Anasayfa / Teknoloji İnovasyon / Çamaşır makinesinde ikisi bir arada dönemi

Çamaşır makinesinde ikisi bir arada dönemi

Çamaşır yıkayan ve sonra kurutan ikisi bir arada teknolojiler pazarda yeni bir segment yarattı. Ciro bazında yılda yüzde 30 civarı büyüyen kurutmalı çamaşır makinesi pazarının önümüzdeki dönem daha da talep görmesi ve yeni fonksiyonların eklenmesi bekleniyor. Üreticiler, bu alandaki ürünlerini çoğaltarak pazara sunma hazırlığı yapıyor.

camasir makinesi

Günlük yaşam koşulları değiştikçe teknoloji kullanımı da buna göre şekil değiştiriyor. Bunun yansımasının en çok olduğu alanlardan biri de evde kullanılan teknolojiler oluyor. Artık büyük metrekareli ve balkonlu evler yerine daha ufak ve balkonsuz evler yapılıyor.

Metrekare ve konut fiyatları artarken, yaşam alanları daraldığından, özellikle ev eşyalarında hepsi bir arada ürünlere olan ilgi artıyor. Bu sürecin son yıllarda büyük değişime yol açtığı ev eşyalarından biri hiç kuşkusuz çamaşır makinesi. Önce kurutma makinesinin ayrı kullanımı başladı, şimdi ise çamaşır yıkayan ve sonra kurutan ikisi bir arada teknolojiler pazarda yeni bir segment olarak ortaya çıktı.

TALEP YÜKSELİYOR

Türkiye’de özelikle son üç yıldır kurutmalı çamaşır makinelerine ilgide artış olduğunu söyleyen sektör temsilcileri, bunu değişen yaşam koşullarına bağlıyor. Son dönemde yapılan toplu inşaat ya da rezidanslar-da, konuüarda balkonlara yer verilmemesinden ya da evlerin eskiye nazaran daha küçük olmasından dolayı talebin önümüzdeki dönemde daha da artacağı öngörülüyor.

Çamaşır makinesi grubu içindeki payı yüzde 2’den yüzde 3’e, beyaz eşya grubu içinde kâr payı yüzde 0.54’ten yüzde 0.78’e çıkan kurutma-lı çamaşır makinesi pazarı 2010 yılında 13 bin iken, 2012’de 30 binli adetlere ulaştı. Kurutma makinesi pazarı ise 2010 yılında 60 bin iken, 2012 yılında yaklaşık 100 bin adet seviyelerini yakaladı. Türkiye Beyaz Eşya Üreticileri Demeği (TÜRKBESD) verilerine göre çamaşır makinesi pazarında 2012 yılında iç pazar ve ihracat olmak üzere 849 bin 777 adet ürün satıldı. Kurutma pazannda ise bu rakam 135 bin 113 adet oldu.

BÜYÜME ARTACAKÖzellikle son dönemlerde her iki fonksiyonu da bulunan ürünlere ciddi bir yönelim olduğunu gördüklerini söyleyen LG Electronics Türkiye Beyaz Eşya Kanal Pazarlama Lideri Emrah Demir, “Kurutmalı çamaşır makineleri pazarı her yıl ciro bazında ortalama yüzde 30-35 büyüyor. Henüz büyüme aşamasında olan bir sektör olduğu için yıkama grubundaki payı yüzde 3 düzeyinde seyrediyor” diyor.

Kurutmalı çamaşır makinelerinin LG Electronics beyaz eşya grubunun içinde yüzde 15 dolayında bir paya sahip olduğunu ifade eden Emrah Demir, tüm çamaşır grubunda satışlarının her yıl katlanarak arttığını ancak kurutmalı çamaşır makinesinde satışlarının daha yüksek bir ivmeye sahip olduğunu söylüyor. Emrah Demir beklentilerini ise şöyle anlatıyor:

“2012’de geçen yıla göre kurutmak çamaşır makinesi satışlarımız yüzde 200’den fazla büyüdü. Kurutmak çamaşir makinesi segmentinin ileriki dönemlerde ciddi bir ivme yakalayacağı görüşündeyiz. LG Electronics olarak 2012 yılında üç adet yeni kuRitmalı çamaşır makinesi modelimizi pazara sunmuştuk ancak 2013’e geldiğimizde bu rakam yediye çıktı.”

ÜRÜN GAMI GENİŞLİYOR

Ürün gamlarında farklı ihtiyaçlara yönelik 10 adet kurutma, 25 adet çamaşır makinesi ve bir adet de kurutmak çamaşır makinesi bulunduğunu ifade eden Bosch Ev Aletleri Pazarlama Müdürü Neylan Süer ise “Beyaz eşya grubu içinde kurutmalı çamaşır makinesinin payı yüzde 0.78’lerde. Her ürün grubunda olduğu gibi bu ürün grubunda da yeni yatırımlarımız, ve ürün geliştirme çalışmalarımızı sürdürüyoruz. İnsanlar ağırlıklı olarak büyük şehirlerde yaşamayı tercih ettikçe ve dikine büyüme devam ettikçe, kurutmalı çamaşır makinesi pazarının daha da büyüyeceğini öngörüyoruz” diyor.

Büyüme yönünde beklentiler artıkça kurutmalı çamaşır makinesi pazarında da ürünler çeşitleniyor. Üreticiler bu yönde yatırımlarını hızlandırıyor. Her yıl bu segmentteki ürün gamına yeni ürünler ekleyerek, son tüketiciye alternatifi bol ürün portföyü sunmaya devam edeceklerini söyleyen Samsung Türkiye Satış ve Pazarlama Müdürü Ömer Songur, “Amacımız ürün portföyünü artırarak son tüketiciye çeşiüilik sunmak ve en çok tercih edilen kurutmalı çamaşır makinesi olmayı devam ettirmek” diyor.

AR-GE ÇALIŞMALARI VAR

Indesit Company Pazarlama Müdürü Marco Falaschetti, “Kunıtmalı çamaşır makinesine yaptığımız Ar-Ge yatırımları da önümüzdeki dönemde devam edecek. Örneğin Hotpoint Aqualtis çamaşır makinesinde bulunan özel sensörler sayesinde giysilerde kalan nem miktarı ölçülüyor ve istenen seviyeye ulaşılınca makine otomatik olarak duruyor” diyor.

Indesit Company yüzde 42.4 ile kunıtmalı çamaşır makinesi pazarında Avnıpa lideri. Indesit’in kurutmalı çamaşır makinelerinin payı çamaşır makinesi pazar payının yüzde 2’si gibi bir orana sahip.

Gözde Yeniova / Ekonomist
Yazımızı beğendiniz mi?

Size daha güzel hizmet sunabilmemiz için lütfen bize destek olun. Yazımızı aşağıdaki sosyal medya sitelerinde paylaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir