Kariyer ve İş

Çalışanların Ağzından İlginç İlk Gün Hikayeleri

Her ne kadar o güne özensek de bazen olmayacak aksaklıklar insanın başına gelebilir. Deneyimli bir çalışan bile ilk günün verdiği heyecanla acemilik çekebilir. İşte çalışanların ağzından ilginç ilk gün hikayeleri

Kimisi genel müdürü çaycı zannetti, kimisi aç kaldı. Yenibiris.com yaptığı anketle çalışanlara işteki ilk günlerini sordu. İşte ilk gün çalışanların başına gelen olaylar…

“Müdürü çaycı sandım”

Göksu (28), sosyal medya uzmanı: “İşteki ilk günümde firma büyük olduğundan çalışanların tamamıyla tanışma fırsatım olmamıştı. Yeni masamda oturmuş şirket web sitesini incelerken yan tarafımdakiler “ne içsek ?” diye konuşuyorlardı. Sonra yanıma bir adam yanaştı. Ben de gayrı ihtiyari “ben de bir nescafe alayım, sütlü olsun ” dedim. Sonra sesini çıkarmadan gidip sütlü kahvemi getiren adamın şirket genel müdürü olduğunu öğrendim! Artık nasıl şanslı bir insansam , o gün bugündür aramız çok iyi maşallah.”

“6 saat tuvalete gidemedim”

İlknur (24), çağrı merkezi temsilcisi: “İlk gün daha işe gitmeden çok heyecanlıydım. Tanımadık yüzler herkese acaba uyum sağlayabilicek miyim sorusu aklımdaydı. Çalıştığım ortam çok kalabalıktı ve herkes çok yoğundu. Binamız da oldukça büyük ve karmaşıktı. Tuvaleti kime sorsam bir de uzaktaysa acaba binada kaybolur muyum düşüncesiyle 6 saat sabrettiğimi hatırlıyorum.

“Aç kaldım”

Serpil (19), stajyer: “Staja başladığım ilk günü hiç unutamıyorum. Hem ilk iş tecrübem hem de ilk defa öğrendiklerimi pratik edebileceğim bir yerdi. Çalışma ortamımız çok kalabalıktı ve herkes çok yoğundu. Daha önce görüşmede bana öğlen yemeğini yemekhanede yiyebileceğimi söylemişlerdi. Ancak o gün kimse gelip beni davet etmediğinden öğlen yemeğine gidemedim. Bütün gün heyecandan yerimden de kalkamadığım için aç kaldım.”

“Bildiğim işleri bile unuttum”

Cankoç (25), raporlama uzmanı: “İşteki ilk günümde gerçekten çok heyecanlanmıştım. Büyük bir kurumda çalışmanın verdiği stres de cabası. Çok kalabalık bir çalışma ortamında olduğumdan benimle ilgilenecek biri yoktu. O gün yöneticim de işe gelmemişti. Herkesin çok fazla işi vardı. İlk heyecanın ve yoğunluğun ardından verilen ufak tefek işlere başladım. Ancak heyecandan olsa gerek normalde tıkır tıkır yaptığım işi nasıl yapacağımı unuttum.”

“Ofiste sadece 1 kişi vardı”

Özgür ( 25), stok ve envanter sorumlusu: “1.500 çalışanı olan parekende sektörünün öncü firmalarından birinde işe başladım. Benimle birlikte 8 kişi çalışan bölümümde işe başlayacağım ilk gün birkaç saatlik oryantasyon eğitimimden sonra, İK sorumlusu kişi beni bölümüme götürdü. Bölümde o gün sadece 1 çalışan vardı ve onla tanıştırarak bıraktı. Kendisi ile akşam 6’ya kadar havadan sudan konuşarak evime döndüm.Çünkü bana ne bilgisayar ne masa ayarlanmıştı. Hadi bunlar ayarlanmış bile olsa kalan 1 kişiden iş öğrenemez miydin derseniz belki öğrenebilirdim ama kendisi benden sadece 2 hafta önce işe başlamıştı…”

“Haberimi yalanlamaya çalıştılar”

Selim(29), editör: “İlk gün bir haber yaptım ve çalıştığım internet sayfasında manşet bölümünde yayına girdi. Sonra haberle ilgili diğer gazeteler bizi aradı ve haberi yalanlamaya çalıştı. İlk günüm olduğundan bayağı heyecan yapmıştım. Sonra haberin kaynağına ulaşıp haberi teyit edince rahatlamıştım ancak stresi bana yetti.”
Çalışanların ilk gün hikayeleri böyle. Bir de yeni mezunlar ve tecrübesizler var. İlk izlenim her zaman çok önemli ancak onlar için daha da önemli. İlk iş günü, yöneticilerinin ve arkadaşlarının hakkında ilk izlenim edineceği gün. Yeni mezunsan ve hiç iş tecrüben yoksa ilk gün hep daha zor gelir. İşte bunun üstesinden gelebilmek için birkaç öneri…

1) Sakın geç kalma: Zamanında işte olmak çok önemli. Hatta olman gereken saatten biraz önce gitmek senin işe ne kadar önem verdiğini gösterir.

2) Sorular sor: Eğer yöneticinin verdiği işi bitirirsen “bu işi bitirdim başka ne yapabilirim” diye soru yönelt. Ya da iş arkadaşlarına mutfağın, fotokopi makinasının nerede olduğunu sor. Bu, işe bağlanmaya çalıştığını herkese gösterir.

3) Gülümse ve arkadaşça davran: Büyük olasılıkla ilk gün birçok iş arkadaşınızla tanışacaksınız. İlk tanışmanızda yüzünde samimi bir gülümseme olması gerçekten önemli. Yeni olduğunuz için sizi merak edecekler. Hakkınızda onlara daha önce ne söylendiğini bilmediğiniz için en iyisi olduğunuz gibi ve arkadaşça davranmanız.

4) Çok dinle, az konuş: İş arkadaşlarınızı dikkatlice dinleyerek onlar hakkında fikir edinebilirsiniz. Onların konuşmalarından kişilikleri ve konumları hakkında bilgi edinmeye çalışın.

5) Erken ayrılma: İşe geç kalmamamak gibi erken ayrılmamakta önemli. Sürekli çıkış saatini bekler gibi bir izlenim vermemek için çıkış saatini biraz geçtikten sonra çıkın. Bu hem sıkılmadığınızı hem de işle ilgilendiğinizi gösterir.

kaynak : yenibirisBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu