından şirketin 3’üncü operasyon merkezi olan Ordu, 600 çalışanıyla ilk etapta Finansbank ve Avea’ya hizmet verecek.

Helga’nın siparişi önce İstanbul’a geliyor

Açılışta konuşan Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, devrin ‘akıl teriyle’ para kazanma devri olduğunu, bunun yolunun da bilişim ve iletişimden geçtiğini söyledi. Bakan Yıldırım, “Almanya’da Helga hanım pizza siparişi veriyor. O sipariş, çağrı merkezi yoluyla önce İstanbul’a uğruyor, sonra Helga hanımın evine gidiyor. Bunun hayata geçmesi için bilişim otoyollarına ihtiyaç vardı, biz bunu yaptık. Onun için Türkiye’de birbiri ardına çağrı merkezleri kurulmaya başlandı” dedi.

Gençler merkezde tanışıp evleniyor
Şu anda çağrı merkezlerinde 50 bin kişinin çalıştığını ifade eden Yıldırım, şöyle devam etti: “Dünyada 250 kişiye bir çağrı elemanı düşüyor. Böyle baktığımız zaman Türkiye’de 250 bin kişiye daha iş ve aş var. Dünyada bu alanda 300 milyar dolarlık bir pazar var. Fakat henüz biz bunun 1 milyar dolarını bile alamıyoruz. Çağrı merkezlerinin sosyal bir işlev de yükleniyor. Genç kızlarla oğlanlar, çağrı merkezilerinde tanışıp evleniyorlar.”

Karadeniz’de fırtına gibi esiyoruz

Karadeniz’de fırtına gibi estiklerini ifade eden Avea CEO’su Erkan Akdemir ise, “Sadece çağrı hizmeti için son bir yılda 1000 kişinin üzerinde istihdam sağladık. 2012’nin ilk çeyreğinde 7.5 milyon çağrı cevapladık. Çağrılarımızın yüzde 80’inden fazlasını ilk 20 saniye içinde karşıladık. 13 milyon müşterimize en iyi ve kaliteli hizmeti sunuyoruz” dedi.

Anadolu’ya 10.5 milyon lira yatırdık

Atos Türkiye’nin Ordulu CEO’su Orhan Akbulut ise, bu şehri seçmelerinin en önemli nedeninin yüksek kalitede insan gücü olduğunu söyledi. Başta finans ve telekomünikasyon sektörleri olmak üzere farklı sektörlerden pek çok firmaya 1500 çalışanla hizmet sunduklarını belirten Akbulut, “Ordu Operasyon Merkezi için toplam 4 milyon lira yatırım yaptık. Daha önceki 6.5 milyon liralık Düzce yatırımımızla birlikte Anadolu’ya Atos olarak yaptığımız yatırımın toplamı 10.5 milyon liraya ulaştı. Anadolu’ya yatırımlarımız önümüzdeki dönemde de aynı hızda sürecek” dedi.

Açılışa Atos Türkiye’nin Ordulu CEO’su Orhan Akbulut, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, İçişleri Bakanı İdris Naim Şahin, Ordu Valisi Orhan Düzgün, Ordu Belediye Başkanı Seyit Torun ve Avea CEO’su Erkan Akdemir katıldı.

HABER: CELAL TOPRAK


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu