Anasayfa / Kariyer ve İş / Çalıştıkları Şirketin Sahibi Oldular

Çalıştıkları Şirketin Sahibi OldularÇalıştıkları Şirketin Sahibi Oldular, SOM Kurumsal Gayrimenkul, değerleme uzmanı, Fatma Büyükbaş Umut, Nazan Özbaydar, gayrimenkul yatırım danışmanlığı, kadın yönetici, kadın yönetici olmak avantajlı mı

SOM Kurumsal Gayrimenkul Değerleme ve Danışmanlık Hizmetleri’nde teknik müdür ve değerleme uzmanı olarak çalışmaya başlayan Fatma Büyükbaş Umut ve Nazan Özbaydar, çalıştıkları şirketin sahibi oldular.

2002 yılında kurulan SOM Kurumsal Gayrimenkul Değerleme ve Danışmanlık Hizmetleri Ticaret A.Ş. gayrimenkul ve gayrimenkule bağlı hakların değerlerini tespit etmek, yer seçim analizi, gayrimenkul yatırım danışmanlığı gibi konularda hizmet veriyor. Şirketin başında da iki kadın var: Fatma Büyükbaş Umut ve Nazan Özbaydar. Fatma Büyükbaş Umut, 2007 Nisan ayında SOM’da teknik müdür olarak çalışmaya başlamış. Nazan Özbaydar ise 2003 yılında değerleme uzmanı olarak işe başlamış.
Nazan Özbaydar’ın gayrimenkul sektörüyle tanışması 1999 yılında olmuş. Öncesinde bir kamu kurumunda şehir plancısı olarak görev yapıyormuş. Bu süreçte aklında hep gayrimenkulle ilgili bir şeyler yapma fikri varmış. Bulduğu ilk fırsatta da gayrimenkul sektörüne geçmiş. Gayrimenkulle ilgili pek çok alanda çalışmış ve gerek eğitimine uygunluğu, gerek kişisel becerilerinin yatkınlığı nedeniyle değerlemede karar kılmış. SOM’da çalışmaya başladığı ilk yılın sonlarında genel müdür yardımcısı olmuş, 2006 yılında genel müdür ve aynı zamanda şirket ortağı olan Erbil Töre ayrılma kararı alınca hisselerini satın alarak yüzde 10’luk bir hisse ile ortak olmuş. Sonrasında da genel müdürlük görevi de kendisine düşmüş. Değerleme sektöründe kadın yöneticilerin daha başarılı olduğunu düşünen Özbaydar, kadınların disiplinli, girişimci, yaratıcı olduklarını söylüyor.

Türkiye’de 1.600 gayrimenkul değerleme uzmanı var. Bunların yüzde 75’ini erkekler, yüzde 25’ini ise kadınlar oluşturuyor.

SOM’un ise çalışan sayısı 45. Bunlardan 12’si kadın, 33’ü erkek. Umut ve Özbaydar, şirketi satın aldıktan sonra kadın çalışanların oranında sürekli bir yükseliş olmuş. Umut, kadın çalışan sayısını artırarak, sektöre daha fazla sayıda kadın değerleme uzmanı kazandırmayı amaçladıklarını ifade ediyor.

  Başarılı Kobilerin Büyüme Hikayesi

Kadınlar değerlemede daha başarılı
İşin içinde gayrimenkul de olduğu için aslında erkek ağırlıklı bir sektör olduğunu ifade eden Özbaydar, bununla birlikte, kadınların aktif olduğu değerleme şirketlerinin daha başarılı performanslar gösterdiğini gözlemlediklerini söylüyor: “Bu süreçte en büyük desteği birbirimizden gördük ve birbirimize inandık. Çalışma arkadaşlarımız için, başlangıçta kulağa hoş gelen bir fantezi gibiydi çalıştığın şirketin sahibi olmak. 2006 yılında hisselerini ve genel müdürlük görevini bana devrederek sektöre es veren Erbil Töre de bize inandı ve yönetim kurulumuzda yer aldı.”

Özbaydar, gayrimenkul sektöründe kadın yönetici olmanın avantajlı olduğunu, müşterilerinin kadın yöneticilerin işlerinde daha titiz olduğunu bildiklerinden, kendilerinden hizmet alırken ayrı bir güven duygusu taşıdıklarını ifade ediyor.
Yazımızı beğendiniz mi?

Size daha güzel hizmet sunabilmemiz için lütfen bize destek olun. Yazımızı aşağıdaki sosyal medya sitelerinde paylaşabilirsiniz.

Bunu da İnceledinizmi ?

Mutsuzluk, İş Dünyasındaki En Önemli Sorunlardan Biri

ŞEHİR hayatının negatif enerjiyle trafiği, kent insanında dalga dalga yayılan mutsuzluk hastalığını artırıyor. Madde ile …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir