Anasayfa / Turizm ve Tatil / Çankırı’da Kaya Tuzu Mağarası Turizme Açılacak

Çankırı’da Kaya Tuzu Mağarası Turizme AçılacakÇankırı’da Hititler döneminden kalma Kaya Tuzu Mağarası, astım, bronşit ve nefes darlığının tedavisi için hem rehabilitasyon merkezine dönüştürülecek hem de turizme açılacak.

Tuz Mağarası, Polonya, Romanya ve Nahçıvan’daki örnekleri gibi dizayn edilerek yerli ve yabancı turistlerin gezebileceği turistik bir mekana dönüştürülecek.
Mağaranın turizme açılıp, rehabilitasyon merkezi olması için valilik tarafından başlatılan çalışma sonuç verdi. Aktif şekilde tuz çıkarılan mağarayı işleten firma ile İl Özel İdaresi arasında, bazı bölümlerin rehabilitasyon merkezi olarak kullanılabilmesi ve turizme açılabilmesi konusunda anlaşmaya varıldı. Özel İdare, önderliğinde Çankırı Tuz Mağarası Yürütme Kurulu oluşturuldu. Bundan sonra mağarayla ilgili çalışmaları bu Kurul yürütecek.

Çankırı Valisi Vahdettin Özcan, AA muhabirine yaptığı açıklamada Tuz Mağarası’nı sağlık turizmine kazandırmak için başlattıkları çalışmada sona yaklaştıklarını kaydetti.

Tuz Mağarası’nın dünyada tanınması için çalıştıklarını söyleyen Özcan, ”Kaya Tuzu Mağarası, üstü branda örtülü bir değer. Ama maalesef biz bunu açamamışız. Şimdi bu brandayı kaldırıyoruz. Brandayı kaldırdığımızda tuz mağarası Türkiye ve dünyaya açılacak” dedi.
Yazımızı beğendiniz mi?

Size daha güzel hizmet sunabilmemiz için lütfen bize destek olun. Yazımızı aşağıdaki sosyal medya sitelerinde paylaşabilirsiniz.

Bunu da İnceledinizmi ?

E-spor Etkinlikleri Yerel Turizm Sektörüne Ciddi Katkı Sağlıyor

25 yıllık gelenek giderek güçleniyor E-sporun ve e-sporcunun buluşma noktası olan fuar ve konferanslara on …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir