Kariyer ve İş

Çağrı Merkezlerinden İstihdam Atağı

Çağrı Merkezlerinden İstihdam Atağı, Çağrı Merkezi Çalışan Sayısı

Büyümesini hızlandıran sektörde çalışan sayısı 45 binden fazla. Bundan 4 yıl sonra iki katına çıkması bekleniyor. Kamu, çağrı merkezinden en fazla yararlanan sektörler arasında daha da öne çıkacak. Yenibiris.com’dan çağrı merkezi istihdam dosyası…

Türkiye’de son 10 yılda büyük bir ilerleme gösteren çağrı merkezi, çalışan sayısını her yıl yaklaşık olarak yüzde 15 oranında artırıyor. Sektörde çalışan sayısı 45 binden fazla. Çağrı merkezi, yaptığı yeni atılımlarla deneyim kazanmak isteyen gençlerin umut kapısı.

Firmalar kendi çağrı merkezlerini kurmak yerine çoğu zaman profesyonel çağrı merkezleriyle anlaşıyor. Birçok sektör bu hizmetten yararlansa da başı bankacılık-finans ve telekomünikasyon çekiyor. Çağrı merkezlerinin oranı kamu kuruluşlarında da artıyor. Bakanlıklar, belediyeler, eğitim müdürlükleri gibi kurumlar çağrı merkezleri aracılığıyla vatandaşla iletişim kuruyor.

ANADOLU’YA YATIRIM ARTTI

Devletin çağrı merkezlerini teşvik kapsamına almasından sonra büyük şehirlerin yanı sıra işsizliğin en fazla yaşandığı Anadolu şehirlerinde de yatırımlar arttı. Bakanlar Kurulu’nun onayladığı teşvik yasasına göre 4. Bölgede yer alan illerde en az 1 milyon TL’lik yatırım yapan çağrı merkezleri, uygulama kapsamında vergi indirimi, sigorta primi, yatırım için yer tahsisi ve faiz desteği gibi teşviklerden yararlanabiliyor. Çağrı merkezlerinin çoğaldığı illerin başında Erzurum, Erzincan, Bitlis, Bingöl ve Gümüşhane var.

ÖNLİSANS EĞİTİM BAŞLADI

Sektöre kalifiye eleman yetiştirmek amacıyla Turkcell Global Bilgi Atatürk veAnadolu Üniversitesi’yle işbirliği yaparak, üniversite bünyesinde “Çağrı Merkezi Yönetimi” önlisans programı açılmasına yardımcı oldu. Bitirenler, 2 yıllık ön lisans mezunu statüsüne sahip olacak, örgün ve uzaktan eğitim lisans programlarına dikey geçiş yapabilecek. Turkcell Global Bilgi’nin çağrı merkezleri istihdamında öncelik kazanacak.

Çağrı merkezinde çalışmak genel olarak zor ve yıpratıcı olsa da önde gelen gelen çağrı merkezi şirketleri, çalışanı elinde tutmak için sağlıklı bir çalışma ortamı sunmaya özen gösteriyor. Cazip yan haklar, eğitim imkanları ve deneyim fırsatı ile gençler için cazibe merkezi olmak istiyor.

Başvurular arttı

Yenibiris.com verilerine göre;
– Sektörde en çok satış ve müşteri temsilcisi aranıyor.
– Operasyon elemanına ihtiyaç artıyor.
– Yılın ikinci çeyreğinde başvuruların oranı birinci çeyreğe göre yüzde 18 arttı.
Yıl sonuna kadar 1200 kişi alacağız

Turkcell Global Bilgi İK’dan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Ersin Aydın

Türkiye’de 9, yurtdışında ise 4 (Ukrayna ve Belarus) ayrı lokasyondayız. 620’si yurt dışında olmak üzere toplam 8 bin kişiye istihdam sağlıyoruz. Yılın ilk yarısında 1200 kişiye istihdam yarattık, yıl sonuna kadar da yaklaşık 1200 kişiyi almayı planlıyoruz. Bu sayının önemli bir bölümü müşteri temsilcisi. Yakın gelecekte büyümemizi ağırlıklı olarak Anadolu illerinde gerçekleştirmeyi düşünüyoruz.

Yan haklar ve eğitim imkanları

Yemek, servis ve özel sağlık sigortası; ayrıca pozisyonun ihtiyacı doğrultusunda dizüstü bilgisayar, akıllı telefon, telefon hattı ve connect card gibi ekipmanlar veriyoruz. Çeşitli eğitim ve gelişim çözümleri sunuyoruz. Sosyal kulübümüz, günün her saati kullanabilecekleri bir spor salonumuz, ayrıca kuaför, yemekhane, kafe, büfe, kuru temizleme vb. hizmetler de yine sunduğumuz imkanlar arasında.

Kamuda büyümeye devam

Sektörümüzün, yıllık ortalama yüzde 15-20 büyüme hızı ile 2015 yılında 85 bin kişiye istihdam sağlayacağını öngörüyoruz. Devlet çağrı merkezlerinin önemli bir istihdam kaynağı olduğunu giderek daha iyi anlıyor. En fazla büyüyecek sektörlerin başında kamu geliyor. Turkcell Global Bilgi olarak son dönemde özellikle kamu alanında, MEB’in çeşitli projeleri, Dışişleri Bakanlığı’nın e-pasaport ve konsolosluk çağrı merkezi, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı gibi projelerle önemli bir büyüme kaydettik.

Yıl sonuna kadar 500 kişi alacağız

CMC Genel Müdürü Metin Tarakçı

Şirketimizde 2900 kişi çalışıyor. 2011’in sonuna kadar 500 kişi daha almayı düşünüyoruz. Çalışanlarımızın büyük bölümü müşteri temsilcisi. İşe alımlarımız da bu yönde olacak. Birçok sektöre çağrı merkezi hizmeti versek de en fazla çalıştığımız sektörlerin başında telekomünikasyon ve finans geliyor.

Sosyal medya müşteri hizmetleri’ni geliştirdik

Sektörün gelişimine paralel olarak müşteri beklentileri de her geçen gün yükseliyor. Dijital dünyanın ve internetin öneminin artması müşteri hizmetlerinde farklı hizmet kanallarının oluşmasını neredeyse zorunlu hale getiriyor. Biz de bütün bu projeksiyonları değerlendirdik ve sosyal medya müşteri hizmetleri ürününü geliştirdik. 7/24, markaları sosyal mecralarda en etkin şekilde takip ve analiz ediyoruz. 300 bini aşkın sosyal medya sitesindeki kullanıcılar ile markaları temassız bırakmıyor, 360 derece CRM hizmeti sunuyoruz. Sadece telefon yolu ile değil, çok kanallı müşteri hizmetlerimiz var.

Anadolu’da büyüyeceğiz

2009’da Malatya lokasyonumuzu devreye aldık. Anadolu’da yatırım yapmayı destekliyoruz. Bölgenin gelişimine yardımcı olmak ve teşviklerden yararlanarak müşterilerimize daha uygun maliyetli hizmetler sunmak bizim için önemli. Önümüzdeki dönemlerde büyümemizi Anadolu’da sürdürmeyi planlıyoruz.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu