Anasayfa / Kariyer ve İş / Çalışma hayatında annelik

Çalışma hayatında annelikÇalışan kadının annelik dramı

calisan kadin annelikYenibiris.com ve PwC, “Çalışma hayatında annelik” adlı bir dizi anket çalışması yaptı. İstanbul, Ankara ve İzmir’in yanı sıra Kocaeli ve Adana’daki 155 kurum ve 864 kadın çalışana yöneltilen sorulara verilen yanıtlar, çalışan kadın beyaz yakalı da olsa çalışırken annelik konusunda zorluk çektiğini ortaya koyuyor. Yüzde 4’ü müdür ve üstü, yüzde 23’ü yönetici ve şef, yüzde 63 ise uzman ve yönetsel olmayan kadından oluşan denekler, şirketlerinin doğum yapan çalışanlarına yönelik ücret, kreş, yarı zamanlı çalışma, kreş, süt izni kullanım şekli gibi konularda karşılaştıkları durumları ve beklentilerini gözler önüne serdi.

Araştırmaya katılan kadınların yüzde 59’u doğum öncesi ve sonrasında işyeriyle problem yaşıyor. Yüzde 13 ise iş aktinin feshedildiğini söylüyor. Yüzde 76’sına çocuk yardımı yapılmıyor. Yüzde 50’sinin özel sağlık sigortasında doğum teminatı yok. Kadın çalışanlarına yönelik kreş, mobil çalışma imkanı, doğum öncesi ve sonrası koçluk gibi uygulamalar, yüzde 10’un altında. Kadın çalışanların yüzde 40’a yakını doğum sonrası 1-4 ay sonra işe dönüyor. Yüzde 48’i Sosyal Güvenlik Kurumu’ndan aldığı geçici işgörememezlik ödeneğini kuruma geri ödüyor. Şirketlerin yüzde 38’i, doğum yaptığında kadın çalışanına ücret ödemiyor. Çalışan SGK’dan aldığı geçici işgörememezlik ödeneğini alıyor. Yüzde 1 gibi çok küçük oranda şirket ise kadın çalışanına doğum yaptığında hem ücret ödüyor, hem de SGK ödeneği alıyor.
Beste Gücümen, PwC Türkiye Denetim Hizmetleri Ortağı ve “Women at PwC” Türkiye Lideri

“Gerek Türkiye’de gerekse dünya genelinde nüfusun yarısını oluşturan kadınlar iş hayatında aynı oranda yer almadıklarını görüyoruz. Kariyer basamaklarının ilerleyen dönemlerinde ise kadınların görünürlüğü daha da azalıyor.

Fakat şirketlerin kadın-erkek fark etmeksizin her türlü ‘yetenek’i elinde tutması, küreselleşmenin getirdiği karmaşıklığın üstesinden gelmelerinde önemli bir yer tutuyor.

  Şekerbank 2014 Yılında 900 Personel Alacak

Bunun farkında olan, iş dünyasının öncü şirketleri, kadın yeteneklerin iş hayatından çıkmamasını sağlayacak çözümler için farklı programlar yürütüyor. Bu programlar arasında, alt düzeydeki kadınlara ilham verebilecek üst düzey yönetici kadınların mentoring-koçluk yapması, çalışma saatlerinde ve koşullarında esneklik, evden çalışma imkanı gibi uygulamalar yer alıyor. Ayrıca PwC’nin araştırmasında yüzde 16 gibi bir oranda uygulandığını gördüğümüz, esnekliği destekleyen ve kadınların ne zaman nerede çalışmak isterlerse çalışmalarını sağlayacak ileri teknoloji iletişim araçlarının kullanılması çözümün önemli bir parçası. PwC bu alanda tüm ülkelerde farklı program ve uygulamalar geliştiriyor. Örneğin; PwC ABD’de uygulanan ‘Full Circle’ programı ile bebek sahibi oldukları için işten ayrılan kadın çalışanlar, gerek e-posta yoluyla gerekse farklı iletişim kanalları ile işteki gelişmelerden haberdar edilerek ‘güncel’ kalmaları sağlanıyor. PwC Türkiye olarak da, çalışan annelerimizin hayatını kolaylaştırmak için bilgilendirme çalışmalarında bulunuyor, esnek çalışma saatleri, yarı zamanlı ve evden çalışma imkanı gibi seçenekler sunuyoruz. Uyguladığımız tüm programlarda genç ve orta kademedeki kadın çalışanlara cesaret vermeye çalışıyoruz. Rol model olabilecek kadın yöneticilerimiz tarafından mentoring programları ile kadın yeteneklerimizi bilgilendiriyoruz ve gelişimlerine katkıda bulunmaya çalışıyoruz.”

Hürriyet İK – Hayriye MENGÜÇ
Yazımızı beğendiniz mi?

Size daha güzel hizmet sunabilmemiz için lütfen bize destek olun. Yazımızı aşağıdaki sosyal medya sitelerinde paylaşabilirsiniz.

Bunu da İnceledinizmi ?

2019’da Ücretlere Yapılacak Zam Oranları ve Yeni İK Politikaları

Ekonomik dalgalanmalar kurumsal şirketlerin insan kaynakları politikalarında yeni düzenlemeler yapmasına yol açtı. 2019’da ücretlere yapılacak …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir