Ekonomi Haberleri

Canlanma son çeyreğe kaldı

15 Temmuz sonrası daralan ve ardından toparlanan sanayi üretimi eylülde yine düştü. Cari açık beklentilerin altına geriledi. Ancak turizm ve ihracattaki kan kaybıyla genişleme devam etti. Uzmanlar, yılın son çeyreğinde sanayi üretiminde toparlanma bekliyor.

ULUSLARARASI piyasalar Donald Trump şokunu atlatmaya başladı. Tüm dünya tarafından sürprizle karşılanan ABD seçim sonuçları ilk an itibariyla piyasalarda sarsıntı yarattı. Satışların hakim olduğu piyasada dolar dalgalandı. Yatırımcıların endişe duyması nedeniyle küresel ölçekte risk iştahı azaldı. Piyasaların merakla beklediği FED’in aralık ayındaki faiz artışının ertelenebileceği konuşulmaya başlandı, içerde de Trump’m seçilmesi sonrasında dolar 3.20’nin üzerine çıkarken faizde baskı hissedildi. Gösterge tahvil faizi yüzde 9.68 seviyelerinden geri döndü. Borsa İstanbul’da ise satışlar sınırlı kaldı, ilk gün yaşanan şokun ardından piyasalar toparlanma eğilimine girdi. Geçen hafta açıklanan eylül ayma ilişkin sanayi üretim rakamları ise düşüşe işaret etti.15 Temmuz darbe girişimi sonrası sert düşüş gösteren sanayi üretimindeki dalgalanma ise sürüyor. Diğer yandan cari açıkta genişleme eğilimi devam ediyor. Özellikle turizm ve ihracattaki kan kaybı makasın açılmasında etkili oluyor. Uzmanlar sanayi üretiminin beklentilerden daha fazla gerilemesinin büyümedeki yavaşlamaya bağlıyor. Bunun büyük oranda iç talebin olumsuz etkisiyle açıklıyor. Buna karşın hükümetin ekonomiyi canlandırmak için attığı adımların 2016 yılı son çeyreğinde toparlanma sağlayacağını bekliyor. Cari açık tarafında ise makas turizm ve ihracat gelirlerinin azalmasıyla açılmaya devam ediyor. Uzmanlar cari açığın yılsonu için 33 milyar dolar civarında gerçekleşmesini bekliyor.

varlik fonu

SANAYİDE BEKLENTİLER TUTMADI

TÜlK verilerine göre, geçtiğimiz eylül ayında mevsim ve takvim etkisinden arındırılmış sanayi üretimi bir önceki aya göre yüzde 3.8 azaldı. Takvim etkisinden arındırılmış sanayi üretimi de bir önceki yılın aynı ayma göre yüzde 3.1 azaldı. Mevsim ve takvim etkisinden arındırılmış ana sanayi gruplarında en yüksek azalış yüzde 14.2 ile dayanıklı tüketim malı imalatında gerçekleşti.

Mevsim ve takvim etkisinden arındırılmış imalat sanayiinde en yüksek artış ise yüzde 8.5 ile kok kömürü ve rafine edilmiş petrol ürünleri imalatında gerçekleşti.

Böylece 2016 yılı üçüncü çeyreğinde bir önceki çeyreğe göre mevsim ve takvim etkilerinden arındırılmış sanayi üretimi yüzde 3.1 azalırken, takvim etkisinden arındırılmış sanayi üretimi ise bir önceki yılın aynı çeyreğine göre yüzde 1.9 düştü.

“MAKAS AÇILMAYI SÜRDÜRÜYOR”

Merkez Bankası Ödemeler dengesi verilerine göre cari işlemler dengesi eylül ayında 1 milyar 684 milyon dolar açık verdi. Geçen yıl aynı ayda 167 milyon dolar fazla vermişti. Bunun sonucunda, eylül itibariyle yıllık bazda cari işlemler açığı 32 milyar 412 milyon dolara çıktı. Ödemeler dengesi tablosunda eylül ayında dış ticaret açığı, bir önceki yılın aynı ayına göre 686 milyon dolar artarak 3.235 milyon dolara yükseldi. Hizmetler dengesi fazlası 1.163 milyon dolar azalarak 2.336 milyon dolara geriledi. Ayrıca birincil gelir dengesi açığı 42 milyon dolar artarak 927 milyon dolara yükseldi. Tüm bu gelişmeler cari işlemler hesabının açık vermesinde etkili oldu.
Öte yandan parasal olmayan altın kaleminde, bir önceki yılın eylül ayında 520 milyon dolar net ihracat gerçekleşmişken, bu yılın aynı ayında 160 milyon dolar net ithalat Hizmetler dengesi altında seyahat kaleminden kaynaklanan net gelirler, bir önceki yılın aynı ayma göre 888 milyon dolar tutarında azalarak 2.025 milyon dolara düştü. Birincil gelir dengesi kalemi altında yatırım geliri kaleminden kaynaklanan net çıkışlar, bir önceki yılın aynı ayma göre 19 milyon dolar artarak 865 milyon dolar oldu.

“BEKLEDİĞİMİZ GİBİ OLMADI”

Deniz Yatırım Başekonomisti Özlem Derici, eylül ayında sanayi üretimindeki düşüşü iç talepteki yavaşlamaya bağlıyor. Derici, eylül ayında yavaşlama olacağını öngördüklerini ancak negatif gelmesinin sürpriz olduğunu belirtiyor.

Derici’ye göre, sanayideki düşüşte ihracat ağırlıklı sektörlerin payı olsa da asıl iç talepteki düşüşten kaynaklanmış görünüyor. Gıda, mobilya, motorlu taşıtlar gibi kalemlerde hızlı düşüş var. Tüketim mallarındaki düşüş ise çok belirgin. Önümüzdeki dönem güven endeksleri gözönünde bulundurulursa çok hızlanma görmeyeceğiz. Yani ekonomide ve üretimde büyük canlanma olmayacak. Özlem Derici, son çeyrekte biraz toparlanma beklense de bunun hızlı olmayacağını ifade ediyor. Derici, 2016 yılı için daha önce yüzde 3.1 olan büyüme tahminini yüzde 2.3’e çekmiş. Cari açık konusunda ise genişleme trendinin devam edeceğini öngören Derici turizm ve ihracattaki düşüşün olumsuz etkisine dikkat çekiyor.

“SON ÇEYREK TOPARLANABİLİR”

QNB Finansbank Başekonomisti Gökçe Çelik, sanayi üretimindeki düşüş eğiliminin temmuz ayında başladığına dikkat çekiyor. Çelik’e göre, ağustosta ciddi toparlanma olmuştu. Ancak ardından eylülde tekrar sert düşüş olması yılın ikinci yarısından itibaren başlayan ekonomik yavaşlamanın göstergesi. Sanayideki daralma yavaşlamanın 3’üncü çeyrekte derinleştiğini gösteriyor. Belirsizliklerin artmış olması muhtemel bir etken olabilir. Özellikle sanayi üretimi için belirleyici olan ihracatm yavaş gidiyor olması yıllık bazda küçülmesi bir etken olabilir. Çelik, buna karşın tüketimi artırmak için hükümetin attığı adımların son çeyrekte bir miktar toparlanma sağlayabileceğini savunuyor.

“CANLANMA SİNYALİ VERİYOR”

Halk Yatırım Başekonomisti Banu Kıv-cı Tokalı, sanayi üretim rakamlarının daha da dalgalı bir görünüm kazandığına dikkat çekiyor. Tokalı’ya göre, eylüldeki sanayi üretim rakamları büyüme performansının 3’üncü çeyrekte önemli ölçüde kötüleştiğini ortaya koydu. Bu durumda, maliye politikasındaki destekleyici duruş ile Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu ve Merkez Bankası tarafından atılan makro ihtiyari gevşeme adımlarının son çeyreğe ne ölçüde yansıyacağı sorusu önem kazanıyor. Son gelen bazı veriler örneğin Satm Alma Yöneticileri Endeksi’nin son iki aydaki yükselişle 50 seviyesine yaklaşması ve bireysel kredilerdeki ivmelenme göreli toparlanma sinyalleri veriyor.

“ÇOK SAPMA GÖSTERİYOR”

ING Bank Başekonomisti Muhammet Mercan, sanayi üretim verilerinin son birkaç ayda olduğu gibi piyasa oyuncularının tahminlerinden oldukça fazla sapma gösterdiğine dikkat çekiyor. Mercan’a göre, buna karşın öncü imalat verilerinde eylül ayında ayrışma gözleniyordu. Temmuz ayındaki olağanüstü durumdan sonra ağustos ayında gelen veriler, bir önceki aya göre toparlanmaya işaret etmişti. Eylülde ise üretim kanallarının yeniden eksiye geçtiği görülüyor.

Muhammet Mercan 3’üncü çeyrekteki zayıf görünümün büyümeyi aşağı çekmesini beklediğini belirterek, “Öncü göstergeler ışığında 3’üncü çeyrekte büyümenin eksi gelmesi de sürpriz olmaz. Son çeyrekte ise, geçen yılki yüzde 5.7’lik son çeyrek büyümesinden dolayı olumsuz bir baz etkisi gelecek. Biz de yıllık büyüme beklentimiz olan yüzde 3.2’yi, aşağı yönlü riskler ağırlıkta olmak kaydıyla koruyoruz” diyor.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu