Anasayfa / Haberler / Çalışanlarının Çocuklarına Eğitim Yardımı Yapan Şirketler

Çalışanlarının Çocuklarına Eğitim Yardımı Yapan Şirketler

Çalışanlarının Çocuklarına Eğitim Yardımı Yapan Şirketler

Çalışanların şirket seçimlerinde önemli bir rol oynayan yan haklar arasında çocuklara eğitim desteğini son yıllarda daha fazla görür olduk. Uygulama, dünya genelinde olduğu gibi Türkiye’de de genellikle çokuluslu şirketler ve büyük gruplar tarafından tercih ediliyor. Çalışan çocuklarına kırtasiye paketi hediye eden de var, başarılı olanları okutanlar da. İşte eğitim yardımlarına Türkiye ve dünyadan örnekler…
DÜNYA

American Electric Power: Kreş yardımının yanısıra çocukları anaokulu çağındaki annelere bir yıl içinde 20 gün fazladan ücret ödeniyor. Bu ek ödenekle hem çocuk bakımına yardım amaçlanıyor, hem de annelerin çocuklarıyla geçirecekleri vakitlerin daha kaliteli olması… Ayrıca, daha büyük çocuklara eğitim bursu, koçluk ve danışmalık hizmetleri veriliyor.

Brain & Co: Anneler izin imkânlarının yanı sıra okul yardımı da alıyorlar.

Bank of America: Çocuk bakım merkezi yardımının yanı sıra, annelerin ihtiyaç duyduğunda bakıcı, dadı, yardımcı gibi elemanları ayarlayabilecekleri bir de yönlendirme servisleri var.

Baptist Health South Florida: Yönetici kadrosu için 8-12 yaş arası çocukları ile katılabilecekleri, doğru beslenme ve düzenli egzersiz dersleri verilen “Aile Destek” sınıfları var.

Siemens: “Merit Scholarship” ile çalışanlarının başarılı çocuklarına lisans bursu veriyor. Her sene 1000 dolar olan ve 4 sene süreyle karşılıksız verilen bursa bütün Siemens çalışanları başvurabiliyor, tek ölçüt çocuğun lise öğrencisi olması.

BP: 1987’den beri var olan BP burs programı sadece New York ve New Jersey alanında 2,5 milyon dolara yaklaştı.
California Highway Patrol: Aynı adla kurulan vakıf, 1981’den beri kâr amacı gütmeksizin, çalışanlarına, emeklilerine ve onların ailelerine 18 milyon dolarlık eğitim yardımında bulunuyor.

TÜRKİYEPfizer Türkiye: Çocuğu öğrenim gören çalışanlarına yılda bir kez ödenmek üzere bir öğrenim yardımında bulunuyor. Çalışanların okuyan her çocuğu için gerçekleştirilen yardımın tutarı ilköğretim, lise ve üniversite öğrencileri için farklılık gösteriyor.
2011 başında uygulamaya konulan, yan hakları esnek olarak kullanma imkanı tanıyan Pfizer Esnek Yan Haklar Programı Mutfak ile birlikte yan hak bütçelerini çocuklarının eğitiminde kullanmak isteyen 93 Pfizer çalışanı, eğitim yardımı almış ve yan haklarının bir kısmını ya da büyük bölümünü çocuklarının okul ve diğer eğitim harcamaları için kullanmışlar.

Umur A.Ş.: İhtiyaç sahibi çalışanları ve onların yakınlarına, çocuklarının başarılarını baz alarak eğitim yardımında bulunuyor. Burs olarak verdiği yardımlar şöyle;
1998-2010 arasında toplam 430 öğrenciye burs verilmiş. Bunların 409’u yüksek öğretim öğrencisi. 2010-2011 eğitim ve öğretim döneminde öğrencilere aylık 150 TL burs desteği verilmiş.

İttifak Holding: Eğitim sezonu başında bütün personelin çocuklarına uygulanmak üzere şu yardımlar yapılıyor:
Anaokulu ve ilköğretim: 60 TL
Lise: 100 TL
Ön lisans ve lisans: 130 TL
Yüksek lisans ve doktora: 150 TL

Elginkan Holding: Çalışanların çocuklarına ve bazı durumlarda eşlerine eğitim desteği veriyor. Bu destekler söyle;
1. İlköğretim, lise, üniversite için öğrenim desteği veriyor.
2. Üniversite (ön lisans dahil) Elginkan Vakfı tarafından karşılıksız eğitim bursu.
İK departmanı bütün süreci yönetiyor. Çocukların başarılarını sadece sömestrde değil diğer zamanlarda da takip edip, istedikleri takdirde destek veriyor.
3. Çocukları, dereceye girmeleri halinde (mezuniyet veya öğretim kurumları sınavı) ayrıca ödüllendiriyor.
4. Ulusal ve uluslararası düzeyde takdire değer herhangi bir dalda (resim, müzik, spor vb.) dereceye girmesi halinde çocukları ödüllendiriyor.
5. Aynı şekilde, çalışanların eşlerinin de ulusal ve uluslararası düzeyde takdire değer herhangi bir dalda (resim, müzik, spor vb.) dereceye girmeleri halinde ödüllendiriyor.

Ford Otosan: Her yıl bir defaya mahsus olarak çalışanların okuyan her bir çocuğu için tahsil seviyesine göre değişen tutarlarda öğrenim yardımı yapıyor.

Bilim İlaç: Bilim Ailem ve Bilim Çocuk Dünyası olarak iki ayrı uygulamaları var.
BilimAilem ile, iş-özel yaşam dengesini destekliyorlar, çocuklarının kişisel gelişimlerine katkıda bulunuyorlar.

Bilim Çocuk Dünyası ile, 2008’den beri çocukları 3 farklı yaş grubuna (3-6, 6-9 ve 9-12) uygun olacak şekilde Winni The Pooh ve National Geographic Kids dergilerine abone yapıyorlar. Yine aynı yaş gruplarına bağlı kalarak kitap ve DVD gönderiyorlar. Çeşitli aktivitelerle de buluşturuyorlar: Geleneksel Resim Yarışması, tiyatro gösterileri, çeşitli atölyelere (çikolata yapım atölyesi, yaratıcı drama atölyesi vb) katılım, Uzay Kampı, yaz spor okulu, şenlikler ve geziler… Ayrıca bir DVD kulüpleri var. 6-17 yaş arası Bilim Çocuk Dünyası üyelerine ise her eğitim yılının başında başarı dileklerini ileten kırtasiye setleri gönderiyorlar.
Yazımızı beğendiniz mi?

Size daha güzel hizmet sunabilmemiz için lütfen bize destek olun. Yazımızı aşağıdaki sosyal medya sitelerinde paylaşabilirsiniz.

Bir yorum

  1. istanbul avcıarda 500 tl kirada oturuyorum.7 çocuk babsıyım 6 7 aydır elektirik ve suyumu kiramı ödeyemiyorum nereye taşınsak çocuk sayımız yüzünden kimse fazla oturtmuyor.şimdi ev sahibimizde evden çıkmamızı istiyor ama ne buraya olan borçlarımızı nede yeni bir ev tutacak yani durumumuz yok çok zor durumdayız bu şirketlerden bizlerede gelip görsünler yeterki yardım etsinler sizlere yazıyorum duyupda ilgilenmemek veya birilerine böyle bir durumu bildirmemekde bence bir insanlık vicdan suçudur saygılarımla 05534838029

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir