Anasayfa / Kariyer ve İş / Çalışanlar, esnek yan hakları sevdi

Çalışanlar, esnek yan hakları sevdiÇalışanlar, esnek yan hakları sevdi

Son yıllarda şirket seçiminde “yan haklar“, ücret ve kariyer beklentisi kadar önemli bir kriter oldu. Herkesi aynı hakların memnun etmediğini gören şirketler ise birbiri ardına yan haklarını esnetmeye başladı. Bu yolla hem çalışan memnuniyeti ve aidiyeti sağlanıyor, hem de maliyet yönetimi yapılıyor.

Enflasyonun düşüşü, baz ücrette farklılık yaratma alanını daralttığı için yan haklar, önemli bir toplam ödül bileşeni olmaya başladı. Ancak şirketin verdiği yan haklar her çalışanın bireysel ihtiyaçlarına uygun olmayabiliyor. Kimi eşinin sigortasından yararlandığı için sağlık sigortası istemiyor, kimi yemek yardımına ihtiyaç duymuyor.

Çalışma dünyasında yeni nesil artık bireysel olarak ödüllendirilmek istiyor. Günümüz iş ortamında maliyet yönetimini doğru yapmak büyük önem taşıyor. Ama bunıı yaparken, çalışanların moral ve motivasyonlarını düşürmemek de gerekiyor. Bu nedenledir ki Türkiye’de son iki yıldır yan hakların esnekleştirilmesinin şirketlerde yaygın hale geldiği gözleniyor. Şirketler gerek, maliyetlerini optimize etmek gerekse çalışan memnuniyeti ve aidiyetini arttırıp, güçlendirmek için esnek yan hak programlarına geçiyor.

ÜCRET KADAR ÖNEMLİ

Her yıl çalışanlarına farklı yan haklardan oluşan listeler sunan ve bireysel ihtiyaçlarına uygun olarak onlara seçim hakkı tanıyan bu programlar sürdürülebilir ve karşılanabilir bir maliyet ile şirket hedeflerini destekleyecek şekilde tasarlanıyor.

Bu konuda şirketlere danışmanlık hizmeti veren şirketlerden olan Mercer Türkiye’nin Genel Müdürü Sibel Yiicesan 2007’den bu yana Türkiye’de esnek yan hak programları üzerine çalıştıklarını ifade ediyor. İlaç, telekom, hızlı tüketim alanlarında şirketlerin esnek yan haklara birbiri ardına geçtiklerini ifade eden Yücesan bugünlerde bir holdingin tüm şirketlerini esnek yan hak programına geçirmek için çalıştıklarını söylüyor. Esnek imkanların, çalışanlar tarafından çok ilgi çeken bir uygulama olduğunu söyleyen Yenibir-iş.com Genel Koordinatörü Burçak Pak Yılmaz ise bunun özellikle yeni nesil çalışanlar için şirket seçiminde ücret ve kariyer beklentisi kadar önemli bir kriter olduğunu belirtiyor.

Yılmaz konuşmasını şöyle sürdürüyor: “Günümüz çalışanı, kazandığı paradan spor, eğlence, hobi gibi kaliteli yaşam faaliyetleri için bir miktar ayırıyor ya da ayırmak istiyor. Üstelik sadece hobi ve eğlence değil; eğitim, bireysel emeklilik gibi geleceğe yatırım anlamına gelen uygulamalar da esnek kazanç paketinin içinde bulunabiliyor. Bu nedenlerden dolayı çalışanlar yan kazançları ücret kadar önemli bir başlık olarak görüyor.”

NASIL PLANLANIYOR?

Sibel Yücesan şirkete özel yan hak programları tasarlandığını söylüyor. Tasarım öncesinde ilk adımın fizibilite çalışması olduğunu anlatan Yücesur.. Fizibilite çalışmasının en önemli adımları, firmanın hangi amaçla bu programı sunmak istediğinin ortaya konması, çalışan ihtiyaçlarının  analiz edilmesi ve değişik senaryolar üretilerek bunların maliyet projeksiyonlarının doğru bir şekilde yapılması gerekiyor” diye konuşuyor.
Daha sonra tasarım aşamasında amaca uygun olarak doğru maliyet yapısı içinde değişmez yani dokunulmaz yan haklar ile esnetilebilecek yan hakların neler olduğu, yeni eklenecek yan haklar listesi, hakediş kuralları, bireysel bütçeler, sisteme giriş çıkışlar detayları ile ortaya konuyor. Bunun yanı sıra, programın işletiminin nasıl olacağı, yani çalışanın seçimlerini hangi ortamda yapacağı; bunların nasıl kayıt altına alınacağı, iletişim stratejisinin nasıl olacağı da yine tasarım çalışmasının içinde yer alıyor. Tasarım konusunda insan kaynaklan, hukuk, satın alma, finans ve bilgi işlem departmanları bir arada çalışıyor.

  Amasya Üniversitesi Öğretim Üyesi Alımı

AİDİYET ARTIYOR

Coca Cola’nın yan hakları esnek hale getirmesi 2006 yılında yapılan çalışan anketi sonucunda oıtaya çıkmış. Bu ankette Türkiye operasyonu çalışanlarının mevcut yan haklan iyileşmesi gereken alan olarak belirtmeleri şirketi harekete geçirmiş.

Buradan yola çıkarak çeşitli araştırmalar yaptıklarını söyleyen Coca Cola Türkiye, Kafkasya, orta Asya Bölümü ve Avrasya, Afrika Gaip Ofis İnsan Kaynakları Direktörü Rengin Onay ardından bütçe onayı ve alt yapı sistem çalışmasının oluşturulduğunu anlatıyor. Onay’ın verdiği bilgilere göre

Coca Cola’da esnek menfaatler programı kapsamında çalışanlar, daha düşük teminatlı sağlık sigortası paketlerine yönelmiş. Ayrıca şirketin kanun üzerinde verdiği izin günlerinin parasal karşılığında oluşan bütçelerini bireysel emeklilik şirket ek katkı payı, eğitim yardımı, alışveriş çekleri gibi yan haklarda kullandıklan görülmüş.

MESAİYE DE ESNEKLİK

Esnek yan haklar programına Mayıs 2010’da geçtiklerini söyleyen Astra Zeneca Türkiye insan Kaynakları Direktörü Feyzan Aysan, esnek yan haklardaki başarıyı gördükten sonra geçen yıl merkez ofis çalışanları için esnek çalışma saatleri programını da başlattıklarını söylüyor.

Ofis çalışanları her ay kendi tercih ettikleri iki gün evden çalışabiliyor ve haftada 40 saati doldurmak kaydıyla işe geliş-gidiş saatlerini kendileri ayarlayabiliyor. Aysan “hem esnek yan haklar, hem de esnek çalışma saatleri programı, memnuniyeti artırarak çalışanlarımızda aidiyet duygusunu yükseltti” diye konuşuyor.

2010 yılında yan haklara geçiş yapan Pfizer’de ise öncesinde iki yıllık bir araştırma süreci geçirilmiş. Yan haklara geçişin ardından çalışanların yüzde 65’inin haklarında değişiklik yaptığını söyleyen Pfizer Türkiye, Kafkaslar ve orta Asya insan Kaynakları Direktörü Hande Eskinazi, standart yan hak menülerinde değişiklik yapan çalışanların, bireysel emeklilik ve Toplum Takımı’na bağış seçeneklerinden sonra en çok tercih ettikleri seçeneklerin süpermarket ve teknomarket çekleri olduğunu belirtiyor.

Eskinazi, yönetim ekibinin büyük bir kısmının ise kulüp üyeliği haklarından vazgeçerek, buradan artırdıkları bütçeyle en çok bireysel emeklilik planına ek katkı, süpermarket çeki ve çocuk eğitim yardımı seçeneklerini ter-jfc, cih ettiklerini söz-g lerine ekliyor.

Yoğun bir hazırlık döneminden sonra Mart 2010’da Esnek Yan Haklar Paketi uygulamasını başlattıklarını anlatan GSK iK Direktörü Sedef Karacan Şenyener bu uygulamanın hedefinin şirketin maliyetlerini optimize ederken, çalışan memnuniyetini ve bağlılığını arttırmak olduğunun altını çiziyor. Çalışanların kendi yan haklan bütçelerinden cep telefonu almaları, bireysel emeklilik yaptırmaları ve teknoloji, kitap giyim çeklerinin daha çok yer aldığını    söyleyen

Şenyener, “Ayrıca içeriği pozisyona göre farklılık gösteren araç, ulaşım olanakları, laptop, internet bağlantısı, giyim yardımı, öğlen yemeği ücreti, hayat sigortası, çalışanın kendisi ve ailesi için sağlık sigortası gibi yan hakları da standart olarak sunuyoruz” diyor.

Şenyener, maliyet artışı olmadan, aynı finansal kaynak kullanımı ile yarattıkları memnuniyet artışının verimlilik açısından da önemli bir iyileşme sağladığını da dile getiriyor.

ESNEK YAN HAKLARIN YARARLARI

■    Şirketin rekabette farklılık sağlamasına neden oluyor.
■    Hedeflenen çalışan profilini şirkete çekebilmek için önemli bir etken oluşturuyor.
■    Yeni nesil çalışanların bireysel hareket etme ve bireysel olarak ödüllendirilme isteklerine yanıt veriliyor.
■    İşveren markası olmanın önünü açıyor.
■    Çalışanlara sunulan yan hakların değerlerini anlatabilme ortamı yaratıyor.
■    Çalışan memnuniyetini ve aidiyeti artırıyor.
■    Etkin maliyet yönetimi sağlıyor.

Fatoş Bozkuş
Yazımızı beğendiniz mi?

Size daha güzel hizmet sunabilmemiz için lütfen bize destek olun. Yazımızı aşağıdaki sosyal medya sitelerinde paylaşabilirsiniz.

Bunu da İnceledinizmi ?

Konferanslara Katılarak Parlak Bir CV Yazmak

Parlak ve ilgi çekici bir CV yazmak. Orijinalinin simülasyonu olan Model Birleşmiş Milletler (MUN) konferansları …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir