Anasayfa / Kariyer ve İş / Çalışanları Çok Kahve Tüketen Sektörler

Çalışanları Çok Kahve Tüketen SektörlerAmerika’daki 29 Eylül Ulusal Kahve Günü nedeniyle bir araştırma yapıldı. Bu araştırmanın sonuçlarına göre kahveyi en çok yeme-içme ve servis, hizmet sektörü içiyor.

Sabahları güçlü bir aromayla kendimize gelmek gibisi yok. İçmiyorsak bile kokusunu aldığımızda bir istek uyandırıyor. Ayrıca uykulu halimizden de kurtarıyor bizi. Klasik bir işgününün sabahında, yoğunluk da yoksa bir fincan kahve alıp e-postaları kontrol etmek ya da gazete sayfalarına göz atmak günün iyi başlamasını sağlayabiliyor.

Dunkin’ Donuts ve CareerBuilder’ın 13 Ağustos – 6 Eylül 2012 tarihleri arasında 4.100 kişi üzerinde yaptığı araştırmaya göre çalışanların yüzde 43’ü güne başlamak için sert bir kahveyi tercih ediyor ve kahvesiz başladıkları günde verimliliklerinin düştüğünü söylüyor.
Kahveyi günlük rutinlerinin bir parçası yapan çalışanların yüzde 63’ü günde 2 veya daha fazla bardak kahve içiyor. Yüzde 28’i ise 3 bardak ya da daha fazla kahve içiyor.

Araştırmada çıkan sonuçlara göre kahve, genç çalışanların dinç kalmasını sağlıyor. 18-24 yaş arasındaki çalışanların yüzde 62’si enerji ve motivasyon için kahveye ihtiyacı olduğunu söylüyor. 25-34 yaş aralığında kahveye ihtiyaç duyan çalışanların oranı ise yüzde 58. Kadın çalışanların yüzde 47’si kahvesiz başladıkları günde daha verimsiz olduklarını söylerken bu oran erkeklerde yüzde 40’ta kalıyor.

Kariyer yapan, yapmaya çalışan biri için kahve hayatının bir dönemine mutlaka giriyor. Güne kahvesiz başladıklarında daha az yaratıcı ve verimsiz olduklarını belirten çeşitli iş kolları var. Gün içinde kahveye en çok ihtiyaç duyan çalışanların bulunduğu sektörler ise şöyle:

* Yeme-içme, servis elemanları
* Bilim insanları
* Satış temsilcileri
* Halkla ilişkiler/pazarlama profesyonelleri
* Hemşireler
* Yazarlar, editörler, medya çalışanları
* Yöneticiler
* Öğretmenler
* Teknik destek elemanları
* IT yöneticileri

Hürriyet İK

  TSE ve Milli Savunma Bakanlığı Uzman Yardımcısı Alım İlanıYazımızı beğendiniz mi?

Size daha güzel hizmet sunabilmemiz için lütfen bize destek olun. Yazımızı aşağıdaki sosyal medya sitelerinde paylaşabilirsiniz.

Bunu da İnceledinizmi ?

2019’da Ücretlere Yapılacak Zam Oranları ve Yeni İK Politikaları

Ekonomik dalgalanmalar kurumsal şirketlerin insan kaynakları politikalarında yeni düzenlemeler yapmasına yol açtı. 2019’da ücretlere yapılacak …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir