Anasayfa / Haberler / Çalışma Mesai Saatleri Süresi Kısaltılmalımı?

Çalışma Mesai Saatleri Süresi Kısaltılmalımı?

Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Ali Babacan’ın haftalık ortalama çalışma süresinin 49 saat olduğunu belirterek işsizlikle mücadele için bunu 45 saate indirme sinyali vermesi, işveren ve çalışan cephesinden farklı tepkiler alıyor.
İşverenin daha az çalışma saatiyle daha fazla eleman çalıştırmaktan uzak durduğuna dikkat çeken Babacan, çalışma süresinin kısaltılmasını işsizlikle mücadelede en önemli enstrümanlardan biri olarak işaret etti.FAZLA MESAİ YERİNE FAZLA ÇALIŞAN
Aslında Babacan, Türkiye’de fazla mesailerin azaltılması, bu şekilde oluşacak iş gücü ihtiyacının yeni istihdamla telafi edilmesi, bu yolla da işsizliğin azaltılmasına yönelik daha önceki sözlerinin de tekrarı. Türkiye’de normalde 45 saat olması gereken yasal haftalık çalışma süresinin 48-49 saatlere kadar çıktığına dikkat çeken Babacan, daha önce de bu sürenin kısaltılması gerektiğini dile getirmişti. Fakat Babacan’ın son açıklamaları, bunun bir gereklilikten öteye geçtiğini ve Hükümet’in yeni ekonomi politikasında işsizlikle mücadele konusunda bu yöntemin önemli ayaklardan biri olacağının da ilanı oldu.

Belki de çalışanları memnun edebilecek bu gelişmenin elbette bir de işveren boyutu var. Yeni istihdam üzerindeki vergi yükü ve bu yükün işveren üzerinde yarattığı maliyet baskısı en büyük soru işareti.

Öte yandan daha fazla çalışan daha az çalışma saatinin verimlilik ve istihdam rakamları üzerinde yaratabileceği ekstra katkı da bu konunun bir diğer boyutu. Uzmanlar bu konunun her yönlerini önümüzdeki günlerde de tartışmaya devam edecek gibi görünüyor.

Peki siz ne düşünüyorsunuz? Çalışma süreleri sizce de kısaltılmalı mı? Çalışma sürelerinin kısaltılmasının yansımaları sizce nasıl olur?
Yazımızı beğendiniz mi?

Size daha güzel hizmet sunabilmemiz için lütfen bize destek olun. Yazımızı aşağıdaki sosyal medya sitelerinde paylaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir