Anasayfa / Haberler / Çalışan Hakları

Çalışan HaklarıÇalışan Hakları

Son günlerde çevremde  karşılaştığım xxx…  şirketinde çalışıyorum  fakat  ssk primlerim  yatırılmıyor ,  maaşımı alamıyorum , mesailerimi ödenmiyor gibi şikayetler beni gerçekten çok etkiledi ve üzdü.Hem  İşveren hemde Çalışanların  birbirlerinin  haklarına  saygı göstermesi ve iyi niyetli davranması gerekir.Bu bilinçle hareket edilirse sermaye ve emeğin  ikiside kudsileşir , sömürülen-sömüren çatışma ve çelişkiler ortadan kalkar.Bir iş sözleşmesine dayanarak çalışan gerçek kişiye işçi, işçi çalıştıran gerçek veya tüzel kişiye yahut tüzel kişiliği olmayan kurum ve kuruluşlara işveren, işçi ile işveren arasında kurulan ilişkiye iş ilişkisi denir. İş Hukukunun temel ilkelerinden biri olan ‘‘İşçinin Korunması’’ iş hukukunun doğmasına sebep olan temel düşüncedir. İşçinin başkasına bağlı ve onun talimatlarına uygun olarak çalışması durumu değiştirmemektedir. İşçinin bağımlılığı öncelikle ‘’iktisadi bağımlılık’’ niteliğindedir.
Üretim, araç ve olanaklarını elinde bulunduran işveren, iş arayan kişiyi kendisi için daha elverişli koşullarla işe almak isteyecektir.

İktisadi yönden kendisinden iş isteyen kişiden daha güçlü durumda olan işverenin, yanında çalıştırdığı işçisine karşı ödev ve sorumlulukları da vardır.

a) Çalışma Belgesi verme

b) Hafta tatili kullandırma

c) Yıllık Ücretli İzin kullandırma

d) Ara Dinlendirmesi

e) İşçi Özlük Dosyası Düzenleme

İşverenin çalışan haklarını ihlal etmesi; çalışan verimi düşmesi , çalışanın işyerine bağlılığı ve güven gibi faktörlerin zayıflamasına neden olur.Ayrıca çalışma ve sosyal güvenlik bakanlığımız  periyodik olarak  denetimler yaparak  şirketleri bu konuda  bilinçlendirmelidir. Temennim  kobi ve büyük şirketlerimizin çalışanlarına  karşı daha  sorumlu ve duyarlı davranması  mutlu , huzurlu ve azimli çalışan  insanlarımızın çoğalması.

HERKESE SAĞLIK , MUTLULUK,HUZUR,BAŞARI DİLEKLERİMLE

YAZAN: UĞUR  AĞIRGÖL

  İnternetten Korsan Film İndireni Sürpriz BekliyorYazımızı beğendiniz mi?

Size daha güzel hizmet sunabilmemiz için lütfen bize destek olun. Yazımızı aşağıdaki sosyal medya sitelerinde paylaşabilirsiniz.

Bunu da İnceledinizmi ?

Marka şehir: Nevşehir

Nevşehir Ekonomisi Nevşehir Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı M. Arif Parmaksız, Gıda Depolama …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir