Anasayfa / Kariyer ve İş / Çalışanların Mesai Öncesi İlgiç Alışkanlıkları

Çalışanların Mesai Öncesi İlgiç AlışkanlıklarıHEPİMİZİN kendine göre bazı sabah alışkanlıkları var. Kimi uyanır uyanmaz güne ıslık çalıp şarkı söyleyerek oldukça dinç başlıyor kiminin ise afyonu ancak öğle saatlerine doğru patlamış oluyor. Peki çalışan kesim evde kaç dakikada hazırlanıyor? https://www.myfikirler.org işyerinde mesaiye başlamadan önce en çok ne yapıyor? IK ve kariyer portalı Yenibiris.com, çalışanların sabah evde ve iş yerindeki alışkanlıklarını araştırdı…

ÇAY İÇMEDEN İŞ YOK

Kimi çalışanın hazırlanması bir saat sürüyor, kimi de uyandıktan 10 dakika sonra evden çıkıyor. Çay içmeden çalışmaya başlayamayan da var, direkt mesaiye başlayan da… Yenibiris.com çalışanların işe başlamadan önce neler yaptığını anketlerle araştırdı. İşte sonuçlar…

■    Evde erkekler 10-15 dakikada hazırlanırken kadınlarda bu süre 30 dakikayı buluyor.

■    Çalışanların yarısı evde, yarıya yakını işyerinde kahvaltı ediyor.

■    Çalışanlar işe başlamadan önce kahvaltı edip internette geziniyor.

■    Katılımcıların sadece yüzde 22’si işe varır varmaz çalışmaya başlıyor. Geri kalan kısım 10 dakika boyunca kahvaltı ve internet gibi başka şeylerle ilgileniyor.

■    İşe başlamadan önce en çok yapılan şey çay ve kahve içmek.

Çalışanların yüzde 6’sı hiç kahvaltı etmiyor.

Çalışanların mesai öncesi alışkanlıklarının farklılık gösterebildiğini belirten Yenibi-ris.com Koordinatörü Burçak Pak Yılmaz, “Kimileri işe gelir gelmez çalışmaya başlayabilirken kimi de kahve içip günün gelişen olaylarına göz atmadan işe kon-yenibiris:)! santre olamıyor.

İş aksamadığı sürece bu alışkanlıklar normal karşılan malı” diyor.

DENGE ÇARKINA DİKKAT!
Araştırma sonuçlarını değerlendiren ICF akrediteli yaşam koçu Nuri Murat Avcı, çalışanların yaşam denge çarkının işleyişine yeterince önem vermediklerini söylüyor. Yaşam denge çarkının, sağlık, para, finans, aile, iş, kariyer, kişisel gelişim, sosyal ve duygusal yaşam gibi bölümleri bulunan ve bireyin doyum içinde bir hayat sürmesi için gerekli olan hususları içeren bir çark olduğunu anlatan Avcı, “Anket sonuçlarında tüm bir günün kalitesini belirleyen sabah periyodunun çok dengeli yaşanmadığını gözlemledim” diyor. Bunun için bireyin, “Bu durumumdan memnun muyum”? , “Gerçekte nasıl olması bana kendimi iyi hissettirir” gibi sorulara vereceği cevaplar paralelinde bir yaşam sürmesinin ve güne bu şekilde başlamasının uygun olacağını belirtiyor.

  Geleceğin Mesleklerinde Aranan Pozisyonlar

SANKİ SON GÜNMÜŞ GİBİ…

Soruların gücüne ve insanların kendi buldukları cevaplara uygun yaşadıklarında mutlu olduklarına inandığını söyleyen Nuri Murat Avcı’nın çalışan kesime motivasyon önerileri şöyle:

■ Her gün işinize o gün son gününüzmüş ve yarın bir başka işe başlayacakmışsınız gibi gelin. Bu durumda halefinize nasıl bir iş bırakmak isterdiniz? Bunu tüm hayatınıza da uyarlayabilirsiniz…

Geride kalan patronunuz, astlarınız, eş seviyedeki iş arkadaşlarınızın sizi nasıl hatırlamasını istersiniz? işte bu sorulara vereceğiniz cevaplara uygun davranışlar sergilemek sizi mutlu edecektir.

■    Aşırı ve diğer insanlara yönelik fazla beklenti, mutsuzluk doğurur. Kendinizden beklentileriniz olsun ama diğer insanlardan çok fazla bir beklenti içine girmeyin. Emin olun, herkesin dünyası farklı bir eksende döner.

■    Şans, hazırlıkla fırsatın karşılaştığı köşe başıdır derler… Milli piyango ikramiyesinin çıkması için bile önce bilet almak gerekir. Çevrenizdeki fırsatları inceleyip onlara uygun hazırlıklar yapın.

■    Pek çok insan çalıştığı işten, çevreden şikayet eder. Oysa daha iyisini bulana kadar en iyi imkan elimizdekidir. Bunu daha iyisini aramamak veya daha iyisi için çalışmamak anlamında söylemiyorum… Ama daha iyiye kavuşmak için geçecek süre içinde dünyamızı çekilmez hale getirmek, sadece enerjimizi tüketip geleceğimizi karartmamıza neden olur.

İYİ ŞEYLER DÜŞÜNÜN

Bir sonraki güne, yatmadan önce hazırlanması gerektiğini savunan Avcı, şunları söylüyor: “Yatmadan önce, ertesi gün size kendinizi iyi hissettirecek, sizi heyecanlandıracak bir iş yapmayı düşünün. Bu birine yardım etmek, yeni bir projeye başlamak, gelecek hayalleriniz için küçük bir girişimde bulunmak veya ses getirecek, herkesi eğlendirecek bir şaka bile olabilir. Yelpazeyi yaratıcı gücünüze bağlı olarak geniş tutabilirsiniz. Sorumuz şu: Yarın kendimi iyi hissetmek için neler yapabilirim”?

Peki bunlar kişiye neler katıyor? Bu sorunun yanıtıysa şöyle: Tüm bu önerilerin uygulanması durumunda ertesi sabah yataktan kalkan kişinin zihninin düşündüğü şeye odaklanmış ve vücudunun da daha dinç olması söz konusu…

Unutulmaması gereken konu, herkesin seçimlerine uygun bir hayat yaşayacağının bilincinde olması gerektiği…

Tuğçe Altınsoy
Yazımızı beğendiniz mi?

Size daha güzel hizmet sunabilmemiz için lütfen bize destek olun. Yazımızı aşağıdaki sosyal medya sitelerinde paylaşabilirsiniz.

Bunu da İnceledinizmi ?

Konferanslara Katılarak Parlak Bir CV Yazmak

Parlak ve ilgi çekici bir CV yazmak. Orijinalinin simülasyonu olan Model Birleşmiş Milletler (MUN) konferansları …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir